W sierpniu tego roku miał miejsce atak nożownika na popularnego i cenionego pisarza, Salmana Rushdiego. Agent literacki reprezentujący autora, Andrew Wylie, poinformował o jego aktualnym stanie zdrowia.
12 sierpnia tego roku Salman Rushdie, ceniony pisarz, autor m.in. Quichotte i Wstydu, miał wygłosić wykład w stanie Nowy Jork. Podczas spotkania w Chautauqua Institution pisarz został wielokrotnie raniony nożem przez jednego z uczestników spotkania. W konsekwencji Rushdie przeszedł kilkugodzinną operację, a do tej pory nie było jasne, jaki jest stan zdrowia autora. W wywiadzie dla hiszpańskiego „El País” Andrew Wylie wyjaśnił, jak konsekwencje zamachu na pisarza wpłyną na jego dalsze życie.
Utrata wzroku w jednym oku i bezwład w ręku. Stan zdrowia Salmana Rushdiego
Agent pisarza podkreślił, że atak na Rushdiego był bardzo brutalny, a rany, które zostały mu zadane, okazały się dość głębokie. Rushdie doznał trzech poważnych ran szyi. W konsekwencji ataku pisarz utracił wzrok w jednym oku, a przerwane nerwy w ramieniu spowodowały jego bezwład. Uszkodzeniu uległa również wątroba pisarza. Autorowi zadano w sumie 15 ciosów zarówno w klatkę piersiową, jak i tułów. Andrew Wylie odmówił podania informacji, czy Rushdie nadal jest w szpitalu, zaznaczając, że najważniejsze jest to, że pisarz będzie żył.
—¿Cómo está Salman Rushdie?
— EL PAÍS (@el_pais) October 21, 2022
—Sus heridas han sido profundas. Ha perdido la vista en un ojo, en el que fue apuñalado. Padeció tres heridas graves en el cuello y ha perdido la movilidad en una mano porque los nervios fueron cortados por las puñaladas https://t.co/pGTQWM2mQO
Autorowi Szatańskich Wersetów grożono już w latach 80.
75-letniemu pisarzowi grożono już w latach 80. Miało to związek z publikacją jedną z książek Rushdiego, czyli Szatańskich wersetów. Właśnie wtedy przywódca Iranu ajatollah Ruhollah Chomeini wydał na Rushdiego fatwę, czyli wyrok śmierci. Muzułmanie uznali, że powieść pisarza jest bluźniercza, a ponadto obraża ich przywódcę – Mahometa. Chomeini wyznaczył nawet nagrodę w kwocie 3 milionów dolarów za głowę pisarza. Rushdie przez lata korzystał z ochrony brytyjskiej policji.
Czytaj również: „Victory City” – nowa powieść autora „Szatańskich wersetów” już niedługo w Polsce
Wprawdzie, pod koniec lat 90., irański rząd prezydenta Mohammada Chatamiego zdystansował się od wyroku, jednak nawet to nie powstrzymało muzułmanów, którzy wciąż uważają fatwę za obowiązującą. O sierpniowy atak na Rushdiego oskarżono 24-letniego Hadi Matara. Mężczyźnie postawione zostały zarzuty o usiłowanie zabójstwa drugiego stopnia i napaść. Matar jednak nie przyznaje się do winy.
Andrew Wylie: Świat przechodzi przez bardzo niespokojny okres
W innej części wywiadu Wylie wyraził swój niepokój, jeśli chodzi o ogólne nastroje panujące na świecie. — Myślę, że rośnie nacjonalizm, rośnie rodzaj fundamentalistycznej prawicy… Od Włoch po… Europę, Amerykę Łacińską i Stany Zjednoczone, gdzie… połowa kraju wydaje się sądzić, że Joe Biden ukradł wybory Donaldowi Trumpowi. I podziwiają tego człowieka, który jest nie tylko kompletnie niekompetentnym kłamcą i oszustem, ale po prostu farsą — mówił agent Salmana Rushdiego.
Czytaj również: Pierwsza Dama Ukrainy nagrodziła Instytut Książki na Targach we Frankfurcie
Andre Wylie jest również agentem Arta Spiegelmana. Zapytany, jak się czuł w związku z faktem, że Maus. Opowieść ocalałego – nagrodzona Pulitzerem powieść graficzna – została zakazana w niektórych amerykańskich szkołach, Wylie powiedział: To jest niedorzeczne. To śmieszne. To wstyd. Istotnie, coraz częściej słyszy się o pojawiających się kolejnych listach zakazanych książek w USA. Atak na Salmana Rushdiego oraz sytuacja czytelnicza w Stanach Zjednoczonych zwracają uwagę na to, jak w ogromnym niebezpieczeństwie znajduje się wolność słowa i swoboda wypowiedzi.
Głośna książka Salmana Rushdiego Szatańskie wersety przez lata bywała wielokrotnie wznawiana i wydawana. W Polsce ukazała się pierwszy raz w 1992 roku nakładem Phantom Press International. Drugi raz książka ukazała się w 2013 roku, tym razem przez Dom Wydawniczy Rebis. Nowym tłumaczeniem powieści zajął się Jerzy Kozłowski. Po ataku na pisarza, 12 września 2022 roku oficyna opublikowała trzecie polskie wydanie powieści.
Książkę Szatańskie wersety kupić można w regularnej sprzedaży poniżej: