Przełom roku na rynku książki to już tradycyjnie czas podsumowań i wszelkiego rodzaju plebiscytów. Redakcje kulturalne różnych mediów wybierają najważniejsze książki, a blogerzy ogłaszają swoje prywatne rankingi. Czytelnicy mogą do wyników podchodzić z dystansem i traktować to jako zabawę, najczęściej jednak plebiscyty wzbudzają wśród miłośników literatury dyskusję i są czymś w rodzaju podpowiedzi, jaką książkę warto jeszcze przeczytać, jaka lektura zostanie zapamiętana na dłużej.
Z przeglądu literackich podsumowań roku 2014, ogłoszonych w najbardziej opiniotwórczych mediach, wynika, że największym zwycięzcą minionego roku jest Wydawnictwo Literackie. Książki krakowskiej oficyny znalazły się we wszystkich ważnych rankingach, a w niektórych przypadkach wręcz je zdominowały.
Zacznijmy od rankingu na Książkę Roku „Newsweeka”. Pięć z listy dziesięciu książek to tytuły Wydawnictwa Literackiego:
Sońka Ignacego Karpowicza
Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk
Wszystko, co lśni Eleanor Catton
Drach Szczepana Twardocha
Moja walka Karla Ovego Knausgårda
Wymienione książki zajęły kolejno miejsca 2, 3, 6, 7 i 9. Piotr Bratkowski i Łukasz Saturczak, którzy stworzyli zestawienie, uznali Sońkę Ignacego Karpowicza za jego najlepszą powieść.
Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk zostały docenione za bohaterów — ważnych, choć nieoczywistych postaci XVIII-wiecznej Polski. Redakcja uznała również książkę za pierwszą polską powieść, która wpisuje się w światowy renesans wielkiej historycznej epiki.
Na czerpaniu z najlepszych tradycji wielkiej literatury światowej zna się również autorka kolejnej wyróżnionej pozycji. Eleanor Catton, najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera, znalazła się w zestawieniu za sprawą Wszystko, co lśni — powieści o XIX-wiecznej gorączce złota w Nowej Zelandii.
Ta opowieść o radzeniu sobie ze śląską historią i codziennością jest tylko pretekstem, aby przyjrzeć się prawom rządzącym ludzkim losem — tak redaktorzy umotywowali obecność w zestawieniu powieści Drach Szczepana Twardocha.
Z kolei Moja walka Karla Ovego Knausgårda została doceniona między innymi za to, że pod wpływem tej książki nawet norweska księżna Mette-Marit mówiła publicznie o ojcu alkoholiku.
Wymienione pięć książek, w różnych konfiguracjach, powraca w pozostałych podsumowaniach.
„Gazeta Wyborcza” ogłosiła listę 25 tytułów, bez których redakcja nie wyobraża sobie 2014 roku. Na liście tej znalazły się:
Sońka Ignacego Karpowicza
Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk
Wszystko, co lśni Eleanor Catton
Moja walka Karla Ovego Knausgårda
Swoją listę książek 2014 roku ogłosiła też w tygodniku „Polityka” Justyna Sobolewska. W kategorii „Literatura – Polska” pierwsze miejsce zajęła Olga Tokarczuk i jej Księgi Jakubowe, natomiast wśród najważniejszych książek ze świata dziennikarka „Polityki” wyróżniła 1 tom Mojej walki Knausgårda. Dodatkowo na szerszej liście ogłoszonej w internecie do Olgi Tokarczuk dołączył Szczepan Twardoch ze swoim Drachem.
Czas na radio. Michał Nogaś w audycji Z najwyższej półki w radiowej Trójce wspólnie z zaproszonymi gośćmi (m.in. Justyna Sobolewska z „Polityki”, Szymon Kloska z Instytutu Książki) stworzył listę 21 najważniejszych książek 2014. Aż pięć z nich to tytuły Wydawnictwa Literackiego:
Sońka Ignacego Karpowicza
Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk
Wszystko, co lśni Eleanor Catton
Moja walka Karla Ovego Knausgårda
Drach Szczepana Twardocha
I na koniec właśnie ogłoszone wyniki plebiscytu zorganizowanego przez Publio.pl dla czytelników e-booków. Internauci i czytelnicy zdecydowali, że e-bookiem roku 2014 w kategorii „Literatura polska” są Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk.
W kategorii „Literatura zagraniczna” zwyciężył Półbrat Larsa Saabye Christensena, co jest ogromnym sukcesem, biorąc pod uwagę, że powieść ta po raz pierwszy ukazała się w Polsce 11 lat temu.
Tak wygląda obecność książek Wydawnictwa Literackiego w podsumowaniach 2014 roku. Co przyniosą najbliższe miesiące? Wiele wskazuje na to, że przed nami kolejne ważne premiery i wydarzenia, tym bardziej, że WL planuje wydanie kilku książek autorów, którzy podbili opisane wyżej rankingi i plebiscyty.
informacja nadesłana