Media obiegła informacja, że wkrótce rozpoczną się prace na telewizyjną adaptacją powieści Shuggie Bain. Jest to książka Douglasa Stuarta, która w 2020 roku otrzymała nagrodę Bookera.
- Potwierdzono informacje o planowanej ekranizacji powieści Shuggie Bain Douglasa Stuarta.
- W 2020 roku powieść opowiadająca o relacji matki i syna została wyróżniona nagrodą Booker Prize.
- Więcej informacji ze świata książki i filmu można znaleźć na łamach serwisu Granice.pl.
Douglas Stuart zadebiutował w 2020 roku powieścią Shuggie Bain, która niemal od samego początku zachwyciła czytelników i krytyków. Książka została nominowana do nagrody Bookera i nagrodę tę zdobyła. Teraz potwierdzono informację, że powstanie jej adaptacja.
Shuggie Bain zostanie przeniesiona na ekran
Filmowe przedsiębiorstwo A24 już w 2020 roku, krótko po premierze powieści Douglasa Stuarta, nabyło prawa do ekranizacji jego książki. Wówczas powstały realne plany na stworzenie adaptacji, której scenariusz miał stworzyć sam autor, Douglas Stuart. Jednak w wyniku zmian w zarządzie, prace wstrzymano, a losy ekranizacji stanęły pod znakiem zapytania.
Czytaj także: Damon Dalgut laureatem Bookera 2021
Temat nie był poruszany aż do teraz kiedy to potwierdzono, że ekranizacja powieści Shuggie Bain jednak powstanie! Jak się okazuje, za realizację filmu odpowiedzialna ma być brytyjska stacja BBC, a ekranizacja powstanie w formacie telewizyjnym. Przypomnijmy, że dla BBC realizowane były także inne ekranizacje głośnych książek — w tym powieści Sally Rooney Normalni ludzie, która opowiadała o losach dorastającego pokolenia. Serial na podstawie prozy Rooney stał się nie tylko hitem w Wielkiej Brytanii, ale także i w Polsce. W tym momencie nieznana jest data premiery ekranizacji powieści Stuarta, choć można spodziewać się, że na ekranach produkcję zobaczymy nie wcześniej niż w 2024 roku.
O czym jest powieść Shuggie Bain, która zdobyła Bookera 2020?
Shuggie Bain jest przez wszystkie media określana najgłośniejszym debiutem literackim. Powieść opowiada o niezwykłej relacji matki alkoholiczki Agnes Bain i jej najmłodszego syna, Shuggie, który wierzy w matkę i walczy o nią aż do końca.
To przejmujący obraz życia w Glasgow lat osiemdziesiątych XX wieku. Shuggie spędza swoje dzieciństwo, zmagając się z problemami z uzależnieniem i z toksycznymi związkami matki. Douglas Stuart snuje opowieść o miłości i jej granicach, o nałogach, o seksualności o wychowaniu, którego sam doświadczył.
Czytaj także: Powstanie kolejna ekranizacja powieści Agathy Christie!
Sam autor wychował się w Glasgow w Szkocji, a dopiero później przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zajmował się modą. To właśnie tam czynił pierwsze próby literackie, choć nigdy nie tworzył z myślą o publikacji. Tym bardziej nie spodziewał się takiego sukcesu powieści.
Booker ma znaczenie
Nagroda Bookera to nagroda literacka wręczana w Wielkiej Brytanii, o której mówi się, że jest najbardziej prestiżową. Jest wręczana od 1969 roku. Oprócz nagrody krajowej - jaka przyznana została Stuartowi - od wielu lat przyznawany jest także międzynarodowy Booker. Kilka dni temu ogłoszono listę nominowanych do tegorocznej nagrody Booker Prize International, a wśród nich znalazła się wybitna polska pisarka, Olga Tokarczuk.
Czytaj także: Kultura pomaga Ukrainie. Bezpłatne e-booki i seanse kinowe
To nie pierwsza nominacja Tokarczuk, która już wcześniej otrzymała nagrodę Międzynarodowego Bookera za powieść Bieguni. W tegorocznej edycji nominację dostała za angielski przekład Ksiąg Jakubowych.
Powieść Douglasa Stuarta została napisana w oryginale w języku angielskim, stąd wyróżnienie „zwykłym” Bookerem. Po nagrodzeniu powieści, Shuggie Bain ukazało się także w polskim przekładzie — za sprawą Wydawnictwa Poznańskiego. Tłumaczeniem zajął się Krzysztof Cieślik.
Książkę Shuggie Bain kupić można w popularnych księgarniach poniżej: