Maciej Szeptycki, prawnuk Aleksandra Fredry, od kilku lat posiada prawo do majątku swojego pradziada. By odbudować pałac w Łaszczowie uprawia cebulę i inne warzywa.
- Dziedzic Aleksandra Fredry od lat próbuje odbudować dziedzictwo swojego pradziada.
- Prawnuk Fredry na co dzień zajmuje się rolnictwem, m.in. uprawą cebuli.
- Aleksander Fredro jest autorem takich dzieł jak Pan Jowialski, Paweł i Gaweł czy Nocleg w Apeninach.
Zemstę Aleksandra Fredry zna chyba każdy uczeń w Polsce. Mało kto wie jednak, że znany komediopisarz i ziemianin miał potomstwo, które do dziś pielęgnuje jego dziedzictwo. Obecnie prawnuk autora, Maciej Szeptycki, uprawia warzywa i planuje utworzyć Dom Komedii Aleksandra Fredry.
Potomek Aleksandra Fredry uprawia cebulę
Przed dwoma miesiącami w magazynie Forbes pojawił się artykuł Hrabiowie w gumiakach, a w październiku w programie Dzień Dobry TVN wyemitowano materiał, który poświęcony był Maciejowi Szeptyckiemu, który jest potomkiem znanego komediopisarza Aleksandra Fredry. W materiałach przybliżono sylwetkę Fredry, a także sprawdzono, czym dziś zajmują się jego potomkowie. Jak się okazuje, prawnuk polskiego ziemianina i napoleońskiego wojaka kontynuuje dziedzictwo swoich przodków.
Maciej Szeptycki już w dzieciństwie zaczął interesować się swoim pradziadkiem. Ogromne wrażenie wywierały na nim wycieczki w rodzinne strony – do Łaszczowa czy Łabunia oraz wizyta w zaniedbanym parku. Po latach mężczyźnie udało się odzyskać prawa do ziemi. W 2012 roku ruiny pałacu w Łaszczowie ponownie trafiły w ręce dziedziców Fredry, a Maciej Szeptycki postanowił znaleźć środki na odbudowę posiadłości pradziada. W ten sposób wpadł na pomysł, by wykorzystać pola, a z rolniczej działalności sfinansować budowę pałacu oraz Domu Komedii Aleksandra Fredry.
Może zainteresować cię także...
- Zemsta – brawurowo zrealizowana polska komedia, ekranizacja sztuki Fredry
- Teatr Telewizji: Śluby panieńskie – współczesna adaptacja komediowej sztuki Aleksandra Fredry
- Mąż i żona. Teatr na najwyższym poziomie
Plany założenia Domu Komedii znane są już od wielu lat. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się w czerwcu 2011 roku. Projekt został ogłoszony z okazji 218. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry. Oprócz funkcji muzealnej, Dom Komedii organizować miał również Festiwal Komedii w Łaszczowie. Niestety, do tej pory instytucja nie powstała.
Aleksander Fredro – choleryk z napoleońskim orderem
Maciej Szeptycki wspominał także historie rodzinne związane z Aleksandrem Fredrą. Wśród nich ta związana z… kulinarnym przygodami pradziadka. W materiale przygotowanym przez dziennikarzy Dzień Dobry TVN, potomek Fredry pokazywał najważniejsze pamiątki po swoim pradziadku. Wśród nich znalazł się Order Legii Honorowej oraz rękopis jednego z fragmentów Zemsty.
Miał napady złości, wyrażane na przykład w rzucaniu przedmiotami. […] Zdarzało się, że rzucał za swoim kucharzem, gdy ten coś kiepsko ugotował
– czytamy na dziendobry.tvn.pl.
Utwory Aleksandra Fredry wciąż dobrze znane są przez Polaków i chodzi nie tylko o komedię z Cześnikiem i Rejentem. Teatry nadal chętnie wystawiają Śluby panieńskie, choć nie zawsze wierne są oryginałowi.
Może zainteresować cię także...
- Matura 2021 – jaka lektura na temacie z rozprawki? Możliwe warianty
- 8 faktów, których nie wiedzieliście o Adamie Mickiewiczu. Tego nie powiedzą Wam w szkole
- Twórcy filmu "Twój Vincent" zrealizują animację na podstawie "Chłopów". Główną bohaterką będzie Jagna
Utwory Fredry wciąż pojawiają się również na egzaminach państwowych. Fragment Zemsty pojawił się na maturze z języka polskiego w 2021 roku. Zdający – na podstawie fragmentu – musieli podać autora i tytuł dzieła oraz odnieść się do całości dzieła w krótkiej wypowiedzi pisemnej.