Spotkania z pisarzami, wykłady i dyskusje złożą się na bogaty program tegorocznych Dni Książki Żydowskiej w Warszawie. Imprezie towarzyszyć będą wystawy, koncerty i pokazy filmów.
W rozpoczynających się dzisiaj XI Dniach Książki Żydowskiej udział weźmie szerokie grono pisarzy, dziennikarzy i naukowców z kraju i zagranicy. Odbędą się spotkania z Irit Amiel, Anną Frajlich, Józefem Henem, Danem Kurzmanem, Shoshaną Ronen, Joanną Wiszniewicz i Szewachem Weissem. Na stoiskach z książkami zaprezentowanych zostanie około ośmiuset publikacji w języku polskim i angielskim.
Dni Książki Żydowskiej są także okazją do licznych dyskusji. W tym roku poruszone zostaną następujące tematy: „Nusech Pojln. Studia z dziejów kultury jidysz w powojennej Polsce”, „Pragmatyk czy konformista – spór o rolę papieża Piusa XII w sprawie Holokaustu”, „Markus Jastrow i Izaak Cylkow – dwaj warszawscy rabini i ich dziedzictwo”, „Hebrajska literatura współczesna – okiem tłumacza” oraz „W krajach Hitlera i Stalina – podróże Bernarda Singera”.
Tegoroczne Dni Książki Żydowskiej zainauguruje otwarcie wystawy ilustracji Andrzeja Wajdy do spektaklu „Dybuk” według Szlojme Zajnwila Rapoporta (An-skiego). Uroczystość rozpocznie się o 15:00 w Synagodze im. Nożyków. Weźmie w niej udział autor prac. O 18.00 w Austriackim Forum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „Żydowski Wiedeń w obiektywie Iwony Schmidt”, któremu towarzyszyć będzie wykład Piotra Szalszy „Żydowski Wiedeń wczoraj i dziś”. Na placu przy synagogodze im. Nożyków wystąpi zespół „Rzeszów Klezmer Band” (19:00), a następnie odbędzie się plenerowa projekcja filmu dokumentalnego „Kabała w Kabulu”, na której obecny będzie reżyser obrazu - Dan Alexe (20:30).
W kolejnych dniach obok dyskusji i spotkań autorskich odbedą się także m.in.: prezentacja internetowego słownika języka jidysz (19 maja, Cafe Próżna, 18:00) i krótki multimedialny przegląd filmowych komedii o Hitlerze „Czy wolno śmiać się z Hitlera?”, które zaprezentuje Gabriele Lesser (21 maja, Sala Uniwersytetu Trzeciego Wieku, 17:30).
Organizatorem Dni Książki Żydowskiej jest Stowarzyszenie Midrasz. Impreza odbywa się przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Ronalda S. Laudera, Fundacji Konrada Adenauera, Austriackiego Forum Kultury, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Fundacji „Shalom”, a także wydawnictw: Austeria, Czarne, Rebis i W.A.B.
XI Dni Książki Żydowskiej zakończą się 21 maja.
Źródło: IAR