Został ostatni miesiąc 2024 roku. Wszyscy myślą już o świętach i prezentach. I chociaż wydawnictwa w tym czasie zwykle trochę zwalniają, to jednak nadal na półki księgarń trafi kilka ciekawych książek, które będą idealnymi prezentami dla najbliższych!
Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze, a czas spędzany w domu cieszy najbardziej. Jest to idealny moment na nadrobienie wszystkich książkowych zaległości. Warto będzie również zaopatrzyć się w kilka ciekawych nowości. Koniecznie sprawdźcie co warto przeczytać w najbliższym czasie!
Premiery 3 grudnia 2024 roku
Smugi – Małgorzata Starosta
Smugi to nowa powieść autorstwa Małgorzaty Starosty wydana przez Wydawnictwo Labreto. Pisarka ma na swoim koncie wiele książek z różnych gatunków. Tym razem stworzyła mrożący krew thriller zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami.
Książka prowadzi czytelnika przez zawiłą sieć tajemnic, zbrodni i niedomówień. W małej podlaskiej wsi zagadkowe samobójstwo wstrząsa społecznością i przywołuje wspomnienia brutalnego morderstwa sprzed trzydziestu lat, w którym zginęła dwójka dzieci. Śledczy, próbując rozwikłać współczesną zagadkę, muszą cofnąć się w przeszłość, a kluczem do rozwiązania sprawy mogą być wspomnienia Janki Szawłowskiej – dawnej przyjaciółki ofiar.
Janka, zmuszona do konfrontacji z własnymi traumami, wraca do rodzinnej wsi, by zmierzyć się z prawdą o tym, co naprawdę wydarzyło się przed laty. To, co odkrywa, staje się koszmarem, który podważa zaufanie do wszystkiego, co uważała za pewne. Czy zbrodnia sprzed lat naprawdę pozostanie bez kary? A może odpowiedzialność spoczywa na tych, którzy mieli wymierzać sprawiedliwość?
Duch na rozstaju dróg. Bożonarodzeniowa antologia opowieści niesamowitych – opracowanie zbiorowe
W zestawieniu nie mogło zabraknąć czegoś idealnie na święta! Chodzi o Duch na rozstaju dróg. Bożonarodzeniowa antologia opowieści niesamowitych. Jest to nietypowy, a zarazem wyjątkowy zbiór literackich perełek, które przenoszą czytelników w świat grozy, tajemnicy i niesamowitych zdarzeń.
Antologia zawiera nowele i opowiadania z różnych epok i kręgów kulturowych, napisane zarówno przez uznanych klasyków, jak i mniej znanych twórców. Wszystkie teksty ukazują się w języku polskim po raz pierwszy, tworząc unikalną okazję do odkrycia mało znanych dzieł literatury grozy.
Wśród zawartych utworów znajdują się między innymi.: Kryształ górski Adalberta Stiftera, wigilijna opowieść XIX-wiecznego klasyka literatury austriackiej, a także historie grozy brytyjskich pisarzy epoki wiktoriańskiej, takich jak Mrs. J.H. Riddell i W.F. Harvey, oraz amerykańskiej autorki Ellen Glasgow. Szczególną uwagę zwraca Tajemniczy obcy Karla Adolfa von Wachsmanna, niemieckiego pisarza urodzonego w Zielonej Górze. .
Mój książę: nowe wydanie – Julia Quinn
W grudniu ukaże się również zupełnie nowe wydanie Bridgertonów autorstwa Julii Quinn.
Książki będą doskonałym pomysłem na prezent dla wszystkich fanów popularnego serialu Netfliksa! Będą się one niezwykle dobrze prezentować na półce.
Powieści zostały wydane w nowej bogatej szacie graficznej i w twardych oprawach. Będą miały zachwycające barwione brzegi. Dodatkowo grzbiety wszystkich tomów zestawione obok siebie stworzą ilustrację przedstawiającą rezydencję Bridgertonów!
Premiery 4 grudnia 2024 roku
Ptaki Ameryki – Lorrie Moore
Ptaki Ameryki to wyjątkowy zbiór opowiadań autorstwa Lorrie Moore. Pisarka wnikliwie i z wielką empatią bada ludzką psychikę. Przygląda się bohaterom, których życie naprawdę uwiera. Są oni samotni, pełni lęków i uwikłani w skomplikowane relacje. Ich codzienność jest naznaczona stratą, rozczarowaniem i tęsknotą za czymś, co mogłoby przynieść ukojenie.
W świecie Moore życie to splot tragikomicznych wydarzeń – absurd miesza się z bólem, a ironia z lirycznością. Autorka kreśli ich losy z wyczuciem i delikatnym humorem, który łagodzi ciężar egzystencjalnych rozterek, przypominając, że w każdym cieniu jest miejsce na światło.
Zbiór zdobył uznanie krytyków i czytelników na całym świecie, otrzymując Międzynarodową Nagrodę Literacką przyznawaną przez Irish Times oraz tytuł Książki Roku według New York Timesa.
Odważ się być NIEgrzeczną! – Wilcza Córa
Odważ się być NIEgrzeczną! to obyczajowa pełna humoru i ciepła książka napisana przez autorkę o pseudonimie Wilcza Córa.
Jagoda, zwana Jeżyną, przez całe życie była wzorem "grzecznej dziewczynki". Nie wychylała się, unikała konfliktów i spełniała oczekiwania innych. W wieku niemal trzydziestu lat jej życie to uporządkowana rutyna: praca w biurze rachunkowym, szafa pełna nijakich ubrań i ostrożność w każdej dziedzinie. Wydaje się, że wszystko jest na swoim miejscu – aż do chwili, gdy odnajduje list od swojej babci Gabi.
Ten jeden list staje się początkiem serii nieoczekiwanych zdarzeń i... chaosu! Od zalanego mieszkania sąsiadki, przez znajomości z tajemniczymi mężczyznami, aż po wielkiego, kudłatego psa, który nieustannie próbuje zawłaszczyć jej ulubioną kanapę. Możliwe, że kobieta w końcu odważy się porzucić utarte schematy, odkryć siebie na nowo i pozwolić życiu prawdziwie się zaskoczyć!
Rozmowy o ludziach i pisaniu – Kazimierz Orłoś i Krzysztof Lisowski
Kazimierz Orłoś i Krzysztof Lisowski stworzyli naprawdę wyjątkową pozycję książkową zatytułowaną Rozmowy o ludziach i pisaniu. Jest to fascynujący dialog dwóch wybitnych twórców, którzy z różnych perspektyw odkrywają przed czytelnikiem tajemnice literatury, historii i ludzkiej egzystencji.
W serii rozmów prowadzonych w latach 2022–2023, poeta i redaktor Krzysztof Lisowski wnikliwie pyta prozaika Kazimierza Orłosia o życie, twórczość i przemijanie. Tematyka tych rozmów obejmuje zarówno osobiste refleksje na temat dramatu codzienności, jak i kwestie artystyczne oraz historyczne, nadając książce uniwersalny charakter.
Twórcy wspominają najważniejsze postaci powojennej kultury – od Jarosława Iwaszkiewicza, przez Jerzego Giedroycia, aż po Józefa Mackiewicza – oraz opowiadają o podróżach na wschód, w tym o niezwykłej wyprawie Orłosia w 2010 roku śladami rodzinnej historii. Książka porusza również nieoczywiste tematy, takie jak znaczenie języka we współczesnym świecie, kulturę masową, zjawisko nienawiści i głupoty czy sens przyzwoitości w zmieniającym się świecie.
Premiera 6 grudnia 2024 roku
Skrzynka życzeń – Paulina Jurga
W Mikołajki swoją premierę będzie miała kolejna świąteczna książka! Chodzi o ciepły romans zatytułowany Skrzynka życzeń. Paulina Jurga stworzyła poruszającą opowieść o miłości, utraconych szansach i drugich początkach, które przychodzą w najmniej spodziewanym momencie.
Wydaje się, że Ada ma wszystko: satysfakcjonującą pracę, pasję oraz narzeczonego, policjanta, który odnosi sukcesy w swojej karierze. Jednak gdy w miasteczku spada pierwszy śnieg, jej życie ulega zmianie. Pojawia się Marcel – mężczyzna, który najpierw ratuje ją przed wypadkiem, a później coraz częściej staje na jej drodze.
Marcel, naznaczony bolesną przeszłością i osobistą tragedią, wraca po latach do rodzinnego domu. Miejsce to przypomina mu tylko o traumatycznych doświadczenia, a śmierć ojca odkrywa dodatkowe problemy, zwłaszcza finansowe. Spotkanie z Adą przywołuje wspomnienia z młodości i budzi uczucia, których długo unikał.
Która z książek spodobała się Wam najbardziej? Czekacie na którąś z sierpniowych premier? Koniecznie zalogujcie się (lub zarejestrujcie, jeśli jeszcze nie macie u nas konta) i dajcie znać w komentarzach!