Wolność, naród, socjalizm czyli Nowy Wspaniały Świat?

Data: 2011-05-18 20:39:55 | Ten artykuł przeczytasz w 16 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Wolność, naród, socjalizm czyli Nowy Wspaniały Świat?

Już w czwartek, 19 maja, zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat (ul. Nowy Świat 63, Warszawa) na konferencję "Wolność, naród, socjalizm" z udziałem trzech wybitnych historyków, autorów wydanych ostatnio przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej trzech wielkich biografii lewicy: Timothy'ego Snydera, Andrzeja Friszke i Jarosława Hrycaka.

 

PROGRAM KONFERENCJI:

godz. 14.30: Myśleć Polskę Marksem

Spotkanie wokół książki Timothy'ego Snydera Nacjonalizm,marksizm i nowoczesna Europa Środkowa. Biografia Kazimierza Kelles-Krauza (1872-1905)
Goście: Timothy 
Snyder, Małgorzata Kowalska, Andrzej Mencwel
Prowadzenie: Jakub 
Majmurek, Krytyka Polityczna

 

godz. 16.30: Polskość, socjalizm, niepodległość

Spotkanie wokół książki Andrzeja Friszke Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty
Goście: Andrzej 
Friszke, Andrzej Garlicki, Anna Siwik
Prowadzenie: Magdalena 
Błędowska, Krytyka Polityczna

godz. 18.30: Socjalizm, Ukraina i wolna miłość

Spotkanie wokół książki prof. Jarosława Hrycaka Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina (1856-1886)
Goście: Jarosław 
Hrycak, Bogumiła Berdychowska, Mirosław Czech
Prowadzenie: Michał 
Sutowski, Krytyka Polityczna

AUTORZY:

Andrzej Friszke – profesor historii, badacz dziejów najnowszych Polski, w latach 80. redaktor „Tygodnika Solidarność”, członek warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Jeden z najważniejszych znawców epok II RP i PRL, życia politycznego emigracji oraz historii opozycji politycznej w Polsce po roku 1944. Autor m.in. książek O kształt niepodległej (1989), Opozycja polityczna w PRL (1994), Oaza na Kopernika. Klub Inteligencji Katolickiej 1956–1989 (1997), Życie polityczne Emigracji (1999),Polska. Losy państwa i narodu 1939–1989 (2003), Przystosowanie i opór. Studia z dziejów PRL (2007) oraz Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi (2010). W latach 1999-2006 był członkiem kolegium IPN, obecnie jest pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Politycznych PAN, wykłada również w warszawskim Collegium Civitas.

 

Jarosław Hrycak – historyk, profesor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie, dyrektor Instytutu Badań Historycznych na Uniwersytecie I. Franki we Lwowie. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (1996–2009), Uniwersytecie Harvarda (2000, 2001) i Uniwersytecie Columbia (1994, 2004). Autor ponad czterystu publikacji poświęconych historii i współczesnej tożsamości Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. opublikowanych po polsku książek Historia Ukrainy 1772–1999. Narodziny nowoczesnego narodu oraz Nowa Ukraina. Nowe interpretacje). W Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukazał się wywiad-rzeka z Jarosławem Hrycakiem pt.Ukraina. Przewodnik Krytyki Politycznej (2009).

 

Timothy Snyder – amerykański historyk, absolwent Uniwersytetu w Oksfordzie, obecnie profesor Yale University i stały współpracownik Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Wybitny znawca problemów nowożytnego nacjonalizmu, dziejów Europy Środkowej i Wschodniej, badacz ustrojów totalitarnych. Publicysta m.in. „New York Review of Books”, „The Nation”, „International Herald Tribune”, autor takich książek, jak Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999 (2003), Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę (2005), Czerwony książę (2008), Skrwawione kraje (2010).

 

PANELIŚCI:

 

Bogumiła Berdychowska - publicystka specjalizująca się w historii Ukrainy w XX wieku i stosunkach polsko-ukraińskich. Sekretarz Forum Polsko-Ukraińskiego, kierownik działu Programów Stypendialnych w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, przydziela stypendia ludziom kultury i nauki z byłego ZSRR, koordynuje polsko-ukraińską wymianę młodzieży. Współpracowniczka Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W latach 1994–2002 była zastępcą dyrektora V programu Polskiego Radia. W latach 1989-1994 kierowała Biurem ds. Mniejszości Narodowych w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Wspólnie z Olą Hnatiuk wydała Bunt Pokolenia. Rozmowy z intelektualistami ukraińskimi. Jest autorką wielu esejów i tekstów krytyczno-literackich na łamach m.in.: „Tygodnika Powszechnego” i „Więzi”. Autorka m.in. wyboru tekstów Prostir swobody. Ukrajina na szpaltach paryzkoji Kultury (Przestrzeń wolności. Ukraina na kartach „Kultury paryskiej”, 2005).

 

Mirosław Czech - dziennikarz. W 1987 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1993–2001 sprawował mandat posła II i III kadencji z ramienia Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. Pełnił funkcję sekretarza generalnego Unii Wolności w latach 1997–2001 i Partii Demokratycznej – demokraci.plw latach 2005–2006. W 2005 wycofał się z bieżącej polityki. Komentator polityczny „Gazety Wyborczej” oraz radia Tok FM, zasiada we władzach krajowych Związku Ukraińców w Polsce.

 

Andrzej Garlicki - historyk, publicysta, profesor w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Wydziału Historycznego UW. Wybitny znawca historii Polski okresu międzywojennego, autor m.in. monumentalnej biografii Józefa Piłsudskiego, licznych książek naukowych i popularyzatorskich. Publicysta tygodnika „Polityka”.

 

Małgorzata Kowalska – kierowniczka katedry filozofii na Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, uczennica prof. Barbary Skargi, autorka rozpraw i esejów poświęconych francuskiej humanistyce w XX wieku – m.inDialektyka poza dialektyką. Od Bataille’a do DerridyW poszukiwaniu straconej syntezy. Jean-Paul Sartre i paradygmaty filozoficznego myślenia czy Demokracja w kole krytyki. Zajmuje się przede wszystkim filozofią społeczną i polityczną, niegdyś też angażowała się bezpośrednio w politykę – była jednym z członków-założycieli Unii Pracy, od samego początku obecna jest w zespole Krytyki Politycznej.

 

Andrzej Mencwel – jeden z najwybitniejszy znawców myśli i biografii Stanisława Brzozowskiego, a także autor poświęconej mu monografii (Stanisław Brzozowski. Kształtowanie myśli krytycznej). Zasłynął jako twórca Instytutu Kultury Polskiej UW, autor i redaktor licznych podręczników, antologii tekstów oraz monografii dotyczącychm.in. historii literatury oraz polskiej myśli społecznej, zwłaszcza lewicowej i radykalnej. Do najważniejszych należą Przedwiośnie czy potop, Rodzinna Europa po raz pierwszy, a także Etos lewicy w 2010 roku wznowiony przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

 

Anna Siwik - prof. nadzwyczajna na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, historyczka, autorka książek: PPS na emigracji w latach 1945-1956 oraz Polskie uchodźstwo polityczne. Socjaliści na emigracji w latach 1956-1990.

 

Organizator: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego / Krytyka Polityczna

 

Konferencja jest współfinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje