Trzy nowości Znaku

Data: 2011-05-18 08:29:50 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: szczepanik
udostępnij Tweet
News - Trzy nowości Znaku

Jeszcze raz serdecznie polecamy Wam książki wydawnictwa Znak. Szczególnie przypadną one do gustu miłośnikom literatury pięknej, tak jak i fanom dziennikarskich relacji. 

 

1. Historia Alejandra Mayty - Mario Vargas Llosa 

 

Kim tak naprawdę jest Alejandro Mayta? 

W Limie wygłodniałe psy biegają po ulicach, a w smętnych barach i „metach” oraz małych domowych laboratoriach kwitnie handel narkotykami. Nadchodzi jednak taki dzień, kiedy wszystko się zmienia - młodziutki Mayta zostaje komunistą. Chce poprawić świat.

Vargas Llosa w niezwykle błyskotliwy sposób prowadzi śledztwo, poszukując prawdy o Alejandrze. Rozwikłanie zagadki życia oraz dokonywanych wyborów wymaga od niego dotarcia do ludzi i miejsc związanych z dramatycznymi losami młodego rewolucjonisty. Jednak czy u kresu swych poszukiwań będzie mógł stwierdzić, że dotarł do prawdy?

 

 Więcej: KLIK!

 

2. Punkty nawigacyjne. Eseje i wywiady - John Maxwell Coetzee

 

Osobiste literackie drogowskazy Noblisty

Tom Punkty nawigacyjne śledzi relacje pomiędzy krytycznoliterackimi tekstami Coetzee’ego powstałymi w latach 1970–1990 a jego beletrystyką: sześcioma powieściami, które ukazywały się regularnie co trzy lub cztery lata od 1974 roku. Jest czymś więcej niż antologią esejów, określa bowiem związki pomiędzy różnymi elementami działalności literackiej autora.

Eseje pozwalają zorientować się w pełnej gamie twórczości niebeletrystycznej pisarza, ponieważ przedstawiają go jako językoznawcę i stylistę, krytyka południowoafrykańskiej literatury metropolitalnej i współczesnej, tłumacza, autora tekstów o kulturze popularnej, recenzenta, polemistę i autobiografa. Doceniając jego osiągnięcia w tych dziedzinach, należy zaznaczyć, że ostatecznym potwierdzeniem intensywności i mistrzostwa dokonań Coetzee’ego w literaturze i nauce są jego powieści. Wywiady, które spajają Punkty nawigacyjne, ukazują wzajemną zależność beletrystyki i dociekań naukowych: prowadzone przez dwa lata, nadają temu tomowi kształt intelektualnej autobiografii pisarza.

 

 Więcej: KLIK!

 

3. O pięknie - Zadie Smith

 

Wznowienie bestsellerowej powieści Zadie Smith. 

Profesorów Belseya i Kippsa łączy zamiłowanie do piękna i podziw dla Rembrandta. Dzieli zaś stosunek do piękna i do Rembrandta, a to wystarczy, by zostali wrogami na śmierć i życie. Gdy Kippsowie przenoszą się za ocean i osiedlają w kampusie, gdzie mieszkają Belseyowie, losy ich rodzin splatają się w nieprzewidywalny sposób, a komplikacje mnożą się jak szalone.

Zadie Smith opowiada historię dwóch rodzin, a przy tym z dystansem i humorem porusza najważniejsze tematy współczesności: zagadnienia tożsamości, rasy, globalizmu i fanatyzmu religijnego.

Powieść O pięknie  przyniosła Zadie Smith nagrodę Orange Prize for Fiction oraz została nominowana do Nagrody Bookera.

 

Więcej: KLIK!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje