Sytuacja bibliotek z powodu wojny na Ukrainie

Data: 2022-02-25 13:08:21 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Z powodu wojny na Ukrainie nie działa strona Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Zagrożone są też cenne zbiory ukraińskiej Biblioteki Narodowej. 

Strona Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej prowadzona przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy została wyłączona po tym, jak w związku z rosyjską agresją na Ukrainę na terenie naszego kraju wprowadzono trzeci stopień alarmowy CRP. Oprócz tego nie działają poszczególne strony biblioteki miejskiej.

Obrazek w treści Sytuacja bibliotek z powodu wojny na Ukrainie [jpg]

Część podstron Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy oraz strona internetowa Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej została wyłączona po objęciu terytorium Polski trzecim stopniem alarmowym.

Nie działają strony warszawskiej biblioteki

Od 23 lutego na terenie Polski wprowadzony został trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Czterostopniowa skala alarmowa wprowadzana jest w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczących systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej.

Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów trzeci stopień alarmowy CRP na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywać będzie do dnia 4 marca 2022 r., do godz. 23:59. Wraz z wejściem w życie zarządzenia Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy zdecydowała się na ograniczenie dostępności swoich stron internetowych w sieci.

Czytaj także: Oblężone miasto, oblężony umysł. Książki w czasie wojny w Syrii

Jak wskazuje biblioteka w swoim komunikacie, do 4 marca wyłączone zostają poszczególne strony internetowe Biblioteki (w tym Biuletynu Informacji Publicznej), wyłączone z użytkowania będą także stanowiska internetowe w Bibliotekach oraz biblioteczny hotspot.

Co więcej, z sieci tymczasowo zniknęła także prowadzona przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa. W serwisie MBC czytelnicy mogą odnaleźć skany archiwalnych publikacji. Podobne cyfrowe biblioteki prowadzone są na terenie kraju przez inne biblioteki wojewódzkie – strony m.in. Śląskiej Biblioteki Cyfrowej czy Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej działają bez zmian.

Biblioteka Narodowa na Ukrainie pozostaje zamknięta

Pomimo niepokojącej sytuacji politycznej, polskie biblioteki obecnie pracują bez zmian. Tymczasowe zniknięcie z sieci warszawskiej biblioteki to – jak wskazuje Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – wynik procedur przewidzianych na wypadek wprowadzenia stopni alarmowych CRP.

Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego na Ukrainie, zamknięta została tamtejsza Biblioteka Narodowa, która mieści się w Kijowie, stolicy kraju, zagrożonej oblężeniem ze strony wojsk rosyjskich. Biblioteka Narodowa Ukrainy im. Władimira Wiernadskiego powstała w 1918 roku i liczy ponad 15 milionów woluminów. W 2005 roku część zbiorów biblioteki – kolekcja muzyki żydowskiej pochodząca z lat 1912-1947 – wpisana została na listę UNESCO – „Pamięć Świata”.

Solidarność z Ukrainą wyrazili pracownicy Instytutu Książki.

„W obliczu śmiertelnego zagrożenia niepodległości i bytu państwowego Ukrainy my, pracownicy Instytutu Książki pragniemy wyrazić solidarność ze wszystkimi obywatelami Ukrainy.

Pragniemy także wesprzeć ludzi kultury na Ukrainie, w tym pisarzy oraz tłumaczy, z którymi mamy zaszczyt współpracować, organizatorów targów książki i festiwali literackich we Lwowie, Kijowie, Drohobyczu oraz w wielu innych miejscach.

Drodzy Przyjaciele! Jesteśmy z Wami, Waszymi Bliskimi – z całą Ukrainą. Potępiamy agresję i bezprawie Federacji Rosyjskiej. Możecie na nas liczyć: dzisiaj i zawsze.

Pokój Ukrainie!” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez dyrektora Instytutu Książki, Dariusza Jaworskiego.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.