Robert M. Wegner z podwójnym Zajdlem!

Data: 2013-08-31 22:16:35 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Robert M. Wegner z podwójnym Zajdlem!

Robert M. Wegner otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2012 w kategorii powieść (Niebo ze stali) i opowiadanie (Jeszcze jeden bohater). Laureata poznaliśmy podczas kolejnej edycji Polconu - Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki. 

 

Tegoroczny laureat debiutował w 2002 r. opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja, opublikowanym w 19. numerze miesięcznika „Science Fiction”. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe, którego kontynuacją był wydany w 2010 r. zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód. Opublikowane w 2012 r. Niebo ze stali to pierwsza powieść osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu. Wszystkie dotychczasowe książki Wegnera ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph.

 

Robert M. Wegner jest już wcześniejszym laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Wyróżniono go za opowiadanie Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami, zamieszczone w zbiorze Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe oraz Sfinksa za opowiadanie Najlepsze, które można znaleźć w jego drugim zbiorze opowiadań.

 

Za rok 2012 nominacje w kategorii "powieści" otrzymały książki:

• Jakub Ćwiek Kłamca 4. Kill’em all (Fabryka Słów)

• Jarosław Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4 (Fabryka Słów)

• Anna Kańtoch Czarne (Powergraph)

• Robert M. Wegner Niebo ze stali (Powergraph)

• Andrzej Ziemiański Pomnik cesarzowej Achai. Tom 1 (Fabryka Słów)

 

 

Za rok 2012 nominacje w kategorii "opowiadania" otrzymały teksty:

• Jakub Ćwiek „Będziesz to prać!” (Chłopcy, Sine Qua Non)

• Jakub Ćwiek „Co było, a nie jest…” (Chłopcy, Sine Qua Non)

• Jakub Ćwiek „Kukuryku!” (Chłopcy, Sine Qua Non)

• Jacek Dukaj „Portret nietoty” (Zachcianki, Świat Książki)

• Tomasz Kołodziejczak „Czerwona mgła” (Czerwona mgła, Fabryka Słów)

• Robert M. Wegner „Jeszcze jeden bohater” (Herosi, Powergraph)

 

 

Pobierz zbiór nominowanych opowiadań w formacie pdf

Pobierz zbiór nominowanych opowiadań w formacie epub

Pobierz zbiór nominowanych opowiadań w formacie mobi

 

 

Nagroda Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, zwana potocznie Zajdlem, to coroczna nagroda literacka w dziedzinie fantastyki, przyznawana przez uczestników konwentu Polcon najlepszym polskim utworom literackim wydanym w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie i wręczenie nagród odbywa się co roku podczas konwentu Polcon.

 

Nagroda Fandomu Polskiego miała swój początek w powołanej na spotkaniu klubów fantastyki w 1984 roku w Łodzi nagrodzie Sfinks. W 1985 w Świnoujściu ustalono, że nagroda przyznawana będzie na każdym Polconie. Pierwszym laureatem został Janusz A. Zajdel za powieść Paradyzja. Zajdel zmarł 19 lipca 1985 i po jego śmierci Nagroda otrzymała swoją obecną nazwę. Nagrodę zazwyczaj wręcza na konwencie Jadwiga Zajdel, wdowa po pisarzu.

 

Początkowo o wyborze laureata decydowało głosowanie klubów, dopiero w roku 1991 podczas krakowskiego Euroconu odbyło się pierwsze głosowanie wszystkich uczestników. Od 1991 Nagroda jest wyłaniana dwustopniowo – w głosowaniu bierze udział pięć nominowanych utworów. Nominacje wysłać może każdy, drogą pocztową lub (od 2001) przez internet. Istnieje również możliwość nominowania utworów podczas niektórych innych polskich konwentów. Głosowanie odbywa się co roku w trakcie konwentu Polcon, choć możliwe jest też wykupienie akredytacji wspierającej, pozwalającej na głosowanie bez przyjazdu na konwent. Od 1992 Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach – powieść i opowiadanie. Za powieść uznaje się utwór o objętości powyżej 100 stron znormalizowanych (1800 znaków na stronę). W 2004 do regulaminu Nagrody wprowadzono poprawkę uznającą 20% margines tolerancji dla utworów w poszczególnych kategoriach. Głosowanie odbywa się w systemie australijskim (zamiast wybierać jednego kandydata, wybiera się ich kolejność), z opcją "bez nagrody" traktowaną jak kandydat – w przypadku zwycięstwa tej opcji nagrody w danym roku nie przyznaje się.

 

Projektantem statuetki przyznawanej laureatom jest profesor krakowskiej ASP Wiesław Bielak. Od 2005 roku opowiadania i fragmenty powieści nominowanych do nagrody są publikowane w bezpłatnej antologii, promującej polską fantastykę. 

 

Dopiero od 1991 roku Nagroda im. Janusza A. Zajdla wręczana jest w formie statuetki - wcześniej miała jedynie formę dyplomu. W związku z tym w tym roku "zaległe" statuetki otrzymali Marek Baraniecki, nagrodzony za wydaną w 1985 roku Głowę Kasandry oraz Edmund Wnuk-Lipiński, za wydany w 1988 roku Rozpad połowiczny.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje