8 grudnia rozpocznie się VI Festiwal Filmu Filozoficznego.
O festiwalu:
Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Głównym przedmiotem zainteresowania jest proces oddziaływania pomiędzy dwoma dziedzinami: filozofią i filmem.
Profil Festiwalu odpowiada również potrzebom wrażliwego, świadomego i spragnionego ambitnych zjawisk kinowych odbiorcy sztuki filmowej, który zyskuje możliwość uczestniczenia i interpretowania dzieł filmowych w innej, często nowatorskiej perspektywie.
Kolejnym celem Festiwalu jest tworzenie stałej, wyodrębnionej przestrzeni konfrontacji nie tylko polskich, ale i zagranicznych twórców, których wysublimowany język filmowy służy nie tylko rozrywce, lecz prowadzi do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz współczesną wizją człowieka.
Kino integrując wiele sztuk, kreuje odrębny i niepowtarzalny sposób wypowiedzi, w ramach której możliwe jest także stworzenie przestrzeni komentarza dla różnych idei filozoficznych. Festiwal Filmu Filozoficznego realizuje także ideę popularyzacji filozofii poprzez film.
Kinematograf Filozoficzny – Festiwal Filmu Filozoficznego to interdyscyplinarne przedsięwzięcie łączące filozofię i film. Festiwal przybliża nietypowe zjawiska w dziedzinie kultury, oryginalnych i kontrowersyjnych twórców prezentujących odważne i autorskie myślenie o świecie. Profil Festiwalu odpowiada potrzebom młodego, wrażliwego, świadomego i spragnionego ambitnych zjawisk kinowych odbiorcy sztuki filmowej, który zyskuje możliwość uczestniczenia i interpretowania dzieł filmowych w innej, często nowatorskiej perspektywie. Celem organizatora jest promocja i popularyzacja filozofii poprzez nowoczesne medium, jakim jest film. Projekt „Kinematograf Filozoficzny” jest spojrzeniem na sztukę filmową poprzez filozoficzny pryzmat założeń samych twórców filmowych oraz komentatorów, teoretyków i koneserów kina. Kolejnym celem Festiwalu jest tworzenie stałej, wyodrębnionej przestrzeni konfrontacji nie tylko polskich, ale i zagranicznych twórców, których wysublimowany język filmowy służy nie tylko rozrywce, lecz prowadzi do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz współczesną wizją człowieka.
Szczegółowym celem w tym roku jest zapoznanie szerokie grono odbiorców, przede wszystkim młodzież z twórcami wymagającymi „myślenia”, uznanymi artystami, którzy łączą w swojej twórczości wiele dziedzin. Odbędzie się spotkanie z gościem honorowym festiwalu Lechem Majewskim – reżyserem filmowym, teatralnym, operowym, pisarzem i poetą. W ramach festiwalu odbędzie się Master Class z udziałem reżysera. Punktem wyjścia do Mistrzowskiej lekcji będą nie tylko wybrane filmy, które będzie można obejrzeć podczas festiwalu, ale także literatura i poezja Lecha Majewskiego. Zapraszamy również na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Metafizyczną: Możliwość metafizyki we współczesnym świecie organizowaną wspólnie z Akademią Ignatianum. Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni dyskursu dotyczącego obecności metafizyki w filmie, filozofii, w kulturze, kosmologii i we współczesnym świecie.
Kolejnym gościem i okazją dla młodych ludzi będzie spotkanie i projekcja filmów Piotra Dumały – reżysera, scenarzysty, rysownika, autora filmów animowanych, prozaika, scenografa. Absolwent warszawskiej ASP. Studiował w pracowni filmu animowanego na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie u prof. Daniela Szczechury. Wykładowca w PWSFTviT w Łodzi. Laureat ponad 60 nagród i wyróżnień przyznanych w Polsce i zagranicą. Po projekcji odbędzie się spotkanie z artystą, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Spotkanie z Piotrem Dumałą będzie niezwykłą okazją do przemierzenia i poznania jego filmowych światów z perspektywy metafizyki.
Warto zapoznać się z programem:
8 grudnia (czwartek)
Akademia Ignatianum, ul. Kopernika 26 w Krakowie
godz. 9.00-14.45 – referaty, sala 414
Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Metafizyczna.
Możliwość metafizyki we współczesnym świecie.
godz. 15.00 – mała aula 412
Panel z udziałem m.in. Prof. Krzysztofa Loski, Prof. Tadeusza Gadacza, Prof. Jerzego Janika, Lecha Majewskiego. Moderator dyskusji: dr Urszula Tes.
Kino Studyjne Agrafka, ul. Krowoderska 8
godz. 18.30
Oficjalne otwarcie festiwalu
Projekcja filmu Wojciecha Jerzego Hasa Niezwykła podróż Baltazara Kobera.
Prelekcja i dyskusja: dr Marcin Maron.
9 grudnia (piątek)
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26
godz. 17.00
Przegląd filmów Lecha Majewskiego cz. 1
Zwiastowanie (1978, 50’)
Rycerz (1980, 84’)
godz. 19.15
Lekcja Mistrzowska z Lechem Majewskim. Prowadzenie dr Urszula Tes i Michał Oleszczyk.
10 grudnia (sobota)
Dom Norymberski, ul. Skałeczna 2 / ul. Krakowska 27
godz. 12.00
Przegląd filmów Lecha Majewskiego cz. 2
Angelus (2001, 106’)
Prelekcja i dyskusja: Urszula Honek.
Kino Studyjne Agrafka, ul. Krowoderska 8
godz. 15.00
Piotr Dumała – Animacje
Lykantropia (1981,5’)
Czarny kapturek (1983,5’)
Latające włosy (1984, 8’)
Łagodna (1985, 11’)
Nerwowe życie kosmosu (1986, 4’)
Ściany 1987 (1987, 8’)
Wolność nogi (1988, 10’)
Klub Bunkra Sztuki, ul. Szczepańska 3a
godz. 17.00
Piotr Dumała – Animacje
Dr Charakter Przedstawia (2010, 8’)
Dr Charakter II (2011, 8’) – pokaz premierowy
Las (2009, 75’)
godz. 19.00
Laboratorium Kinematografu
Spotkanie z Gościem Specjalnym festiwalu Piotrem Dumałą, prowadzi Łukasz Maciejewski.
Pokazy premierowe animacji Piotra Dumały.
11 grudnia (niedziela)
Dom Norymberski, ul. Skałeczna 2 / ul. Krakowska 27
godz. 14.30
Przegląd filmów Lecha Majewskiego cz. 3
Ogród rozkoszy ziemskich (2004, 103’)
Prelekcja i dyskusja: dr hab. Małgorzata Radkiewicz.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26
godz. 18.00
Oficjalne zamknięcie Festiwalu
Epizod Ama – zatopiona pamięć. Performans dedykowany japońskim poławiaczkom pereł.
Autorzy projektu: Jan Burnat, Andrzej Stembarth Sawicki. Muzyka: Mariusz Koluch.
Wydarzenie towarzyszące:
ul. Szeroka 16, zabytkowa Synagoga Wolfa Poppera
Meta–obraz. Próby przekraczania.
1 grudnia 2011, godzina 19.00 – wernisaż wystawy
Wystawa potrwa do 12 grudnia 2011