Prawdziwa historia "Jedynego Pierścienia" z powieści Tolkiena

Data: 2013-04-07 09:42:13 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Prawdziwa historia

Od wtorku goście muzeum Vyne w brytyjskim hrabstwie Hampshire mogą zobaczyć z bliska przeklęty romański pierścień, który był inspiracją J.R.R. Tolkiena do napisania Hobbita.

 

Tolkien badał historię słynnego pierścienia jeszcze zanim zajął się literaturą, kiedy był profesorem na uniwersytecie w Oksfordzie. Poświęcił temu zagadnieniu aż dwa lata, po czym postanowił przenieść fascynację na papier, tworząc swoje pierwsze dzieło. Główny bohater Hobbita, Bilbo Baggins, znajduje pierścień w piątym rozdziale książki, w jaskini Golluma. W pobliżu leżała wysepka, o której Bilbo nic nie wiedział, i tam, w swojej kryjówce, Gollum zgromadził garść obrzydliwych rupieci, lecz między nimi jedną, jedyną piękną, bardzo piękną, bardzo cudowną rzecz: pierścień, złoty, bezcenny pierścień – czytamy w książce (przekład Marii Skibniewskiej).

 

Prawdziwy pierścień został znaleziony w 1785 roku przez rolnika w pobliżu romańskiego miasta Silchester. Według założeń historyków rolnik następnie sprzedał przedmiot zamożnej rodzinie zamieszkałej w willi Vyne. Pierścień zwracał uwagę inskrypcją w języku łacińskim: Senicianus - żyj z Bogiem. Do tego był tak duży, że pasował dopiero po założeniu rękawicy.

 

Jego tajemnicza historia pogłębiła się kilka dekad później, kiedy w miasteczku Lydney znaleziono tablicę z wyrytą klątwą. Rzymianin o imieniu Silvianus informował boga Nodensa, że pierścień został skradziony i że wie, kto za tym stoi. Klątwa miała trwać aż do momentu zwrotu przez nikczemnika pierścienia.

 

Od lat 30. ubiegłego stulecia pierścień należy do National Trust, brytyjskiej organizacji, zajmującej się ochroną zabytków i przyrody. Podczas wystawy w Vyne goście zobaczą też pierwszą edycję Hobbita i kopię klątwy Silvianusa.

 

fot. National Trust

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje