Uhonorowana w Stanach Zjednoczonych poetka, Ada Limón, przygotuje wiersz, który w 2024 roku trafi na jeden z księżyców Jowisza. Zostanie on wysłany wraz z misją NASA daleko poza stratosferę.
Chociaż ludzie od wielu lat są zafascynowani tym, co może skrywać wszechświat, to jednak dopiero od niedawna technologia pozwala nam na dokładniejsze badanie różnych planet. Teraz na jedną z misji zostanie wysłany wyjątkowy prom kosmiczny!
Wiersz Ady Limón w przestrzeni kosmicznej
Ada Limón jest dwudziestą czwartą laureatką amerykańskiej nagrody poetyckiej przyznawanej przez Bibliotekę Kongresu. Jest również pierwszą latynoską, która zdobyła to wyróżnienie. Dzięki wygranej kobieta otrzymała niezwykle zaszczytne zadanie. Ma napisać wiersz, który następnie zostanie wygrawerowany na burcie promu kosmicznego.
czytaj także: Ukraina: Rosjanie palą księgozbiory bibliotek. Ponad 300 książek przeznaczono do usunięcia
Sonda Europa Clipper wystartuje w 2024 roku z Kennedy Space Center na Florydzie. Do 2030 będzie krążyć wokół Europy, jednego z osiemdziesięciu księżyców Jowisza. Na razie wiersz nie został ujawniony, a sama poetka jest podekscytowana powierzonym jej zadaniem. Na swoim profilu Twitterze napisała, że jest to najbardziej onieśmielające i inspirujące zadanie, jakie kiedykolwiek otrzymała:
I have been wanting to share this news since I first got the call. I have the extreme honor of crafting an original poem that will go on the spacecraft @EuropaClipper to Jupiter’s second moon Europa! It’s the most intimidating and inspiring prompt I have ever received. https://t.co/DFyUg1onPY
— Ada Limón (@adalimon) January 30, 2023
Głównym celem misji realizowanej przez NASA będzie wykonanie pomiarów na powierzchni naturalnego satelity. Naukowcy zastawiają się, czy możliwe jest istnienie życia na tym księżycu Jowisza.
Kosmiczne wyprawy inspiracją dla kultury
Chociaż wydaje się, że takie połączenie literatury z nauką jest co najmniej niecodzienne, to jednak już wcześniej mogliśmy obserwować podobne akcje. Kosmos i tajemnice skrywane przez wszechświat stanowią nieustanną inspirację dla pisarzy i scenarzystów. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstało wiele powieści, których akcja dzieje się w przestrzeni kosmicznej. Do jednych z najważniejszych dzieł należy, co oczywiste, Solaris autorstwa Stanisława Lema.
Powieść opowiadała o losach Krisa Kelvina, który wyrusza z Ziemi do stacji badawczej zlokalizowanej nad cytoplazmatycznym oceanem pokrywającym planetę Solar. Solaris pierwszy raz ukazała się w 1961 roku, a już parę lat później powstała ekranizacja powieści. Książka doczekała się kilku ekranizacji, w tym jednej zrealizowanej przez Hollywood. Amerykańska produkcja pochodzi z 2002 roku i wyreżyserowana została przez Stevena Soderbergha. W roli głównej w produkcji wystąpił George Clooney.
Z kolei w 2018 roku Elon Musk, znany amerykański miliarder, właściciel Tesli i Twittera, zdecydował się umieścić na pokładzie rakiety Falcon intrygujący sprzęt. Było to innowacyjne urządzenie magazynujące, które jest w stanie przetrwać w nawet trudnych warunkach kosmicznych. Na dysku znalazła się cyfrowa wersja cyklu science-fiction Fundacja autorstwa Isaaca Asimova.
W 2020 roku ogłoszono powstanie serialu zainspirowanego serią Asimova. Produkcja ukazała się rok później na platformie streamingowej Apple TV+. Na oryginalny cykl składają się książki: Preludium Fundacji, Narodziny Fundacji, Fundacja, Fundacja i Imperium, Druga Fundacja, Agent Fundacji oraz Fundacja i Ziemia.
Pierwszą książkę, Fundację, w dobrej cenie kupić można poniżej: