Pomnik Haliny Poświatowskiej

Data: 2007-10-11 19:00:55 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Pomnik Haliny Poświatowskiej

Wykonana z brązu ławeczka z postacią zmarłej przed 40 laty Haliny Poświatowskiej stanęła w czwartek - dokładnie w rocznicę jej śmierci - w centrum Częstochowy, rodzinnego miasta poetki. Ławkę odsłonili jej brat Zbigniew Myga i prezydent miasta Tadeusz Wrona.
Ławeczka z rzeźbą Poświatowskiej, autorstwa Roberta Sobocińskiego, stanęła w prowadzącej na Jasną Górę III Alei Najświętszej Marii Panny, nieopodal Muzeum Pielgrzymowania. Już krótko po odsłonięciu na kolanach poetki pojawiły się kwiaty, a chętni ustawili się w kolejce do fotografii.

Odsłonięciu ławki-pomnika towarzyszyły emitowane z ulicznych głośników piosenki do tekstów poetki. Potem w istniejącym od maja Muzeum Haliny Poświatowskiej czytano jej wiersze. Na cmentarzu św. Rocha, gdzie jest pochowana, pojawiły się znicze i kwiaty.

Brat poetki, Zbigniew Myga, nie krył wzruszenia odsłaniając rzeźbę. Siedząca na ławeczce poetka jest skromna i zadumana, a jednocześnie - jak chciał autor projektu Rober Sobociński - otwarta na świat.

Przedstawiciele częstochowskiego samorządu przekonują, że taka forma uczczenia poetki służy nie tylko upamiętnieniu jej postaci i twórczości, ale także wzbogaca miasto o miejsce zapadające w pamięć nie tylko miłośnikom poezji, ale wszystkim mieszkańcom i odwiedzającym Częstochowę turystom.

W maju tego roku w rodzinnym domu poetki przy ul. Jasnogórskiej otwarto ekspozycję poświęconą jej życiu i twórczości. Tym samym zainaugurowano działalność Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej. Jego kustoszem jest Zbigniew Myga.

Dom, w którym mieszkała Poświatowska, został odbudowany w 2006 r. Ekspozycję przygotowano według scenariusza autorstwa dr Elżbiety Hurnikowej z Akademii Jana Długosza, autorki książki o częstochowskich poetach. Każda z sal zaaranżowana jest w innym kolorze. Całość ma charakter multimedialny - z głośników rozlega się głos Haliny Poświatowskiej, w gablotach umieszczono przekazane przez rodzinę pamiątki po poetce, a także wydania jej książek. Z rzutników na ekranach pojawiają się zdjęcia poetki.

Halina Poświatowska, z domu Myga, urodziła się 9 maja 1935 roku w Częstochowie. Choroba serca nabyta w dzieciństwie naznaczyła piętnem całe jej życie. Skazała ją na długie leczenie, pobyty w szpitalach, uniemożliwiła regularną naukę. Serce, żyjące własnym, osobnym życiem, stało się bohaterem i tematem wielu jej utworów.

W 1953 roku, w sanatorium w Kudowie, poznała swego późniejszego męża Adolfa Poświatowskiego, który zmarł nagle na serce w 1956 roku. W grudniu 1956 poetka zadebiutowała na łamach "Gazety Częstochowskiej" wierszami "Szczęście" i "Człowiek z Annapurny". Dzięki opiece prof. Juliana Aleksandrowicza, Poświatowskiej nie tylko udało się rozwinąć talent poetycki, ale również wyjechać na operację serca do USA.

Skomplikowana operacja na otwartym sercu pozwoliła przeżyć poetce jeszcze 9 lat. Zmarła 11 października 1967 roku w Warszawie, po drugiej operacji serca. Pochowana została na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje