- W przypadku każdej powieści zawsze przeprowadzam badania i muszę przyznać, że jest to moja ulubiona część procesu twórczego. Stale sporządzam notatki i wyszukuję informacje do więcej niż jednej książki. Ale po dwóch, trzech miesiącach muszę powiedzieć sobie "dość" i wziąć się wreszcie do pisania. Jednak często kontynuuję badania przez cały proces powstawania książki, czasami dodając coś, co właśnie odkryłam - mówi Alex Kava w wywiadzie na marginesie wydania swej wcześniejszej powieści - Kolekcjoner. Zapewne dlatego również jej najnowszy thriller - Śmiertelne napięcie - jest tak dopracowany i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Książka Kavy otrzymała nominację jury do tytułu "Najlepszej książki na wiosnę". Czy wygra? O tym przekonamy się w najbliższych dniach.
O książce Śmiertelne napięcie:
W lasach zachodniej Nebraski znaleziono ciała młodych ludzi z dziwnymi obrażeniami wskazującymi na silne porażenie prądem. Ci, którzy przeżyli, są ciężko ranni i śmiertelnie przerażeni.
Grupa miejscowej młodzieży chciała tylko zaszaleć, ale gdy nocne niebo rozjaśniły dziwne efekty świetlne, impreza zamieniła się w koszmar. Doświadczona agentka FBI, Maggie O’Dell, próbuje odnaleźć sens w sprzecznych zeznaniach, ustalić, co jest prawdą, a co jedynie wytworem pobudzonej strachem i narkotykami wyobraźni. Tymczasem troje z ocalałych nastolatków ginie w niejasnych okolicznościach. Śledztwo coraz bardziej się komplikuje.
W tym samym czasie dochodzi do masowych zatruć w dwóch szkołach w Wirginii i Waszyngtonie. Śledczym pomaga pułkownik Benjamin Platt, wybitny specjalista od chorób zakaźnych. Desperacko walczy o zidentyfikowanie niezwykle groźnego szczepu bakterii, którą zaraziła się młodzież.
Chociaż miejsca zdarzeń oddalone są od siebie o tysiące mil, nieoczekiwanie tropy obu śledztw zbiegają się. Maggie i Benjamin odkrywają tajemnice, które mogą zagrozić bezpieczeństwu narodowemu. Na najwyższych szczeblach władzy są ludzie, którzy nie dopuszczą do ich ujawnienia…