Wydawnictwo pozywa aktywistów za działanie na szkodę firmy. W tle książka polityka

Data: 2021-05-18 09:20:40 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Wydawnictwo 3DOM, którego książki w ubiegłym roku zostały usunięte z platformy sprzedażowej Allegro po działaniach Stowarzyszenia Nigdy Więcej, złożyło przeciwko aktywistom wniosek do sądu. 

Obrazek w treści Wydawnictwo pozywa aktywistów za działanie na szkodę firmy. W tle książka polityka [jpg]
  • Na wniosek Stowarzyszenia Nigdy Więcej Allegro usunęło książki prawicowego wydawnictwa. 
  • Wydawnictwo pozwało organizację do sądu. 
  • Wydawnictwo domaga się zadośćuczynienia w postaci 5 tys. złotych. 

Wydawnictwo 3DOM, wydawca publikacji współautorstwa m.in. polityka Konfederacji, rozpoczęło proces sądowy ze Stowarzyszeniem Nigdy Więcej. Na skutek działań aktywistów z portalu Allegro w ubiegłym roku zniknęło kilkanaście publikacji oficyny. 

Allegro usuwa publikacje po zgłoszeniu stowarzyszenia 

W 2020 roku Stowarzyszenie Nigdy Więcej zgłosiło serwisowi Allegro, że część ogłoszeń sprzedawców nie spełnia warunków regulaminu platformy poprzez promocję „nienawistnych treści”. Wskutek zgłoszenia, z platformy zniknęły przedmioty oraz książki, które – w ocenie Stowarzyszenia – miały charakter „antysemickich publikacji”. 

Czytaj także:  Nie cichną kontrowersje wokół książki „Dalej jest noc"

Wśród książek, które zostały usunięte z platformy, pojawiła się m.in. publikacja Program światowej polityki żydowskiej. Konspiracja i dekonspiracja ks. Stanisława Trzeciaka czy Mord rytualny – przyczynki historyczne. Tę drugą publikację współtworzył Grzegorz Braun, poseł Konfederacji. 

W 2020 r. platforma Allegro, po zgłoszeniu przez Stowarzyszenie nienawistnych treści, usunęła kilkanaście pozycji sprzedawanych przez firmę 3DOM

– czytamy w oficjalnym komunikacie Stowarzyszenia. 

Po działaniach z 2020 roku, Wydawnictwo 3DOM założyło sprawę w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Pierwsza rozprawa odbyła się 6 maja. 

Aktywiści stanęli przed sądem. Wydawnictwo domaga się zadośćuczynienia 

Wydawnictwo 3DOM uważa, że poprzez usunięcie książek z oferty wydawnictwa z platformy Allegro oraz nazywanie przez Stowarzyszenie publikacji wydawnictwa „antysemickimi” doszło do naruszenia dobrego imienia spółki. 

Wydawca książek domaga się od Stowarzyszenia Nigdy Więcej zadośćuczynienia finansowego, przeprosin oraz zagwarantowania, że w przyszłości nigdy nie zgłosi rekomendacji usunięcia z Allegro jakiegokolwiek produktu sprzedawanego przez Wydawnictwo 3DOM.

Tak, trwa rozprawa, w której Wydawnictwo 3DOM pozwało Stowarzyszenie o prowadzenie działalności na szkodę spółki, tj. natrętne i bezpodstawne zgłaszanie aukcji internetowych firmy do portalu Allegro.pl, które według nas pełni rolę cenzury ideologicznej

– skomentował sprawę prezes wydawnictwa Tomasz Grzegorz Stala w rozmowie z dziennikarzami oko.press.

Z żądaniem Wydawnictwa 3DOM nie zgadza się doktor Wojciech Marchwicki, pełnomocnik Stowarzyszenia Nigdy Więcej.

Działalność Stowarzyszenia, przejawiająca się w dążeniu do usuwania treści o charakterze rasistowskim czy dyskryminacyjnym, służy interesowi społecznemu

– czytamy wypowiedź Marchwickiego w komunikacie organizacji. 

Sprawa w toku

Jak dowiadujemy się z komunikatu stowarzyszenia, do sądu trafiło już pismo organizacji, w której ta podała „przykłady skrajnie antysemickich, dyskryminacyjnych treści zawartych w pozycjach dystrybuowanych przez Wydawnictwo 3DOM”.

Wybrane fragmenty pochodzące z publikacji usuniętych przez Allegro stowarzyszenie udostępniło na swojej stronie internetowej. Stowarzyszenie Nigdy Więcej cytuje m.in. Stanisława Trzeciaka i fragment publikacji Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce: Odżydzenie bowiem prasy i odżydzenie radia, odżydzenie filmu i kinematografu, a przez to odżydzenie i mentalności polskiej jest równie wielkim i wzniosłym zadaniem jak odżydzenie handlu, rzemiosła i przemysłu. (…) Niechże otworzą się oczy wszystkim, a szczególniej tym, którzy «mają oczy, ale nie widzą» i niech pobudzą cały Naród do samoobrony, by Polskę uwolnić od żydów, jako od elementów obcych, szkodliwych i wrogich.

Z ramienia stowarzyszenia Sąd otrzymał także opinię historyka dr. Macieja Moszyńskiego, specjalisty z zakresu badań nad antysemityzmem, autor monografii Antysemityzm w Królestwie Polskim. Narodziny nowoczesnej ideologii antyżydowskiej 1864-1914.  

Tezy zawarte w komentarzach wydawcy wpisują się dyskurs antysemicki o charakterze spiskowym, którego centralny element stanowi figura Żyda jako wroga

– dodaje badacz. 

Po pierwszej rozprawie sąd odroczył sprawę, by zapoznać się z dokumentacją i wnioskami dowodowymi dostarczonymi przez strony postępowania. Kolejna rozprawa odbędzie się prawdopodobnie w drugiej połowie bieżącego roku. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje