Tygodnik wortalu Granice.pl, nr 7(10)/2008

Data: 2008-03-10 02:36:14 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Tygodnik wortalu Granice.pl, nr 7(10)/2008 Witam najcieplej,

Za oknami wiosna, ale liczymy na to, że nie "zdradzicie" całkowicie naszego wortalu na rzecz wypoczynku na świeżym powietrzu. Tym bardziej, że mamy dla Was sporo interesujących nowości.

Przede wszystkim - kilka informacji ze świata kultury. Na stronie głównej opublikowaliśmy news dotyczący rozpoczynającego się wkrótce Festiwalu Teatralnego "InterOpole". Cztery premiery zobaczą widzowie podczas rozpoczynającego się 13 marca festiwalu teatralnego Inter Opole. Impreza jest pomysłem nowego dyrektora opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego, Tomasza Koniny. - To szczególne dla mnie wydarzenie. To przedsięwzięcie pokazujące pięć kierunków. Pięć dróg, którymi chciałbym jako dyrektor prowadzić opolski teatr, którymi chciałbym z moimi aktorami iść - powiedział Konina na konferencji prasowej.

Wszyscy już chyba mieli okazję słyszeć o Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego XII edycja właśnie rozpoczęła się w Warszawie. Impreza przebiegać będzie w tym roku pod hasłem "Beethoven i jego Wiedeń". Publiczność festiwalowa wysłucha ponad 30 koncertów, które poza stolicą odbędą się także w Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Białymstoku.Wśród wybitnych wykonawców biorących udział w tegorocznym festiwalu, są m.in.: śpiewaczki - Kirsten Blaise i Annette Dasch, skrzypaczka - Viviane Hagner, a także Krzysztof Penderecki, Łukasz Borowicz, Iwona Hossa i Tatjana Vassilieva. Wystąpią zespoły m.in.: Berlińska Radiowa Orkiestra Symfoniczna, Camerata Silesia, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Münchner Philharmoniker, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa i Sinfonia Varsovia. Imprezę zainaugurował w Filharmonii Narodowej o 19:30 „Missa solemnis” Ludwiga van Beethovena. Wspaniałe dzieło wielkiego kompozytora wykonali: Chór Filharmonii Narodowej, Sinfonietta Cracovia oraz soliści: Amanda Mace, Lioba Braun, René Pape i Jorma Silvasti. Koncert poprowadził Kazimierz Kord. Festiwal zakończy się 22 marca. Więcej na stronach Festiwalu oraz w wortalu Granice.pl

W Warszawie zostanie otwarta wystawa plenerowa „Tu się nigdy nic nie zmieni '68”. Składa się na nią 200 archiwalnych zdjęć, a także teksty źródłowe opisujące wydarzenia marca z 1968 roku. Są wśród nich wspomnienia studentów i nauczycieli akademickich, inspirowana wydarzeniami tamtego okresu poezja, fragmenty dokumentów i przemówień przedstawicieli władz PRL oraz raporty Służby Bezpieczeństwa. Ekspozycja dokumentuje również inne dramatyczne momenty w historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w 1968 roku, m.in. interwencję wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Wystawa pokazuje również codzienne życie w PRL-u. Więcej informacji o ekspozycjach - na stronach naszego wortalu.

W wortalowej publicystyce politycznie pisze Witold Filipowicz, dokonując "Sądu nad Rządem czy Rządu nad Sądem? Anna Gębala pisze o nieczystości, zaś Dawid Klachacz o Sylvii Plath, nieznanym obliczu Cypriana Kamila Norwida oraz o Robercie Lowellu. Warto też z pewnością zajrzeć do Kabareaktówki autorstwa Izy Mikrut. Ale to tylko niektóre nowości.

Z całą pewnością warto zajrzeć do działów "Nowości DVD" oraz "Zapowiedzi DVD". Zaroiło się w nich od opisów najnowszych filmów wydanych na najpopularniejszym na świecie nośniku danych.

Pośród najpopularniejszych recenzji miesiąca króluje "Złodziejka książek" - opowieść o Zagładzie widzianej oczami... Śmierci! Zaraz za nią "Przypadek Adolfa H", czyli podwójna biografia, fikcyjna i prawdziwa, największego zbrodniarza wszechczasów. Wysoką pozycję zajęły również dwie propozycje filmowe, powieści "Jestem legendą" oraz "Skafander i motyl", na których oparte zostały filmy o takich samych tytułach. Miłośników kabaretu z kolei z pewnością zainteresuje recenzja biografii Wiesława Gołasa, a uwielbiający literaturę lekką, łatwą i przyjemną chętnie poznają opinię Izy Mikrut na temat powieści "LO Story".

Zachęcamy do przejrzenia najczęściej czytanych blogów. Tu dominuje speedi, zaraz za nim catarina78. Dalej sporo zmian w stosunku do minionego tygodnia - na trzecim miejscu uplasowała się biedronca, za nią Vanillivi, Smutny-Aniol i ania_er. Blog Coldplaying zajął dopiero 7 pozycję. Ale to tylko wybrane spośród bardzo wielu blogów prowadzonych przez osoby zarejestrowane w wortalu Granice.pl Zachęcamy więc właśnie przy okazji do rejestracji, do założenia własnego blogu, publikowania recenzji, wierszy, opowiadań, tekstów publicystycznych i i rozpoczęcia własnej przygody z wortalem Granice.pl

To ostatnia chwila, by utrwalić w pamięci starą szatę graficzną naszej strony. Prace nad nową są już na ukończeniu.

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do częstego odwiedzania naszego wortalu
Sławomir Krempa
sekretarz redakcji

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje