Na Węgrzech przyjęta została nowa ustawa, która nakazuje, by wszystkie książki dla dzieci z wątkami LGBT sprzedawane były w zamkniętych opakowaniach.
- Książki dla dzieci z wątkami LGBT+ mają być na Węgrzech sprzedawane w zamkniętych opakowaniach.
- Takie publikacje nie mogą pojawiać się w pobliżu szkół czy kościołów.
- To kolejne zmiany w polityce rządu Victora Orbana.
Nowe węgierskie prawo nałożyło na księgarnie kolejne ograniczenia związane ze sprzedażą książek poruszających tematykę osób LGBT. Chodzi o publikacje dla dzieci i młodzieży, które od teraz muszą być sprzedawane w zamkniętych opakowaniach.
Książki LGBT oddzielone
Według najnowszych prawnych regulacji, na Węgrzech książki dla niepełnoletnich czytelników, które w swojej treści zawierają wątki związane ze społecznością LGBT, mają być oddzielane od innych tytułów.
Czytaj także: Posłanka przekaże książki o LGBT+ Przemysławowi Czarnkowi
Jak donosi Reuters, książki LGBT dla dzieci od teraz na Węgrzech muszą być sprzedawane w zamkniętych opakowaniach (regulacja nie określa, o jaki typ opakowania chodzi). Nakaz obejmuje także książki, które przedstawiają zmianę płci i zawierają „wyraźny” opis seksualności.
Dodatkowo publikacje te nie mogą być sprzedawane w punktach zlokalizowanych w promieniu 200 metrów od szkół czy kościołów.
Rząd Victora Orbana chroni węgierską rodzinę
To kolejne zmiany w węgierskim systemie prawnym, które związane są z szeroko zakrojonymi działaniami rządu Victora Orbana. W założeniu, celem zmian jest ochrona rodziny i – przede wszystkim – dzieci, jednak krytycy podkreślają, że zmiany na Węgrzech mogą doprowadzić do wykluczeń.
Czytaj także: Olga Tokarczuk ambasadorką Fundacji Równorodność
Przypomnijmy, że w lipcu 2021 roku na jedną z księgarń nałożono karę finansową za to, że książki dla dzieci, w których pojawiły się rodziny LGBT+, bez ostrzeżeń sprzedawano obok innych książek dla najmłodszych.
Jednocześnie sprawą na Węgrzech zajmuje się Komisja Europejska. Zdaniem komisji, nowe prawa obowiązujące na Węgrzech naruszają „europejskie wartości tolerancji i wolności jednostki”.