Gra komputerowa oficjalnie lekturą szkolną. Czy granie będzie obowiązkowe?

Data: 2020-06-18 12:58:25 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Lektury szkolne od lat kojarzą nam się z klasyką i trudnym do zrozumienia językiem. Jak się okazuje, niebawem ta sytuacja może się zmienić – do kanonu wprowadzona ma zostać… gra komputerowa!

Obrazek w treści Gra komputerowa oficjalnie lekturą szkolną. Czy granie będzie obowiązkowe? [jpg]
Fot. materiały prasowe firmy "11 bit studios"

Od wczoraj w sieci pojawiają się doniesienia, że polska gra komputerowa This War of Mine ma zostać wpisana do listy lektur szkolnych. Chociaż początkowo informacje te uważano za plotki lub pobożne życzenie młodych graczy, dziś twórcy gry oficjalnie potwierdzili te informacje.

Chociaż wśród lektur dla szkoły średniej od dawna nie ma już jedynie książek – wielu nauczycieli polonistów w czasie lekcji angażuje do oglądania wartościowych filmów, słuchania piosenek czy czytania prasy – teraz nastąpi prawdziwy przełom. Oficjalnie na liście znajdzie się gra komputerowa.

This War of Mine – co to za gra?

O czym jest nowa lektura? This War of Mine ma przedstawiać losy zwykłych ludzi, cywili, którzy wspólnie muszą walczyć o własną godność i życie. Wojna wybucha nagle i spada niespodziewanie na nieprzygotowaną ludność cywilną.

Ludzie znajdują się w trudnej sytuacji, brakuje najpotrzebniejszych środków do życia. Brakuje także poczucia bezpieczeństwa, które zastąpione zostało ciągłym strachem o najbliższych.

Gracze muszą sterować grupą cywili, którzy w nocy zdobywają przedmioty potrzebne do przetrwania, a także podejmują decyzje związane z życiem i śmiercią bohaterów. Za dnia zaś, w kryjówkach, rozliczają się z własnym poczuciem winy.

This War of Mine – dlaczego ta gra została lekturą szkolną?

Jak mówi odpowiedzialne za wypuszczenie gry na rynek firmy "11 bit studios", This War of Mine tym różni się od innych gier osadzonych w realiach wojennych, że zmusza graczy do myślenia na temat okropności zdarzeń, które dzieją się w grze. Zdaniem twórców, gra stanowi zjawisko kulturowe zdolne przedstawić poważne problemy w dojrzały, pełen szacunku sposób.

Czytaj także: Nie tylko Mickiewicz! Młodzież potrzebuje współczesnych lektur

Polska produkcja, która powstała w 2014 r., doceniona została nie tylko przez polskich graczy. Pozytywnie o fabule gry wypowiedzieli się także krytycy i specjaliści z najważniejszych zagranicznych tytułów, takich jak The New York Times, Washington Post, Die Welt czy The Guardian.

This War of Mine – od kiedy będzie lekturą?

Współpracę ze studiem odpowiedzialnym za grę nawiązał nie tylko Premier Mateusz Morawiecki, ale także Ministerstwo Edukacji Narodowej. Po spotkaniu z twórcami gry, oficjalnie ustalono, że produkcja zostanie wpisana do listy lektur dla szkoły średniej od roku szkolnego 2020/2021. Ze względu na sceny przemocy, w This War of Mine zagrać będą mogli tylko dorośli uczniowie.

Co ciekawe, gra zalecana jest zwłaszcza do nauczania przedmiotów dodatkowych, takich jak socjologia, etyka czy filozofia, ale także ogólnokształcących – takich jak historia.

Czy trzeba będzie obowiązkowo grać w This War of Mine?

Warto pamiętać, że uczniowie obowiązkowo muszą znać tak zwane lektury z gwiazdką – są to z reguły klasyki literatury. Wśród nich znajdują się m.in. powieści Henryka Sienkiewicza, Lalka Prusa czy Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.

Czytaj także: Prezydent nie zgadza się na usunięcie książki Sienkiewicza z listy lektur

This War of Mine nie będzie należał zatem do lektur obowiązkowych, a omawianie tej gry w szkole zależeć będzie od decyzji podjętych przez nauczycieli.

This War of Mine – czy można się powołać na maturze?

Warto zauważyć, że często zarówno w zadaniach w części pisemnej matury z języka polskiego, jak i w zadaniach do części ustnej, uczniowie mogą powoływać się na dowolne teksty kultury.

Wbrew pozorom, są nimi nie tylko lektury szkolne czy przeczytane prywatnie książki, ale także – filmy, seriale, piosenki czy… gry komputerowe! Zatem uczniowie mają również pełne prawo do powołania się na grę, w którą grali w przeszłości, jeśli fabuła produkcji pasuje do tematu ich wypowiedzi.

This War of Mine – jak zagrać?

Jak zapewniają twórcy, produkcja będzie dostępna dla wszystkich polskich szkół średnich bez dodatkowych kosztów. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób gra będzie udostępniana uczniom – czy zagrać będzie można jedynie w szkolnych pracowniach komputerowych, czy może także w domach uczniów.

Gra cały czas dostępna jest też w sprzedaży. Grę w dobrej cenie kupić można m.in. na Empik.com.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje