W dniach 28 - 30 lipca odbędzie się konferencja, która organizowana będzie w ramach Otwartego Kurortu Kultury w ścisłej współpracy z międzynarodowy partnerem zrzeszającym ponad 6000 instytucji i organizacji Europie: Culture Action Europe w Brukseli w ramach europejskiej kampanii na rzecz kultury: WE ARE MORE!
Polskim partnerem jest Narodowy Instytut Audiowizualny, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Miasto Sopot, a szczególną role odgrywa ogólnopolski ruch Obywatele Kultury.
Otwarty Kurort Kultury to sopockie obchody prezydencji w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. To koncepcja nawiązująca do tradycji artystycznych i kulturalnych Sopotu.
W programie w ramach 16 realizowanych od 03 lipca 2011 projektów w Sopocie wystąpi ponad 150 artystów reprezentujących bez mała wszystkie dziedziny współczesnej sztuki.
Międzynarodowa konferencja wpisująca się w kampanię
na rzecz kultury WE ARE MORE!
Miejsca konferencji:
1. Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno-Artystyczne " Zatoka Sztuki"
2. Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie
Program konferencji:
Czwartek 28.07.2011
Miejsce: MCK-A "Zatoka Sztuki" al, Franciszka Mamuszki 14, Sopot
- godz. 18.00 – 18.30 Oficjalne otwarcie konferencji. Wystąpienie inauguracyjne: Kultura jest niezbędna
Chris Torch / Intercult /Sztokholm /Culture Action Europe/Bruksela( Culture Action )
- godz. 18.30–19.00 Prezentacja założeń kampanii "WE ARE MORE!" Act for culture in Europe ( we are more )
We are more!- Manifest europejskiej kampanii na rzecz kultury
Ewa Majczak /Culture Action Europe/Bruksela- (Culture Action)
- godz. 20.30–22.00 Pecha Kucha Night–Sztuka dla zmiany społecznej!
Satyra na politykę kulturalną i jej finansowanie
Piątek 29.07.2011
Miejsce: MCK-A "Zatoka Sztuki" al, Franciszka Mamuszki 14, Sopot
- godz. 10.00 -10.30 Rejestracja uczestniczek i uczestników.
- godz. 10.30 – 11.30 Przykłady Dobrych Praktyk: finansowanie działań artystycznych z programów nie kierowanych bezpośrednio do sektora kultury:
* Aleksandra Kminikowska, Nadbałtyckie Centrum Kultury/Gdańsk + Agnieszka Wołodźko, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia/Gdańsk - Projekt Art Line z udziałem 14 partnerów, współfinansowany z programu European Regional Development Fund, South Baltic Cross border Cooperation Programme.
*Agata Etmanowicz, Fabryka Sztuki Łódź-Projekt Art Inkubator, oś priorytetowa III Gospodarka, Innowacyjność, Przedsiębiorczość RPO WŁ 2007-2013
Anna Ochmann, Fundacja Arteria/ Zabrze-Program Operacyjny Kapitał Ludzki a kultura
*Agnieszka Wlazeł, Platforma River Cities - Międzysektorowe finansowanie dla interdyscyplinarnych projektów europejskich na przykładzie platformy River Cities
- godz. 11.30-12.30 - Panel Dyskusyjny: Jak włączyć kulturę w obieg funduszy strukturalnych w perspektywie finansowej Unii Europejskiej w 2014-201?
Moderacja: Lidia Makowska, Stowarzyszenie Kultura Miejska, Gdańsk.
Nadchodzący rok 2012 to czas pracy i negocjacji nad propozycją budżetu UE na lata 2014-2020, przedstawioną przez Komisję Europejską w dniu 30 czerwca 2011. Konferencja w Sopocie daje możliwość wymiany pierwszych komentarzy i analiz, dotyczących finansowania kultury. W ramach panelu porozmawiamy o tym, jakie istnieją możliwości i konkretne mechanizmy, by działania w obszarze szeroko pojętej kultury wpisać na stałe do rozmaitych funduszy, w których obecnie o kulturze się nie wspomina. Program Komisji Europejskiej KULTURA to za mało, mamy teraz wyjątkową szansę, by przekonać decydentów od unijnego portfela, że kultura znaczy więcej! WE ARE MORE! Do rozmowy zapraszamy przedstawicieli sektora kultury, organów rządowych i samorządowych, zajmujących się strategiami rozwoju, analizą i planowaniem budżetu. Wstępem do panelu dyskusyjnego są w/w przykłady dobrych praktyk w pozyskiwaniu funduszy na działania kulturalne z programów zwyczajowo nie kojarzonych ze sztuką i kulturą.
- godz. 12.30 - 13.30 Lunch
- godz. 13.30 - 15.00 Kultura 2007-2013 ... a nowy program-wymiana doświadczeń i komentarzy nt. funkcjonującego programu - ograniczenia i korzyści z uczestnictwa, wnioski i propozycje zmian w nowym programie UE w dziedzinie kultury w latach 2014-2020
Głos wprowadzający i moderacja: Chris Torch, Intercult /Sztokholm, Culture Action Europe / Bruksela.
- godz. 15.00-15.30 Przerwa kawowa
- godz. 15.30-17.00 Warsztat I -Mój projekt międzynarodowy a nowy program w dziedzinie kultury- Rekomendacje dla nowego pogramu UE w dziedzinie kultury.
Trzy grupy warsztatowe:
I grupa: prowadzenie: Lola Joksimović /CCP / Serbia / + Christoph Jankowski / CCP / Wielka Brytania /
II grupa: prowadzenie: Anja Jelavić/CCP/Chorwacja/ + Augusto Paramio Nieto/ CCP/ Hiszpania/
III grupa: prowadzenie: Sandy Fitzgerald /Trans Europe Halles/Irlandia/Barcelona/+ Agata Etmanowicz, Fabryka Sztuki, Art_Inkubator
17.00–21.00 NA SPACER!-Spacer po Otwartym Kurorcie Kultury: 5 grup z wolontariuszami/kami wizytuje projekty OKK
21.00 -…SPEED DATING,czyli szukam Partnera/rki do projektu: ( link lokalu) ( mapa link )
Sobota 30.07.2011
Miejsce: Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne UG, ul.Piaskowa 9 ( mapa link)
- godz. 11.00 -13.00 Panel Dyskusyjny: Proces decyzyjny a lobbing.
Moderacja: Agata Etmanowicz
Dyskusja panelowa zostanie poprzedzona prezentacją procesu decyzyjnego (proces decyzyjny i rola poszczególnych instytucji w niego zaangażowanych – ministerstwa państw członkowskich, KE, Rada, PE) oraz działań UE podejmowanych w obszarze kultury (wyjaśnienie ich specyfiki - art. 167, zasada sybsydiarności).
Celem tego panelu jest przede wszystkim unaocznienie uczestnikom konferencji, iż urzędnicy zajmujący się kulturą – czy to w MKiDN, czy też w KE nie są tymi, których należy przekonywać do tego, że kultura jest ważna. To nie oni powinni być celem działań lobbingowych. Organizacje kulturalne bardzo często nie mają świadomości, iż urzędnikom odpowiedzialnym za sprawy kultury dużą część dnia zajmuje lobbowanie na rzecz kultury bądź wewnątrz własnej instytucji (jak w przypadku KE, PE), czy też negocjacje z innymi resortami (jak w przypadku MKiDN).
W ramach dyskusji przedstawiciele MKiDN, KE oraz PE będą mieli okazję opowiedzieć o tym, jakie prowadzą działania, jakie problemy napotykają na swojej drodze oraz jakich argumentów używają do tego, żeby przekonać swoich kolegów z innych departamentów i resortów do zawarcia zapisów odnoszących się do sektora kultury, czy też wprost zwiększenia finansowania działań podejmowanych w obszarze kultury.
Dyskusja będzie kontynuowana podczas warsztatów, podczas których organizacje kulturalne będą zastanawiać się nad tym, w jaki sposób skutecznie lobbować na rzecz kultury – jakich narzędzi używać, jak koordynować działania. Głos wprowadzający do dyskusji: Chrissie Faniadis, Sztokholm, Strategist, Culture Bridge & Consultant.
W dyskusji udział wezmą:
Zora Jaurova /Culture Action Europe/Słowacja
Sylvian Pasqua /Komisja Europejska
Chrissie Faniadis/Strategist,Culture Bridge & Consultant/Sztokholm
- godz. 13.00 -14.00 Lunch
- godz. 14.00 - 17.00 Warsztaty II -"Lobbować? TAK! Tylko jak...?” W jaki sposób skutecznie lobbować na rzecz kultury - na poziomie lokalnym, regionalnym, narodowym, w Instytucjach UE, jak skutecznie budować sojusze, jakich narzędzi używać? Jak wykorzystać wrześniowy Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu?
Trzy grupy warsztatowe:
I grupa: prowadzenie: Lola Joksimović / CCP / Serbia / + Christoph Jankowski / CCP / Wielka Brytania /
II grupa: prowadzenie: Anja Jelavić/CCP/Chorwacja/ + Augusto Paramio Nieto/ CCP / Hiszpania /
III grupa: prowadzenie: Sandy Fitzgerald / Trans Europe Halles / Irlandia/Barcelona /+ Agata Etmanowicz, Fabryka Sztuki, Art_Inkubator
- godz. 17.00-17.30 PRZERWA KAWOWA
- godz. 17.00 – 19.00 BarCamp: Podsumowanie, zamknięcie – 5 minut prezentacji + 5 minut rozmowy,
Sopot by Night - farewell party.