XVII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

Data: 2011-07-15 13:57:37 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - XVII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

XVII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych - pod względem ilości publiczności festiwal jazzowy w Polsce. Festiwal - wizytówka artystyczna stolicy oraz atrakcja turystyczna dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy.

Przez 15 lat istnienia zgromadził imponujące pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga 3- 4 tysiące ludzi, a jedna edycja 40 tys. miłośników jazzu. To jeden z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie, podczas którego, bezpłatnie publiczność ma okazję wysłuchać gwiazdy z Europy, USA i Polski. Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach. Spot z festiwalu ukazał się w BBC World i CNN, TV Deutche Welle zrealizowała reportaż z festiwalu.

Atrakcyjność i popularność festiwalu to oryginalny program zróżnicowany stylistycznie. To także festiwal premier. Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu takich jak: Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith. Po raz pierwszy w W-wie wystąpił - dwukrotnie - zawsze jako wydarzenie, kreator współczesnego jazzu Avishai Cohen.

Tylko w ostatnich latach wystąpiły na festiwalu międzynarodowe gwiazdy jazzu jak m.in.: David Murray, Archie Sheep, Richard Galliano, Chico Freeman, Dino Saluzzi, Tony Lakatos, Kenny Wheeler, Caecilie Norby, Jasper Van Hof, Paul Brody, Bobo Stenson, Marilyn Mazur.

Najwybitniejsi polscy artyści jak: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, legendarne zespoły The Quartet, String Connection prezentowali swoje premierowe projekty.

Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk Wojciechowska - Fundacja Jazz Art - organizatorzy festiwalu:

"Od początku przyświecała nam idea prezentowania różnorodnych nurtów i stylów w jazzie. Sukces i popularność festiwalu to oryginalny program. Nie powiela często tych artystów, gwiazd, które często konceruja w Polsce. To w dużej części festiwal premier. Tegoroczna XVII edycja festiwalu zapowiada się również niezwykle ciekawie. Plejada gwiazd, premiery i znakomite koncerty przez całe lato w zagoszczą w Warszawie.

Tradycyjnie festiwal będzie zróżnicowany stylistycznie, od latin jazzu i flamenco, mainstreamu, world- ethno-music, R&B po modern jazz. Będą 3 premiery z USA. Szczególnie rekomendujemy koncerty, wschodzących gwiazd jazzu, artystów, którzy po raz pierwszy wystąpią w Polsce: kubańskiego pianistę Alfredo Rodrigueza - protegowanego Quincy Jonesa, Grace Kelly - amerykańską saksofonistkę nazywaną " The Princess of Jazz". Wydarzeniami będą także koncerty "szamana" fortepianu Yarona Hermana, wybitnego polskiego pianisty Włodka Pawlika z muzyką do filmu "Rewers" i hiszpańskiego mistrza flamenco i jazzu Sergio Pamiesa". Serdecznie zapraszamy do Warszawy na festiwal.

 

PROGRAM:

 

2 lipca

Tord Gustavsen Ensamble

Wydarzenie. Festiwal zainauguruje norweska gwiazda wytwórni ECM, jeden z najbardziej kreatywnych i nowatorskich pianistów europejskich. Należy do najciekawszych osobowości muzycznych skandynawskiej i europejskiej sceny jazzowej, jego gra jest kwintesencją europejskiej muzyki jazzowej.

9 lipca

Naxos Quintet

Premiera. Wydarzenie. Zespół gwiazd z przewagą grecko - polskich - korzeni. Będzie to muzyczny koktajl współczesnego jazzu, zachodniej muzyki klasycznej oraz muzyki etnicznej regionu śródziemnomorskiego i północnej Afryki

16 lipca

Tingvall Trio

Po raz pierwszy w W-wie jeden jeden z wiodących młodych europejskich zespołów  założony przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Według krytyków "młoda odpowiedz na Esbjörn Svensson Trio". Zespół czerpie inspiracje z muzyki klasycznej, kubańskiej, szwedzkich pieśni ludowych, ciekawie łącząc jazz z rockowym podejściem do grania.

23 lipca

Laboratorium

Legenda polskiego jazzu, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich i europejskich zespołów lat 70. - "nasz" Weather Report. Zespół wygrywający najważniejsze konkursy jazzowe, przez wiele lat marka i "muzyczny towar eksportowy" składający się z muzycznych indywidualności.

30 lipca

Steinar Aadnekvam Quartet

Premiera. Po raz pierwszy w Polsce "norweski McLaghlin i Al Di Meola" młody wirtuoz gitary, finalista prestiżowego Norsk Jazzintro w porywającym programie - muzyka brazylijska i jazz w nowej odsłonie.

6 sierpnia

Manu Delago & The Wokheads

Po raz pierwszy w W-wie austriacki wirtuoz oryginalnego instrumentu melodycznego, zwanego Hang Drum ("Głos Bogów") należy do najznamienitszych, młodych perkusistów, jego gra i muzyka robi oszałamiającą karierę a muzyk otrzymuje zaproszenia z całego świata.

13 sierpnia

Gary Guthman Quartet

Premiera. Mistrz amerykańskiej trąbki w najnowszym projekcie. Uznany przez krytyków za jednego z najpopularniejszych trębaczy - solistów naszych czasów. Występował na całym świecie z ok. 200 orkiestrami symfonicznymi, w świecie rozrywki z takimi gwiazdami jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones.

20 sierpnia

Caecilie Norby Quartet

Premiera. Wydarzenie. "Diva" skandynawskiego wokalu, dziesięciokrotnie nominowana do Grammy, porównywana do Dinah Washington, Arethy Franklin i gwiazda europejskiego kontrabasu w najnowszym projekcie "Arabesque".

27 sierpnia

Omar Puente Sextet

Premiera. Na finał po raz pierwszy w Polsce kubański wirtuoz skrzypiec i ambsador nowoczesnej muzyki kubańskiej. Koncertował na całym świecie od Montreux Jazz Festival, po Manilę z Whitney Houston, Tony Benettem, po europejskie tourne z Ruben Gonzalesem, promując jazz z elementami muzyki klasycznej i kubańskiej.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje