Rekordy i spotkania. Relacja z drugiego i trzeciego dnia Targów Książki w Krakowie

Data: 2011-11-06 08:45:02 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Rekordy i spotkania. Relacja z drugiego i trzeciego dnia Targów Książki w Krakowie

Przez najbliższe dni i tygodnie to słowo będzie zapewne odmieniane przez wszystkie przypadki. Rekord. Rekord pod względem liczby osób odwiedzających, rekordowy - być może - poetycki flash mob, rekord pod względem liczby spotkań autorskich i wydarzeń towarzyszących. Mamy za sobą trzy dni jubileuszowych, XV Targów Książki w Krakowie, a pod koniec targowych dni wielu wystawców sprawia wrażenie, jakby mieli oni za sobą cały dzień pracy "na przodku". Nie bez powodu.

 

- To dla nas bardzo udana impreza - podkreślał Paweł Głowiak (Oficyna Wydawnicza Impuls). W Krakowie mamy okazję chyba najpełniej zaprezentować ofertę naszej firmy, tu organizujemy najwięcej spotkań autorskich, tu też najczęściej spotykamy się z czytelnikami. I choć XV edycja jeszcze się nie zakończyła, to nawet na jej  półmetku mogę powiedzieć, że najpewniej wrócimy tu za rok.

 

Z Lidią Miś, właścicielką wydawnictwa Dreams, a jednocześnie - autorką Opowieści biblijnych Dziadzia Józefa, bardzo wysoko ocenianych zarówno przez czytelników w organizowanych przez nas plebiscytach, jak i przez recenzentów związanych z naszym wortalem - rozmawialiśmy podczas bankietu dla wystawców, zorganizowanego w Fortach Kleparz. Było około drugiej w nocy.

 

- Na Targach Książki w Krakowie obecni jesteśmy jako wystawcy dopiero po raz pierwszy, ale potwierdzam: to impreza szczególna. Doskonała lokalizacja stoiska, tysiące osób odwiedzających, ciepłe słowa ze strony czytelników i atmosfera niesamowitego Krakowa - wszystko to składa się na klimat tych czterech dni. Właśnie dlatego to właśnie w Krakowie miała miejsce premiera filmowego trailera powieści Sny Janusza Koryla, która dzięki głosom czytelników zdobyła tytuł "Najlepszej książki na jesień".

 

I coś w tym jest - tu nawet dyskusje z konkurencyjnymi redakcjami stawały się bardziej łagodne. - Akcja "Polećmy książki premierowi" była strzałem w dziesiątkę i Waszym wielkim sukcesem - podkreślał Piotr Stankiewicz, redaktor naczelny miesięcznika "LiteRadar". - Na wielkie uznanie zasługuje systematyczność ukazywania się kolejnych wydań Waszego pisma - odpowiadał Stankiewiczowi wydawca wortalu Granice.pl, Wojciech Polak. - Warto też zwrócić uwagę na jego popularność...

 

Akcja promocji czytelnictwa, do której zaangażowaliśmy premiera Donalda Tuska, była zresztą na ustach wszystkich, choć zorganizowaliśmy ją już ponad pół roku temu wspólnie z portalem historycznym Histmag.org

 

- Wasz serwis staje się z biegiem lat coraz bardziej opiniotwórczy - podkreślała w rozmowie Agata Dobrołęcka z wydawnictwa Wilga. - Akcja z premierem to był majstersztyk, a pomysł, by wydawcy książek nagrodzonych w konkursie i plebiscycie "Najlepsza książka na jesień" otrzymali zgrabne, funkcjonalne stojaczki promujące laureatów jest naprawdę trafiony.

 

To fakt - stojaczki owe przez trzy targowe dni znaleźć można było na bardzo wielu stoiskach. Nagroda, którą Małgorzata Gutowska-Adamczyk otrzymała dzięki głosom Internautów, ogromnie ucieszyła popularną pisarkę. - Dziękuję wszystkim, którzy oddali swoje głosy na "Cukiernię pod Amorem". To dzięki Waszemu uznaniu i mobilizacji udało się - niemal w ostatniej chwili - zwyciężyć - mówiła autorka.

 

W sobotę, 5 listopada, w samo południew głośnikach rozbrzmiał głos Piotra Kraśki, a następnie odwiedzający wspólnie odczytali na głos wiersz Czesława Miłosza. - To wprawdzie zaprzeczenie idei flash mobu - wszak akcja nikogo nie zaskoczyła i była dużo wcześniej zapowiadana - lecz pomysł na uczczenie Roku Czesława Miłosza: przedni - skomentował Paweł Karcz, nauczyciel, który przyjechał na targi aż z Warszawy.

 

Tego samego dnia rozstrzygnięto Papierowy Ekran - konkurs na najlepszy książkowy serwis internetowy. Nagrodę internautów zdobył serwis LubimyCzytac.pl, o czym mówiło się wśród uzależnionych od Internetu miłośników literatury już od dawna. - Ten werdykt był oczywisty. Lubimy Czytać to serwis, którego statystyki są niesamowite - podkreślał jeden z blogerów po ogłoszeniu wyników. - Wiadomo było, że nagrodzą go Internauci. To najlepszy serwis stanowiący narzędzie do tworzenia wirtualnej biblioteczki. Ale równocześnie nie oferuje on czytelnikom praktycznie nic więcej i trudno, aby uznawać go za opiniotwórczy czy kształtujący gusta czytelników.

 

Sobota to dzień, gdy targi odwiedziły prawdziwe gwiazdy. Z czytelnikami spotkały się Roma Ligocka i Manuela Gretkowska, Wojciech Cejrowski i o. Leon Knabit, Krzysztof Materna i Wojciech Mann,  Graham Masterton, a także wielu innych pisarzy oraz celebrytów. Kolejki czytelników czekających na autografy niektórych gwiazd potrafiły przyprawić o zawrót głowy. Nie przyjechał natomiast Michel Houellebecq, którego udział miał być jednym z kluczowych punktów programu targów.

 

Autorzy odwiedzili również stoisko wortalu Granice.pl (F7) w sektorze Nowych Technologii. - Tylko tu możliwe są takie ciepło i rodzinna atmosfera. No i chyba tylko tu prezes firmy oraz redaktor naczelny osobiście zachęcają do kupna książki zaprzyjaźnionego autora - żartowała Agnieszka Krawczyk, autorka "Morderstwa niedoskonałego". Po niej czytelników oczekiwała Danuta Noszczyńska, autorka powieści "Luizę pilnie sprzedam", która rozlosowała również nagrody w konkursie "Manewry targowe", jakie redakcja organizowała wspólnie z wydawnictwem Mira i wydawnictwem Święty Wojciech. Zarówno laureaci, jak i odwiedzający, którzy otrzymali "nagrody pocieszenia", byli zachwyceni udziałem w rywalizacji. - No, może niektóre pytania były zbyt łatwe - docinała pani Bogusia Kiełb, która uczestniczyła w konkursie targowym także w roku ubiegłym.

 

- Niedziela, ostatni dzień Targów Książki w Krakowie, to również najtrudniejszy sprawdzian dla naszej redakcji - zapowiada Katarzyna Wójcik, zastępca redaktora naczelnego wortalu Granice.pl -  Cały czas trwać będą konkurs fotograficzny oraz konkurs "Manewry targowe". Stoisko F7 odwiedzą również Zbigniew Białas, autor "Korzeńca" (o godzinie 12:00), Dmitrij Strelnikoff, autor książki "Fajnie być samcem" (o godzinie 13:00) oraz Marta Magaczewska, autorka "Bahama Yellow" (o godzinie 14:00). O 11:00 w sali seminaryjnej numer jeden będzie miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu i plebiscytu "Najlepsza książka na jesień" z udziałem znakomitych pisarzy - między innymi Dmitrija Strelnikoffa, Marty Magaczewskiej, Janusza Koryla i Zbigniewa Białasa, godzinę później poznamy wyniki konkursu na Literacki Blog Roku, a o godzinie 14:00 w seminaryjnej trójce spotkają się blogerzy, miłośnicy, fani i czytelnicy wortalu literackiego Granice.pl Znów mamy szansę, by spotkać się z Wami nie tylko na naszych internetowych łamach. Gorąco zapraszamy!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje