W ostatni piątek lutego w Rudzie Śląskiej doszło do otwarcia nowej filii Miejskiej biblioteki Publicznej. To kolejna nietypowa lokalizacja – tym razem w dawnym robotniczym domku stworzonym w XIX wieku!
Ruda Śląska to przemysłowe miasto na Górnym Śląsku, którego od wielu lat najważniejszym źródłem utrzymania był przemysł ciężki – między innymi liczne kopalnie oraz hutę żelaza. Od niedawna miasto stara się rewitalizować poprzemysłowe tereny, a także odnawiać dawne zabytki.
W piątek, 28 lutego, lokalni samorządowcy wraz z dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej – Krystianem Gałuszką – otworzyli nową filię biblioteki, która od teraz będzie mieściła się w dawnym robotniczym domku wybudowanym na osiedlu Ficinus.
Domki na rudzkim Ficinusie to obiekty, które powstały w okolicach 1867 roku dla pracowników znajdującej się w pobliżu kopalni Gottessegen. To, co wyróżnia małe, jednopiętrowe domki, to nietypowy budulec – domki stworzone zostały z kamienia naturalnego, piaskowca, pochodzącego z niedalekiego kamieniołomu. Łącznie osiedle nazywa się Kolonią Ficinus, na którą składa się 16 domków górniczych. Kolonia Ficinus jest jednym z najstarszych zespołów budownictwa na Górnym Śląsku i znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.
Trzy lata temu miasto pozyskało środki, dzięki którym udało się odkupić od prywatnego właściciela stary zabytkowy dom. Jeszcze parę lat temu do historycznego miejsca nie można było wejść, a na elewacji znajdowała się tabliczka ostrzegająca przed zawaleniem konstrukcji. Dzięki inwestycji budynek otrzymał nowe życie – bibliotekę.
Prace nad renowacją budynku trwały trzy lata i finalnie biblioteka Kubiny24 – od adresu ul. Kubiny 24 w Rudzie Śląskiej – została oddana do użytku mieszkańcom. 28 lutego odbyło się uroczyste otwarcie z udziałem prezydent miasta, dyrektora biblioteki i przede wszystkim – czytelników.
Na parterze domku stworzono czytelnię oraz punkt informacji turystycznej, a na piętrze – bibliotekę oraz zabytkową, stałą wystawę. Oprócz wyremontowanego domku, w pobliżu oryginalnej konstrukcji dobudowano dodatkowy budynek, w którym znajduje się druga część biblioteki.
- Ideą tego miejsca, oraz Stacji Biblioteka, jest stworzeniem nie tylko biblioteki, centrum informacji, ale także żywej instytucji kultury, w której dużo się dzieje. Zarówno w naszych filiach, jak i w – takich jak Kubiny24 – Centrach Inicjatyw Społecznych staramy się nie tylko rozwijać podstawowy cel działania biblioteki – wypożyczanie książek, ale także odpowiadać na potrzeby czytelników – mówi nam Krystian Gałuszka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.
W odrestaurowanym budynku w przyszłości odbywać się będą wystawy, spotkania autorskie oraz imprezy o charakterze regionalnym.
Warto wiedzieć, że pod koniec ubiegłego roku w Rudzie Śląskiej utworzono bibliotekę także w innym nietypowym miejscu – budynku zabytkowego dworca kolejowego, od pewnego czasu niespełniającego swojej pierwotnej funkcji. Działająca od 2019 roku Stacja Biblioteka została wyróżniona w konkursie „Dworzec roku 2019”. W głównej hali dawnego dworca powstała antresola ze szklaną balustradą, gdzie pojawiły się regały biblioteczne i czytelnia. Biblioteka cechuje się dużą przestrzenią i wykorzystaniem przeszkleń (m.in. w formie ścian działowych czy podłogi).
Stacja Biblioteka i zabytkowa biblioteka na ul. Kubiny 24 są kompleksem, który zastępują dawny budynek filii centralnej MBP w Rudzie Śląskiej, który biblioteka opuściła ze względu na pogarszające się warunki techniczne.
Remont biblioteki na zabytkowej Kolonii Ficinus trwał 3 lata i kosztował prawie 3 miliony złotych, które miasto uzyskało ze środków Unii Europejskiej. W ten sposób nie tylko udało się nie tylko zachować wyjątkowy budynek, ale także – stworzyć kolejną nową, ciekawą przestrzeń kulturalną na Śląsku.
W poniżej galerii zdjęcia z otwarcia biblioteki Kubiny24.