William Wharton nie żyje

Data: 2008-10-30 22:35:11 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - William Wharton nie żyje

Wczoraj po południu (tj. 29.10) zmarł po długiej chorobie w szpitalu w Kalifornii najpopularniejszy pisarz lat 90-tych w Polsce William Wharton.

Albert Du Aime (prawdziwe nazwisko) urodził się w 1925 roku. Całe życie uważał się za malarza. Swoje pisarstwo traktował początkowo jako autoterapię po przeżyciach wojennych. Debiutował w wieku 54 lat powieścią "Ptasiek", która przyniosła mu międzynarodową sławę, zwłaszcza dzięki nagrodzonej w Cannes ekranizacji w reżyserii Alana Parkera. Spod jego pióra wyszły takie bestsellery jak "Spóźnieni kochankowie", "Tato", "W księżycową jasną noc", "Dom na Sekwanie" czy "Rubio".

Wharton był wielbiony przez polskich czytelników. Lata dziewięćdziesiąte były czasem jego największej popularności w Polsce. Odwiedził nasz kraj dziesięć razy, gościł w ponad trzydziestu miastach Polski, w niektórych kilkakrotnie. Na spotkania z nim przychodziły tysiące czytelników.

Dom Wydawniczy REBIS opublikował 19 jego powieści i jeden album prezentujący jego malarstwo.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat książki Whartona 26 razy znalazły się wśród 10 najpoczytniejszych tytułów roku według "Rzeczpospolitej" i "Notesu Wydawniczego" - jest pod tym względem rekordzistą wśród pisarzy zagranicznych w Polsce.

Łączny nakład wszystkich książek autora wydanych w REBISIE przekroczył już 1 500 000 egz., a wraz z innymi wydawnictwami zbliża się do 2 000 000 egzemplarzy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje