Vivarto.pl przedstawia pełną przygód ekranizację bestsellerowych powieści dla dzieci Siostry wampirki, opartą na bestsellerowym cyklu powieści dla młodych czytelników.
Najlepszy film dla dzieci na MFF w Sztokholmie 2013
Najlepszy film dla dzieci na MFF KIDS w Toronto 2012
W polskich kinach od 24 października 2014
Pewnego pięknego letniego dnia do domu na spokojnych przedmieściach Bindburga wprowadzają się nowi sąsiedzi – państwo Tepes z 12-letnimi bliźniaczkami: Silvanią i Dakarią. Matka wygląda całkiem normalnie, ale pozostała trójka jest blada i dziwacznie ubrana. Tepesowie od razu wzbudzają podejrzenia mieszkającego obok Dirka von Kombasta. Nie bez powodu – wkrótce okazuje się, że ojciec i dziewczynki to wampiry – i tylko matka, Elvira, jest człowiekiem. Przez dwanaście lat cała rodzina mieszkała w Transylwanii, ale teraz, za namową matki, postanowiła osiedlić się w Niemczech…
Pełen przygód film Wolfganga Groosa o przygodach Silvanii i Dakarii w świecie ludzi był wielkim hitem w niemieckich kinach, podbił też serca młodej publiczności na kilku międzynarodowych festiwalach filmowych. „Siostry wampirki” są adaptacją bestsellerowej serii książek dla dzieci Franziski Gehm pod tym samym tytułem, przetłumaczonej dotąd na 18 języków. W Polsce cykl ukazuje się nakładem Oficyny Gola.
Autorka książki i jej inspiracje
Franziska Gehm, który napisała pierwszą książkę o dwóch sióstrach – wampirkach kilka lat temu, nie była wielką miłośniczką wampirów. Ale kiedy poznała w Monachium dziewczynę z Rumunii, która właśnie przeprowadziła się z rodzicami i siostrą do Niemiec z Transylwanii, to uruchomiło jej wyobraźnię. Zaczęła się zastanawiać, co te dziewczyny mogłyby czuć, jakie trudności mogłyby mieć w nowym otoczeniu. I wtedy pojawiło się pytanie: są z Transylwanii, ojczyzny Drakuli – a co by było, gdyby one rzeczywiście były wampirami? To dało pierwszy impuls do napisania książki. Kiedy Siostry wampirki trafiły do księgarń, Franziska była zaskoczona ich popularnością. Okazało się, że sympatyczne bliźniaczki podbiły serca czytelników, którzy domagali się kolejnych przygód. W niedługim czasie zaczęły więc powstawać kolejne części serii. Obecnie w Niemczech jest ich dziewięć. W Polsce jak dotąd wydano osiem tomów.
Ekranizacja
W filmie w reżyserii Wolfganga Groosa połączono kilka części cyklu. Odtwórczynie głównych ról Marta Martin (Silvania) i Laura Rogé (Dakaria), które tak wiarygodnie odtworzyły swoje postaci na ekranie, zostały wybrane spośród 400 dziewcząt, biorących udział w castingach. Oczywiście, nie umieją latać. Grają zawieszone na niewidzialnych linach.
Oprócz nowicjuszek Marty i Laury w filmie zagrali Christiane Paul (matka bliźniaczek Elvira) i Stipe Erceg (ojca bliźniaczek, wampir Mihai). Erceg („Baader Meinhof Complex”, „Edukatorzy") po raz pierwszy zagrał w filmie dla dzieci i okazało się, że świetnie pasuje do komediowej koncepcji filmu. Kolejną atrakcją jest komik Michael Kessler, który gra podejrzliwego sąsiada rodziny Tepes i jest motorem humoru sytuacyjnego.
Dlaczego warto zobaczyć „Siostry wampirki”
Film z humorem opowiada o bólu dorastania, o trudnościach z adaptacją w nowym miejscu – w nowym mieście, nowym domu, nowej szkole. Bliźniaczki, jak wiele innych dziewcząt i chłopców w ich wieku, muszą najpierw dowiedzieć się, kim są i kim chcą być. Uczą się, jak być sobą, uczą się akceptować swoją odmienność i szanować odmienność innych. I zawsze wiedzą, że mogą liczyć na pomoc kochających rodziców. Choć tematy, które film porusza, są poważne, wszystko opowiedziane jest lekko i z fantazją, a bohaterki są tak sympatyczne, że łatwo się z nimi identyfikować. I mimo że bohaterami filmu są wampiry, niewiele w nim krwi i makabry, za to dużo śmiesznych gagów oraz przygód. A wszystko to w atrakcyjnej, magicznej oprawie.
Dla kogo są „Siostry wampirki”
Ten film to świetne kino familijne: zabawne, dynamiczne, z wciągającą fabułą. „Siostry wampirki” na pewno pokochają dzieci z zamiłowaniem do fantastyki, przygód, magii i opowieści o wampirach. Ale spokojnie – film jest wyjątkowo przyjazny – nie zawiera drastycznych ani brutalnych scen. Wszystko jest podane raczej w humorystyczny sposób i traktowane z przymrużeniem oka. Jest odpowiedni dla dzieci od 6 do 14 lat – młodsze mogłyby mieć problem ze śledzeniem wielowątkowej fabuły.