Wystartowała "Szkoła z poezją"

Data: 2011-10-28 08:32:12 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Wystartowała

Projekt "Szkoła z poezją" to nowa inicjatywa Biura Literackiego skierowana do uczniów wrocławskich szkół średnich, realizowana w roku szkolnym 2011/2012. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa oraz zainteresowanie współczesną poezją.


Uczniowie przez osiem miesięcy będą zmagać się z rozmaitymi zadaniami w walce o tytuł "Poetyckiej Szkoły Wrocławia" i nagrodę pieniężną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.



Głównym wyzwaniem, przed jakim staną wrocławscy licealiści, jest założenie koła literacko-dziennikarskiego oraz prowadzenie bloga poświęconego literaturze. Organizatorzy zaproponują uczniom szeroki wachlarz zadań z krytyki i teorii literatury oraz dziennikarstwa.



Od października 2011 do maja 2012 uczestnicy projektu zajmą się m.in. recenzowaniem książek, redagowaniem zapowiedzi, komunikatów, relacjonowaniem wydarzeń i przeprowadzaniem wywiadów. Ich pracę oceniać będzie jury, przyznając punkty za każde wykonane zadanie.



Rywalizacja kół literackich z Internetu przeniesie się także na łamy "Gazety Wrocławskiej", partnera medialnego projektu, który będzie regularnie publikować najlepsze artykuły uczestników "Szkoły z poezją".



Raz w miesiącu uczestnicy projektu będą brać udział w zajęciach prowadzonych przez uznanych polskich poetów i krytyków. W październiku Jacek Dehnel porozmawia z uczniami na temat ich lekturowych doświadczeń. Adam Poprawa w listopadzie zdradzi, co należy wiedzieć, żeby pisać o autorze i jego książce.



Podczas grudniowych zajęć z Karolem Maliszewskim uczniowie zastanowią się jak czytać, żeby dobrze pisać. Miesiąc później Julia Fiedorczuk opowie, jak o literaturze pisze się na świecie.


W lutym Wojciech Bonowicz zdradzi tajniki prowadzenia rozmów, a podczas marcowego spotkania Dariusz Suska zapyta licealistów o to, czym jest poezja. Kwietniowe zajęcia "Port to jest poezja" poprowadzi Artur Burszta.



W tym roku do rywalizacji przystąpiły trzy wrocławskie placówki: IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego oraz XIII Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Fredry. Zachęcamy do śledzenia prowadzonych przez uczestników projektów blogów.



Inicjatywy Biura Literackiego propagujące czytelnictwo mają już ponad dziesięcioletnią tradycję. Wśród tych najbardziej znanych są konkursy "Nakręć wiersz", "Połów" i "Skrzynka na wiersze".



Oprócz tego szkolne zajęcia "Poeci dla dzieci", "Ja też lubię wiersze", "Poetycki Wrocław", projekty dla piszących "Pogotowie poetyckie", "Laboratorium" oraz realizowane kilka razy w roku "Warsztaty Literackie".



Źródło: www.biuroliterackie.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje