Spotkanie wokół książki Oblężone

Data: 2012-01-16 11:54:24 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Spotkanie wokół książki Oblężone

Fundacja Przestrzeń Kobiet i Ośrodek KARTA zapraszają na spotkanie wokół książki "Oblężone".


Termin: 20 stycznia, piątek, godz. 17.00-18.30



Miejsce: Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4, Kraków



Książka "Oblężone" to relacje trzech kobiet, mieszkanek Leningradu, które przetrwały 900 dni blokady Leningradu w latach 1941–44 i dzień po dniu zapisywały umieranie miasta.


W spotkaniu udział wezmą:



AGNIESZKA KNYT - redaktorka książki Oblężone, Ośrodek KARTA,



MONIKA ŚWIERKOSZ - literaturoznawczyni, badaczka feministycznego dyskursu o przeszłości, kobiecej historii i tradycji, Wydział Polonistyki UJ,



dr ANNA PEKANIEC – autorka pracy doktorskiej Czy jest kobieta w tej autobiografii?, badaczka kobiecej literatury dokumentu osobistego, zagadnień autobiografizmu, Wydział Polonistyki UJ,



Spotkanie poprowadzi NATALIA SARATA – współtwórczyni i koordynatorka programu Fundacji Przestrzeń Kobiet o historii kobiet w mieście pt. Krakowski Szlak Kobiet.



"Porozmawiamy o głosach kobiet ze środka wojny, o wojennych narracjach z perspektywy kobiet, kobiecej literaturze dokumentu osobistego. Przyjrzymy się autorkom wspomnień, które przedstawia książka Oblężone.



O pierwszej z nich, Jelenie Koczynie, mamy szczątkowe informacje. Wzmianka w dzienniku o wykładach w Instytucie Technologicznym pozwala przypuszczać, że studiowała nauki ścisłe, a następnie − jak wynika z niektórych zapisów − pracowała w Instytucie Filozofii albo Matematyki. Swoje notatki czyniła niemal codziennie na marginesach gazet, skrawkach tapet, etykietach. Złożyły się one w stertę postrzępionych świstków, które autorka wywiozła z oblężonego Leningradu i pieczołowicie przechowywała. Przez wiele lat nie miała odwagi do nich zajrzeć. Uczyniła to dopiero w 1979 roku. Jej Dziennik czasu blokady po raz pierwszy został opublikowany po polsku w kwartalniku „Karta” (nr 8, 1992)".



Olga Bergholc − rosyjska poetka, pisarka − nazywana była „głosem oblężonego Leningradu”. W czasie trwania blokady na antenie radiowej czytała niemal codziennie swoje wiersze, które, jak sama o nich mówiła, powstawały „ku pokrzepieniu serc” leningradczyków. Jej wystąpienia radiowe dodawały ludziom otuchy − pomagały przeżyć lub... godnie umrzeć. Dziennik Olgi Bergholc (po raz pierwszy publikowany po polsku) jest niezwykle intymny − bombardowania, strach przed śmiercią, głód nie zajmują w nim najwięcej miejsca. Utrwalała w nim bowiem to, co dla niej było najważniejsze − miłość, stratę najbliższego człowieka (mąż autorki zmarł w czasie blokady) i nowe uczucie, budowane pośród wszechogarniającej śmierci, na ruinach ginącego miasta. Dziennik jest też niezwykłym świadectwem wojny i działalności aparatu władzy sowieckiej, która ze względów propagandowych świadomie skazała setki tysięcy ludzi na śmierć.



Lidia Ginzburg (1902–1990), pisarka, eseistka, literaturoznawca, w czasie II wojny światowej pracowała w leningradzkim Radiokomitecie. Podczas blokady straciła matkę, która zmarła śmiercią głodową. Pracę nad Zapiskami człowieka oblężonego autorka zaczęła jeszcze w trakcie blokady Leningradu, próbując odtworzyć typowy dzień błokadnogo czełowieka przez zsumowanie doświadczeń swoich i innych mieszkańców miasta: „W 1942 roku, kiedy było już trochę lżej, zaczęłam zapisywać fakty, rozmowy, szczegóły życia w czasie blokady – notatki do przyszłej, jeszcze bliżej nieokreślonej pracy”. Potem je dwukrotnie uzupełniała i poprawiała – pod tekstem widnieją trzy daty: 1942–1962–1983. Jej Zapiski... to szczegółowa analiza stanu ducha człowieka postawionego wobec ekstremalnego doświadczenia, która może stanowić podsumowanie losu wszystkich leningradczyków.



[z materiałów Ośrodka KARTA]

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje