XVII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych - pod względem ilości publiczności festiwal jazzowy w Polsce. Festiwal - wizytówka artystyczna stolicy oraz atrakcja turystyczna dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy.
Przez 15 lat istnienia zgromadził imponujące pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga 3- 4 tysiące ludzi, a jedna edycja 40 tys. miłośników jazzu. To jeden z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie, podczas którego, bezpłatnie publiczność ma okazję wysłuchać gwiazdy z Europy, USA i Polski. Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach. Spot z festiwalu ukazał się w BBC World i CNN, TV Deutche Welle zrealizowała reportaż z festiwalu.
Atrakcyjność i popularność festiwalu to oryginalny program zróżnicowany stylistycznie. To także festiwal premier. Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu takich jak: Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith. Po raz pierwszy w W-wie wystąpił - dwukrotnie - zawsze jako wydarzenie, kreator współczesnego jazzu Avishai Cohen.
Tylko w ostatnich latach wystąpiły na festiwalu międzynarodowe gwiazdy jazzu jak m.in.: David Murray, Archie Sheep, Richard Galliano, Chico Freeman, Dino Saluzzi, Tony Lakatos, Kenny Wheeler, Caecilie Norby, Jasper Van Hof, Paul Brody, Bobo Stenson, Marilyn Mazur.
Najwybitniejsi polscy artyści jak: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, legendarne zespoły The Quartet, String Connection prezentowali swoje premierowe projekty.
Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk Wojciechowska - Fundacja Jazz Art - organizatorzy festiwalu:
"Od początku przyświecała nam idea prezentowania różnorodnych nurtów i stylów w jazzie. Sukces i popularność festiwalu to oryginalny program. Nie powiela często tych artystów, gwiazd, które często konceruja w Polsce. To w dużej części festiwal premier. Tegoroczna XVII edycja festiwalu zapowiada się również niezwykle ciekawie. Plejada gwiazd, premiery i znakomite koncerty przez całe lato w zagoszczą w Warszawie.
Tradycyjnie festiwal będzie zróżnicowany stylistycznie, od latin jazzu i flamenco, mainstreamu, world- ethno-music, R&B po modern jazz. Będą 3 premiery z USA. Szczególnie rekomendujemy koncerty, wschodzących gwiazd jazzu, artystów, którzy po raz pierwszy wystąpią w Polsce: kubańskiego pianistę Alfredo Rodrigueza - protegowanego Quincy Jonesa, Grace Kelly - amerykańską saksofonistkę nazywaną " The Princess of Jazz". Wydarzeniami będą także koncerty "szamana" fortepianu Yarona Hermana, wybitnego polskiego pianisty Włodka Pawlika z muzyką do filmu "Rewers" i hiszpańskiego mistrza flamenco i jazzu Sergio Pamiesa". Serdecznie zapraszamy do Warszawy na festiwal.
PROGRAM:
2 lipca
Tord Gustavsen Ensamble
Wydarzenie. Festiwal zainauguruje norweska gwiazda wytwórni ECM, jeden z najbardziej kreatywnych i nowatorskich pianistów europejskich. Należy do najciekawszych osobowości muzycznych skandynawskiej i europejskiej sceny jazzowej, jego gra jest kwintesencją europejskiej muzyki jazzowej.
9 lipca
Naxos Quintet
Premiera. Wydarzenie. Zespół gwiazd z przewagą grecko - polskich - korzeni. Będzie to muzyczny koktajl współczesnego jazzu, zachodniej muzyki klasycznej oraz muzyki etnicznej regionu śródziemnomorskiego i północnej Afryki
16 lipca
Tingvall Trio
Po raz pierwszy w W-wie jeden jeden z wiodących młodych europejskich zespołów założony przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Według krytyków "młoda odpowiedz na Esbjörn Svensson Trio". Zespół czerpie inspiracje z muzyki klasycznej, kubańskiej, szwedzkich pieśni ludowych, ciekawie łącząc jazz z rockowym podejściem do grania.
23 lipca
Laboratorium
Legenda polskiego jazzu, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich i europejskich zespołów lat 70. - "nasz" Weather Report. Zespół wygrywający najważniejsze konkursy jazzowe, przez wiele lat marka i "muzyczny towar eksportowy" składający się z muzycznych indywidualności.
30 lipca
Steinar Aadnekvam Quartet
Premiera. Po raz pierwszy w Polsce "norweski McLaghlin i Al Di Meola" młody wirtuoz gitary, finalista prestiżowego Norsk Jazzintro w porywającym programie - muzyka brazylijska i jazz w nowej odsłonie.
6 sierpnia
Manu Delago & The Wokheads
Po raz pierwszy w W-wie austriacki wirtuoz oryginalnego instrumentu melodycznego, zwanego Hang Drum ("Głos Bogów") należy do najznamienitszych, młodych perkusistów, jego gra i muzyka robi oszałamiającą karierę a muzyk otrzymuje zaproszenia z całego świata.
13 sierpnia
Gary Guthman Quartet
Premiera. Mistrz amerykańskiej trąbki w najnowszym projekcie. Uznany przez krytyków za jednego z najpopularniejszych trębaczy - solistów naszych czasów. Występował na całym świecie z ok. 200 orkiestrami symfonicznymi, w świecie rozrywki z takimi gwiazdami jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones.
20 sierpnia
Caecilie Norby Quartet
Premiera. Wydarzenie. "Diva" skandynawskiego wokalu, dziesięciokrotnie nominowana do Grammy, porównywana do Dinah Washington, Arethy Franklin i gwiazda europejskiego kontrabasu w najnowszym projekcie "Arabesque".
27 sierpnia
Omar Puente Sextet
Premiera. Na finał po raz pierwszy w Polsce kubański wirtuoz skrzypiec i ambsador nowoczesnej muzyki kubańskiej. Koncertował na całym świecie od Montreux Jazz Festival, po Manilę z Whitney Houston, Tony Benettem, po europejskie tourne z Ruben Gonzalesem, promując jazz z elementami muzyki klasycznej i kubańskiej.