Jeszcze kiedyś zatańczymy

Czy tobie również zdarzyła się miłość, która rozkwitła, gdy było już za późno?

Rozpoczyna się najdłuższe lato ich życia - parne, leniwe, nieco szalone.

Ostatnie lato przed wielkimi zmianami, przed chwilą, gdy będą musieli powiedzieć sobie: ,,Do zobaczenia... być może".

Paczka przyjaciół z Końca, miejsca za ostatnim przystankiem podmiejskiego autobusu, postanawia wykorzystać ten czas jak najlepiej. Każde z nich ma inne plany, inne marzenia i inne strachy. Każde musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co dalej... i nie każde jest gotowe, by to zrobić.

Wśród nich są Alicja i Mateo. Ona wydaje się być wyrwana z musicalu - rozśpiewana, roztańczona, chciałaby żyć pełnią życia. On, stojąc w cieniu, obserwuje ją z uśmiechem i pilnuje, by nic złego się nie stało.

Na początku lata Alicja i Mateo to tylko przyjaciele. Dwie osoby z tej samej paczki, które spędziły ze sobą niemal całe życie. Jednak pewna noc zmienia wszystko - imprezowe szaleństwo sprawia, że tych dwoje nagle spogląda na siebie inaczej.

Mateo obiecuje Alicji, że jeszcze kiedyś z nią zatańczy.

Ale czy jedno lato wystarczy, żeby zrozumieć swoje uczucia? Czy nie jest za późno, żeby się w sobie zakochać?

Julia Hantulik mieszka w Tychach, które czasem są dla niej Końcem, a czasem centrum świata. Skończyła filologię polską, a także sztukę pisania, czyli studia z creative writingu. Najczęściej pisze w autobusach - obowiązkowo z odpowiednim podkładem muzycznym, bo bez niego nic nie lubi robić. Organizuje warsztaty pisarskie dla młodzieży. W wolnym czasie uwielbia grać w planszówki (radzi sobie lepiej niż Alicja i Mateo). Kiedyś chciałaby mieć dom na Bałkanach, ale przeraża ją wizja przeniesienia tam całej biblioteczki, kolekcji gier i psa, który chyba nie nauczyłby się szczekać po chorwacku.

Informacje dodatkowe o Jeszcze kiedyś zatańczymy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-08-22
Kategoria: Young Adult

Tagi: romans Literatura obyczajowo-rodzinna Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży Interest age: from c 16 years

Kup książkę Jeszcze kiedyś zatańczymy

Jeszcze kiedyś zatańczymy - opinie o książce

Avatar użytkownika - magdalenagrzejszczyk
magdalenagrzejszczyk
Przeczytane:2024-09-13, Ocena: 6, Przeczytałem,

✨✨✨✨ Recenzja ✨✨✨✨

Julia Hantulik " Jeszcze kiedyś zatańczymy "
@julia.hantulik

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
@proszynski_wydawnictwo

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨

" Może to alkohol, na pewno zmęczenie, bo zdecydowanie nie jest to kwestia jej drobnego ciała przyciśniętego do mojego, i z całą pewnością nie chodzi o zapach jej perfum...
- Jeszcze kiedyś zatańczymy - mówię, sam nie wiem czemu..."

" Jeszcze kiedyś zatańczymy " to Historia, która jest pełna magii letniego czasu, która wciąga czytelnika od pierwszych zdań.. Opowieść o Alicji i Mateo, dwójce przyjaciół z Końca, która porusza tematy przyjaźni, miłości i odkrywania samego siebie..

Autorka wspaniale przedstawia proces dojrzewania emocji i relacji między bohaterami.. Opisuje ich wewnętrzne konflikty, marzenia oraz obawy, co nadaje fabule głębi i autentyczności..

" Jeszcze kiedyś zatańczymy " To opowieść o letnim czasie, który jest pełen emocji, marzeń i zmian.. Alicja i Mateo, przyjaciele z Końca, stają przed decyzją, która może odmienić ich życie.. Ich relacja ewoluuje z przyjaźni w coś więcej po jednej nocy pełnej szaleństwa..

Cała opowieść emanuje ciepłem letnich dni i atmosferą pełną nadziei i możliwości.. Opisane postacie są wyraziste i realistyczne, co pozwala czytelnikowi łatwo się z nimi utożsamić..

Ta opowieść jest nasycona emocjami i refleksją nad życiem, miłością i decyzjami.. Autorka wplata w nią marzenia i obawy bohaterów, tworząc głęboką fabułę..

Styl pisania jest pełen metafor i symboli, co nadaje tekstu głębi i tajemniczości.. Przeplatanie marzeń, strachów i relacji między postaciami sprawia, że czytelnik zanurza się w świat emocji i niepewności, towarzyszących Alicji i Mateo w ich letniej podróży przez zmieniające się miesiące..

Widać, jak autorka subtelnie buduje romantyczne napięcie między bohaterami, a ich ewolucja z przyjaźni na coś więcej jest poruszająca.. Czytelnik naprawdę może poczuć ciepło i nadzieję, jakie emanują z tej opowieści..

Narracja pełna jest napięcia i tajemnicy, szczególnie w kontekście zmieniających się relacji między Alicją i Mateo. Przejście z przyjaźni na coś więcej jest ukazane w sposób subtelny i przemyślany. Czytelnik zostaje wciągnięty w wir emocji bohaterów, śledząc ich rozwijające się uczucia i dylematy. Autorka zgrabnie balansuje między romantycznym napięciem a refleksyjnymi momentami, co sprawia, że historia staje się niezwykle przekonująca..

To opowieść, która skupia się na istotnych aspektach ludzkiego doświadczenia, jak miłość, zmiany i odkrywanie samego siebie w trudnych chwilach..

" Kocham ją. Kocham ją. Te słowa wirują mi w głowie i wiem, że to prawda. Gdy sie odsuwa, próbuje dość nieporadnie zetrzeć jej tusz z policzka. Ona sie śmieje, przez co rośnie mi serce..."

Historia rozpoczyna się w letnie, leniwe dni, gdy grupa przyjaciół z Końca postanawia spędzić ostatnie lato przed nadchodzącymi zmianami.. Alicja, pełna energii i chęci życia, oraz Mateo, bardziej skryty i troskliwy, stanowią część tej grupy.. Początkowo są tylko przyjaciółmi, ale pewna noc i imprezowe wydarzenie zmieniają ich relację..

Podczas tej nocy coś między nimi się zmienia, a Mateo obiecuje Alicji, że jeszcze kiedyś z nią zatańczy.. Ta niewinna obietnica zdaje się być symbolem przyszłych zmian i możliwego rozwoju relacji między nimi..

Avatar użytkownika - Bookszonki
Bookszonki
Przeczytane:2024-08-26, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam,

Często sięgam po książki YA, bardzo dużo z nich ma głębokie przesłanie i podejmują się trudnej tematyki.

Tym razem było nieco inaczej.

Jest paczka przyjaciół, która się wspiera zawsze i wszędzie, bez względu na wszystko.

I to jest super duży plus.

Jest Alicja, która żyje muzyką ale jest pełna sprzeczności.

Bo o ile taniec jej wychodzi fenomenalnie czyli dziewczyna słuch i rytm ma dobry, to śpiew nie idzie jej w ogóle.

Do tego moim zdaniem jest osobą bardzo narcystyczną i egoistyczną.

Czemu? To już zostawiam Wam, żeby nie spojlerować chociaż powiem jedno - nie zauważyła ogromnej rzeczy u swojej rzekomo najlepszej przyjaciółki.

Jest Mateo, który kocha się w Alicji ale nie potrafi tego zauważyć i nazwać swoich uczuć.

O ile pióro autorki jest przyjemne w odbiorze, szybko się czyta i bez zniechęcenia, o tyle fabuła mam wrażenie, że w pewnym momencie utraciła wątek i tak czytałam o wszystkim i niczym zanim wróciła na właściwe tory.

Wakacje, impreza, pływanie, taniec, pizza, alkohol - powtórz.

Do tego bohaterami są osoby, które skończyły szkołę średnią i stają przed wizją wyboru studiów, czyli młodzi dorośli.

Wszyscy co do jednego mieszkają jeszcze z rodzicami i o ile to mnie nie dziwi bo czasy są jakie są, o tyle pytanie się rodziców o zgodę na wyjście czy cokolwiek takiego jest trochę nie na miejscu.

Nie oszukujmy się, od osiągnięcia pełnoletności wystarczy poinformować rodzinę z kim się wychodzi lub gdzie by nie musieli się martwić ale o zgodę nikt pytać nie powinien bo i zabronić nie ma kto.

Zachowanie naszej paczki przyjaciół, zwłaszcza Alicji przypomina mi bardziej dzieci w wieku między jedenastym a piętnastym rokiem życia.

Wszyscy niewinni (no dobra może jeden z chłopaków coś tam liznął życia dorosłych), niestabilni emocjonalie, myśli mieli takie jakie ja miałam w wieku 13 lat czytając Bravo itd.

Poza tym, odniosłam wrażenie iż przez całą książkę czyli najdłuższe lato ich życia, pili alkohol i imprezowali ewentualnie gdzieś chodzili czy jeździli, głównie po swojej miejscowości.

Nie wiem jak rozgryźć ten orzech, dałam na zachętę 7/10 bo nie czytało się tego źle a docelowa grupa jest tak 13/15+ to jest ok.

Avatar użytkownika - glinka_54_czyta

,,Jeszcze kiedyś zatańczymy" - Julia Hantulik
Współpraca reklamowa z @proszynski.young
@proszynski_wydawnictwo
@proszynski.emocje

To miały być wakacje życia. Potem przyjdzie inne życie, studia, praca. Piątka przyjaciół będzie chciała spędzić najlepsze wakacje w swoim całym życiu, niestety los zweryfikuje ich wszystkie plany.

Alicja, napisała maturę i marzy o wspaniałych wakacjach. Jako młoda osoba, jeszcze nie wie co chce w życiu robić, a niestety czekają ją poważne decyzje. Nie lubi gdy ktoś na nią naciska, uważa, że wszystko ma swój czas i miejsce. Alicja jest specyficzna, a niektórzy nawet myślą, że dziwna. Nie zwraca na innych uwagę, tylko robi to co kocha. Uwielbia tańczyć i śpiewać. Jest sobą i nikogo nie udaje. Ma wspaniałych przyjaciół, którzy akceptują jej wszystkie wady i zalety.

Mateo nie pozwala na zbytnie zbliżenia. Zazwyczaj jest oschły, zdystansowany i chamski, nawet dla swoich przyjaciół. Niestety taki już jest, ale i tak go lubią. Ma specyficzne poczucie humoru, ale kiedy mu zależy, to potrafi być inny. Troszczy się, chociaż potem to maskuje. Udaje przed samym sobą, że nic nie czuje, ale jest inaczej. Mateo to młody chłopak, który również nie wie czego chce od życia, a najgorzej gdy z czasem wszystkie zamierzenia idą w łeb i nadchodzą nowe uczucia.

Akcja toczy się miedzy wszystkimi przyjaciółmi, są imprezy, wspólne wypady i głupoty. W ich przyjaźni najpiękniejsze jest to, że pomimo różnic, akceptują się i wspierają, a gdy trzeba to potrafią wybić głupoty z głowy. Oprócz tego spodobała mi się ich fascynacja muzyką. W każdym spotkaniu pojawia się inna piosenka, to one nadają ich życiu sens. Widać, że to kochają i zatracają się w niej,  a najbardziej widać to po Alicji. To ona jest muzyką i tańcem. Autorka stworzyła piękną fabułę, gdzie przyjaźń jest na pierwszym miejscu, a muzyka to cudowne tło, które spaja wszystkich razem. Takiej formy fabuły jeszcze nie widziałam. Autorka bardzo się postarała i wszystko wyszło naturalnie.
Nie może się obejść bez romansu, który kwitnie bardzo powoli. Każde spotkanie to nowe uczucia, których nie nie znali. Są ekscytacje i rumieńce, ale jest też strach i obawa. Łączy ich przyjaźń i żadne nie chce tego zniszczyć, ale zazdrość nie pozwoli o tym zapomnieć.
Cóż dodać, to piękna książka o przyjaźni i rodzącej się miłości. A co najważniejsze, to przekaz, który każdy powinien się kierować. A mianowicie, otaczajcie się ludźmi, którzy Was akceptują i przy których nie musicie nikogo udawać. Tylko przy takich ludziach będziecie szczęśliwi. A gdy takich znajdziecie, to się ich trzymajcie. Alicja to idealny przykład. Jest szalona, ale to jej atut, a przyjaciele zawsze będą po jej stronie.
Idealna książka na lato. Przypomni czasy młodości i pierwszych przyjaźni, miłości i utrapień. Bycie młodym to niebywale trudny czas. Bo to czas decyzji, które zaważają na całym życiu. Sięgnijcie po nią a na pewno się nie zawiedziecie. Alicja rozbuja Wasze serca, a Mateo sprowadzi Was trochę na ziemię. Mieszanka wybuchowa, ale warta poznania.
10/10

Mój brat Feliks