Wydana po raz pierwszy (w odcinkach) w 1935 roku Cudzoziemka Marii Kuncewiczowej to jedno z najwybitniejszych osiągnięć literackich tzw. psychologizmu okresu międzywojennego. Premierowego nagrania tego dzieła można słuchać od piątku 6 kwietnia w Programie 2 Polskiego Radia. Czyta wybitna aktorka Danuta Stenka.
Pierwodruk jednego z pierwszych dzieł Marii Kuncewiczowej ukazał się w odcinkach w 1935 roku w „Kurierze Porannym”, by zostać oddzielnie wydanym już rok później. Opowieść o Róży Żabczyńskiej, skrzypaczce, córce polskiego emigranta, która dzieciństwo spędziła w Rosji, to jedna z najbardziej uznanych powieści psychologicznych doby dwudziestolecia międzywojennego. Jej akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia, ale nowatorstwo Cudzoziemki polegało na złamaniu porządku chronologicznego opowieści – historię głównej bohaterki poznajemy poprzez retrospekcje, wspomnienia, dygresje. Tytułowa „cudzoziemka” to metafora życia głównej bohaterki – zawsze obca, nie tylko w sensie przynależności narodowej, ale także, a może przede wszystkim obca w swoim życiu, które do niej nie należy.
Powieści w 25. odcinkach w znakomitej, premierowej interpretacji Danuty Stenki można słuchać w radiowej Dwójce od 6 kwietnia (od poniedziałku do piątku) w „Książce do słuchania” o godz. 19.00.