Podsumowanie 2014 roku. Sukces Wydawnictwa Literackiego

Data: 2015-01-14 14:40:50 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Podsumowanie 2014 roku. Sukces Wydawnictwa Literackiego

Przełom roku na rynku książki to już tradycyjnie czas podsumowań  i wszelkiego rodzaju plebiscytów. Redakcje kulturalne różnych mediów wybierają najważniejsze książki, a blogerzy ogłaszają swoje prywatne rankingi. Czytelnicy mogą do wyników podchodzić z dystansem i traktować to jako zabawę, najczęściej jednak plebiscyty wzbudzają wśród miłośników literatury dyskusję i są czymś w rodzaju podpowiedzi, jaką książkę warto jeszcze przeczytać, jaka lektura zostanie zapamiętana na dłużej.

 

Z przeglądu literackich podsumowań roku 2014, ogłoszonych w najbardziej opiniotwórczych mediach, wynika, że największym zwycięzcą minionego roku jest Wydawnictwo Literackie. Książki krakowskiej oficyny znalazły się we wszystkich ważnych rankingach, a w niektórych przypadkach wręcz je zdominowały. 

 

info

 

 

Zacznijmy od rankingu na Książkę Roku „Newsweeka”. Pięć z listy dziesięciu książek to tytuły Wydawnictwa Literackiego:

Sońka Ignacego Karpowicza

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk

Wszystko, co lśni Eleanor Catton

Drach Szczepana Twardocha 

Moja walka Karla Ovego Knausgårda 

 

Wymienione książki zajęły kolejno miejsca 2, 3, 6, 7 i 9.  Piotr Bratkowski i Łukasz Saturczak, którzy stworzyli zestawienie, uznali Sońkę Ignacego Karpowicza za jego najlepszą powieść.

 

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk zostały docenione za bohaterów — ważnych, choć nieoczywistych postaci XVIII-wiecznej Polski. Redakcja uznała również książkę za pierwszą polską powieść, która wpisuje się w światowy renesans wielkiej historycznej epiki.

 

Na czerpaniu z najlepszych tradycji wielkiej literatury światowej zna się również autorka kolejnej wyróżnionej pozycji. Eleanor Catton, najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera, znalazła się w zestawieniu za sprawą Wszystko, co lśni — powieści o XIX-wiecznej gorączce złota w Nowej Zelandii.

 

Ta opowieść o radzeniu sobie ze śląską historią i codziennością jest tylko pretekstem, aby przyjrzeć się prawom rządzącym ludzkim losem — tak redaktorzy umotywowali obecność w zestawieniu powieści Drach Szczepana Twardocha.

 

Z kolei Moja walka Karla Ovego Knausgårda została doceniona między innymi za to, że pod wpływem tej książki nawet norweska księżna Mette-Marit mówiła publicznie o ojcu alkoholiku.

 

Wymienione pięć książek, w różnych konfiguracjach, powraca w pozostałych podsumowaniach. 

 

„Gazeta Wyborcza” ogłosiła listę 25 tytułów, bez których redakcja nie wyobraża sobie 2014 roku. Na liście tej znalazły się:

Sońka Ignacego Karpowicza

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk

Wszystko, co lśni Eleanor Catton

Moja walka Karla Ovego Knausgårda 

 

Swoją listę książek 2014 roku ogłosiła też w tygodniku „Polityka” Justyna Sobolewska. W kategorii „Literatura – Polska” pierwsze miejsce zajęła Olga Tokarczuk i jej Księgi Jakubowe, natomiast wśród najważniejszych książek ze świata dziennikarka „Polityki” wyróżniła 1 tom Mojej walki Knausgårda. Dodatkowo na szerszej liście ogłoszonej w internecie do Olgi Tokarczuk dołączył Szczepan Twardoch ze swoim Drachem

 

Czas na radio. Michał Nogaś w audycji Z najwyższej półki w radiowej Trójce wspólnie z zaproszonymi gośćmi (m.in. Justyna Sobolewska z „Polityki”, Szymon Kloska z Instytutu Książki) stworzył listę 21 najważniejszych książek 2014. Aż pięć z nich to tytuły Wydawnictwa Literackiego:

Sońka Ignacego Karpowicza

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk

Wszystko, co lśni Eleanor Catton

Moja walka Karla Ovego Knausgårda 

Drach Szczepana Twardocha 

 

I na koniec właśnie ogłoszone wyniki plebiscytu zorganizowanego przez Publio.pl dla czytelników e-booków. Internauci i czytelnicy zdecydowali, że e-bookiem roku 2014 w kategorii „Literatura polska” są Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk.

 

W kategorii „Literatura zagraniczna” zwyciężył Półbrat Larsa Saabye Christensena, co jest ogromnym sukcesem, biorąc pod uwagę, że powieść ta po raz pierwszy ukazała się w Polsce 11 lat temu.

 

Tak wygląda obecność książek Wydawnictwa Literackiego w podsumowaniach 2014 roku. Co przyniosą najbliższe miesiące? Wiele wskazuje na to, że przed nami kolejne ważne premiery i wydarzenia, tym bardziej, że WL planuje wydanie kilku książek autorów, którzy podbili opisane wyżej rankingi i plebiscyty.

 

informacja nadesłana

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje