Najciekawsze premiery książek w sierpniu 2024. Co warto przeczytać?

Data: 2024-08-04 10:17:40 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Branża wydawnicza nie zwalnia ani na moment, nawet w wakacje. W sierpniu na półki księgarń trafi wiele ciekawych pozycji książkowych. Koniecznie sprawdźcie, jakie nowości będą miały swoją premierę w tym miesiącu!

Nowości książki w księgarni Świat Książki sierpień 2024

Chociaż sierpień właśnie się rozpoczął, to letnie upały nadal trwają w najlepsze. Choć wysokie temperatury nie zawsze sprzyjają czytaniu książek, to jednak w chłodniejsze wieczory warto oddać się wyśmienitej lekturze. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych książkowych premier najbliższych dni. Koniecznie sprawdźcie, co wybraliśmy!

Premiera 7 sierpnia 2024 roku

Z biegiem dni. Pamiętnik minionego roku – Jerzy Stuhr

Z biegiem dni. Pamiętnik minionego roku to ostatnia publikacja zmarłego niedawno Jerzego Stuhra. Książka została wydana przez Wydawnictwo Literackie

Publikacja jest przejmującym pamiętnikiem dokumentującym ostatni rok życia wybitnego aktora i reżysera. Stuhr pozostawił po sobie głębokie świadectwo odchodzenia, żegnania się z teatrem, sceną, oraz z samym życiem. Można powiedzieć, że to pożegnalny autoportret aktora. 

Publikacja to w dużej mierze zapis wielkiej aktorskiej pasji, twórczej ciekawości oraz niezłomnego zmagania z chorobą i słabościami. To również ostatnia teatralna lekcja profesora Jerzego Stuhra, która zawiera notatki o pracy reżyserskiej oraz refleksje nad jego ostatnią rolą.

Premiery 14 sierpnia 2024 roku

Pacjent – Juan Gómez-Jurado

Juan Gómez-Jurado, czyli hiszpański pisarz wraca z nowym sensacyjnym thrillerem zatytułowanym Pacjent. Powieści pisarza w Polsce ukazują się pod szyldem Wydawnictwa Sine Qua Non

Głównym bohaterem jest znany neurochirurg David Evans. Mężczyzna aktualnie stoi przed przerażającym wyborem: musi zdecydować, kto ma przeżyć – jego pacjent czy ukochana córeczka Julia. Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, że pacjentem, który musi umrzeć, aby ocalić życie Julii, jest prezydent Stanów Zjednoczonych.

Akcja książki rozpoczyna się od otrzymania przez Davida ultimatum od tajemniczego porywacza, który przetrzymuje Julię. Zabieg, który ma zdecydować o życiu prezydenta, jest zaplanowany za 63 godziny. W miarę upływu czasu rozpoczyna się gorączkowy wyścig z czasem, a każde posunięcie doktora Evansa jest bacznie obserwowane przez bezwzględnego porywacza, gotowego na wszystko, aby osiągnąć swój cel.

Podpisz, nadaj, zabij – Cynthia Murphy

Podpisz, nadaj, zabij to wciągający thriller dla młodzieży autorstwa Cynthii Murphy. Autorka ma na swoim koncie wiele bestsellerowych powieści. Jej najnowsza książka została wydana przez Wydawnictwo Books4YA. 

Tym razem pisarka wciąga nas w mrożącą krew w żyłach opowieść o nastoletniej Paige, oddanej fance true crime, która przeprowadza się z rodziną do Shorehaven – miasta o mrocznej przeszłości. To właśnie tam w latach 90. doszło do serii brutalnych zabójstw i tajemniczych zaginięć, które nigdy nie zostały wyjaśnione.

Nowy dom Paige to stara i posępna posiadłość. Miejsce to od samego początku budzi niepokój i wydaje się skrywać mroczne sekrety. Dziewczyna krótko po przeprowadzce zaczyna otrzymywać tajemnicze wiadomości, które prowadzą ją do odkrycia ukrytych w murach domu pamiętników. Zapiski te mogą być kluczem do rozwiązania zagadki niewyjaśnionych zbrodni sprzed lat. Jednak im mocniej Paige zagłębia się w mroczną historię miasta, tym bardziej naraża się na niebezpieczeństwo.

Premiera 22 sierpnia 2024 roku

Jeszcze kiedyś zatańczymy – Julia Hantulik

W sierpniu swoją premierę ma debiut literacki Julii Hantulik zatytułowany Jeszcze kiedyś zatańczymy. Powieść zostanie wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. 

Jest to wciągająca książka Youg Adult, opowiadająca o Alicji i Mateo oraz paczce ich najlepszych przyjaciół. Mieszkają oni na polskiej wsi, za ostatnim przystankiem podmiejskiego autobusu. Teraz jednak czeka najdłuższe lato ich życia, które postanawiają wykorzystać najlepiej, jak tylko potrafią. 

Choć Alicja i Mateo różnią się jak ogień i woda - Alicja mogłaby grać w musicalu, z kolei Mateo woli stać w cieniu i stamtąd przyglądać się przyjaciółce. Początkowo nie łączy ich nic więcej poza platoniczną znajomością. Jedna, upalna noc może jednak zmienić wszystko.

Premiery 28 sierpnia 2024 roku

Szeptucha. Na ołtarzu ciszy – Bianka Kunicka

Szeptucha. Na ołtarzu ciszy to wciągająca powieść obyczajowa, której akcja toczy się w XVII-wiecznym Nowogródku. Książka została napisana przez Biankę Kunicką

Historia ta skupia się na losach dziewczynki o imieniu Nawoja, która od urodzenia wyróżnia się niezwykłą urodą i nadludzkim darem. Potrafi odkrywać najgłębsze tajemnice wieśniaków, które czasami nie powinny ujrzeć światła dziennego. Z dziecięcej naiwności dzieli się tymi sekretami, co prowadzi do nieufności i strachu wśród mieszkańców wsi Łowce.

Podejrzewając, że Nawoja jest opętana, wieśniacy stawiają jej rodzicom okrutne ultimatum: albo oddadzą córkę na nauki do miejscowej szeptuchy Akaszy, albo muszą ją zabić. To dramatyczne wydarzenie rozpoczyna fascynującą podróż Nawoji przez świat magii, zielarstwa i ludowych wierzeń.

Glutologia – Adam Mirek

Adam Mirek powraca z nową popularnonaukową publikacją zatytułowaną Glutologia. Zarówno ta, jak i poprzednia jego bestsellerowa książka – Bebechy – została wydana przez Wydawnictwo Znak

Na ponad 500 stronach autor zabiera czytelników w pasjonującą podróż po świecie mikropaskudów, wstrętnych robali i podstępnych chorób. Pokazuje, jak działa nasz układ odpornościowy.

Książka opowiada o tym, co dzieje się w naszym ciele, gdy jesteśmy chorzy. Zamiast nudnych faktów, Adam Mirek prezentuje zagadnienia w sposób przystępny i pełen humoru, przybliżając młodym czytelnikom niezwykły świat, w którym wirusy, bakterie i inne drobnoustroje to niebezpieczni wrogowie, a nasze ciało to potężna forteca obronna.

Obserwatorium – Jarosław Szczyżowski

Obserwatorium to thriller, którego autorem jest Jarosław Szczyżowski

Akcja książki została osadzona w mrocznych Karkonoszach, gdzie niewyjaśnione tajemnice łączą się z atmosferą rodem z Archiwum X. Wszystko toczy się w obserwatorium na Śnieżce. Meteorolodzy rejestrują tam serię tajemniczych, niepokojących dźwięków, które wydają się być komunikatem nadawanym z bardzo daleka. Budzi to niepokój wszystkich w okolicy. 

Równocześnie nad najwyższym szczytem Karkonoszy pojawia się ogromny kokon z chmur. Zjawisko to wywołuje chaos i strach. Ludzie, którzy zbliżają się do tej anomalii, zaczynają cierpieć na chorobę popromienną, tracą zmysły, a niektórzy znikają bez śladu. W miarę jak sytuacja się zaostrza, pytania o prawdziwą naturę tego zjawiska stają się coraz bardziej palące.

Magiczna rana – Dorota Masłowska

Magiczna rana to najnowsza powieść wielokrotnie nagradzanej Doroty Masłowskiej. Książka trafi na półki księgarń pod szyldem oficyny Karakter

Autorka po raz kolejny zaskakuje swoją niepowtarzalną perspektywą i błyskotliwym stylem. W tej trashowej opowieści Masłowska wkracza w głąb współczesnej rzeczywistości, malując jej obraz w sposób obłąkańczo zabawny, a jednocześnie głęboko poważny.

Książka przedstawia galerię dziwacznych, ale zarazem znajomych postaci: od kobiet w kiepskim stanie psychicznym, przez miłośników siłowni, aż po świadome siebie nastolatki. Masłowska zabiera nas w podróż przez różne zakątki współczesnego świata: eleganckie mieszkania, wege wesela, rzemieślnicze piekarnie, a nawet hotel, który ma zostać rozebrany. Każda z postaci ma swoje motywacje i aspiracje.

 

Która z książek spodobała się Wam najbardziej? Czekacie na którąś z sierpniowych premier? Koniecznie zalogujcie się (lub zarejestrujcie, jeśli jeszcze nie macie u nas konta) i dajcie znać w komentarzach!

Tagi: premiery książek, literatura, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Jeszcze kiedyś zatańczymy
Julia Hantulik4
Okładka książki - Jeszcze kiedyś zatańczymy

Czy tobie również zdarzyła się miłość, która rozkwitła, gdy było już za późno? Rozpoczyna się najdłuższe lato ich życia - parne, leniwe, nieco szalone...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje