Nakładem wydawnictwa Jedność ukazała się właśnie niezwykła opowieść o poszukiwaniu wartości i sensu życia. O wewnętrznej przemianie i pokonaniu własnych słabości. Trzydziesty kilometr to historia każdego z nas. Bo życie jest jak maraton…
Na dno rozpaczy zepchnęła powieściowego Radka miłość. Kobieta, którą kochał, odeszła, ujawniając nieznaną mu wcześniej cechę: okrucieństwo. Gdy wali się świat, trudno powiedzieć sobie: mogę. A jednak...
W maratonie trzydziesty kilometr to punkt krytyczny (tzw. „ściana”) i dla Radka, bohatera powieści, przyszedł czas, by się z nim skonfrontować zarówno w biegu, jak i w życiu. Młody pediatra znalazł się na egzystencjalnym zakręcie: stracił pracę, nagle porzuciła go ukochana, z którą zamierzał założyć rodzinę. Z depresji wyrywa go przyjaciel, skłaniając, by pobiegł z nim w Cracovia Maraton oraz by skorzystał z pomocy psychologa. Trzymiesięczne ciężkie treningi w połączeniu z psychoterapią stają się dla Radka okresem szczególnej edukacji, kluczem do samopoznania. Pokonując własną słabość na 30 kilometrze, wygrywa siebie…
Dawno nie czytałem książki tak jasnej i prostej w swoim przesłaniu, wzruszającej, ale może jeszcze bardziej krzepiącej - napisał o tej powieści Krzysztof Masłoń ("Rzeczpospolita")
Stefano Redaelli, autor książki, urodził się we Włoszech, ale mieszka w Polsce. Ukończył fizykę na Uniwersytecie w L’Aquila i obronił doktorat w tej dziedzinie na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Uzyskał tytuł Master w zakresie „Creative Writing” na Uniwersytecie w Sienie. Humanista, dr literatury. Aktualnie badacz i wykładowca literatury włoskiej w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych UW. Autor książek, opracowań krytycznoliterackich i przekładów. Tłumaczył na język włoski m.in. wiersze ks. J. Twardowskiego.
Ogromna wnikliwość, znajomość natury i głębi ludzkich uczuć, a przy tym literacki kunszt to zalety pióra S. Redaellego.
Bożena Rytel