Pod hasłem "Konkret" rozpoczął się w regionie łódzkim IV Festiwal Puls Literatury. W programie imprezy znajdą się spotkania z pisarzami i poetami, dyskusje, koncerty, wystawy i konkursy poetyckie
Po raz drugi z rzędu Festiwal odbywać się będzie nie tylko w Łodzi, ale także w innych miejscowościach województwa łódzkiego: w Skierniewicach, Brzezinach i Tomaszowie Mazowieckiem - poinformował PAP jeden z organizatorów Marcin Bałczewski.
W ramach Festiwalu zaplanowano spotkania z twórcami m.in. Andrzejem Stasiukiem, Andrzejem Sosnowskim, Renate Schmidgall, Adamem Wiedemannem, Bożeną Umińską-Keff, Agnieszką Taborską, Darkiem Foksem i Piotrem Matywieckim. Odbędą się finały ogólnopolskich konkursów: im. Jacka Bierezina, im. Witolda Sułkowskiego oraz im. Andrzeja Babaryki.
Koncerty, slam, film i muzyka
W programie znajdzie się także slam poetycki, konkurs jednego wiersza, a także wystawy i pokazy filmowe. Nie zabraknie wydarzeń muzycznych; koncertować będą zespoły: Świetliki, Fonovel, Mikrowafle, Bielas i Marynarze.
Festiwal zainaugurowało czwartkowe spotkaniem z Darkiem Foksem, Konradem Ciokiem i Emilem Jastrzębskim w skierniewickim klubie Art De Grand. Zaplanowano także Turniej Jednego Wiersza, w którym startować może każdy chętny oraz koncert zespołu Agnellus.
W piątek impreza zawita do Muzeum Regionalnego w Brzezinach, gdzie odbędzie się Finał II Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryki. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja tomu wierszy tego poety, pochodzącego z ziemi brzezińskiej. W sobotę - na zakończenie regionalnej część Festiwalu - w Tomaszowie Mazowieckim zaprezentują się poeci: Piotr Gajda, Krzysztof Kleszcz i Tomasz Bąk. Odbędzie się także spotkanie z poetą Piotrem Matywieckim, autorem książki "Twarz Tuwima". Imprezę uświetni występ Zespołu Objawów Muzycznych Philomelos.
Z Kraju rad i nie tylko
Do Łodzi impreza przenosi się w niedzielę. W Muzeum Kinematografii zaplanowano panel dyskusyjny na temat adaptacji literackich w filmach radzieckich, a przez cały grudzień Festiwalowi Puls Literatury towarzyszyć będą pokazy filmowe pod hasłem "Z Kraju Rad. Ekranizacje klasyki literatury" w kinie Kinematograf.
Dzień później w Śródmiejskim Forum Kultury - Domu Literatury otwarte zostaną trzy wystawy inaugurujące oficjalnie łódzką część imprezy m.in. "35 lat pracy translatorskiej Sławy Lisieckiej" czy "30 lat Wydawnictwa Correspondance des Arts z kolekcji Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi". Tego samego dnia Teatr Lalki i Aktora Pinokio zaprasza na sztukę Bruno Schulza "Historia występnej wyobraźni".
W kolejnych dniach w ramach imprezy zaplanowano także m.in. panele dyskusyjne nt. zaangażowania literatury oraz poezji konkretnej. W Teatrze Nowym zostanie otwarta wystawa fotografii Elżbiety Lempp.
Konkurs na Prozę Poetycką
10 grudnia w Śródmiejskim Forum Kultury - Domu Literatury odbędzie się zakończenie V Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego a dzień później nastąpi finał imprezy dla poetyckich debiutantów - XVI Ogólnopolskiego Konkursy Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Tego dnia odbędzie się także koncert poety Andrzeja Sosnowskiego z udziałem The Chain Smokers. Festiwal zakończy w niedzielę, 12 grudnia spotkanie z cyklu "Przeczytane w tłumaczeniu" oraz koncert zespołu Bielas i Marynarze.
Nazwa festiwalu nawiązuje do ukazującego się poza cenzurą w latach 1977-1981 czasopisma "Puls", którego współzałożycielem, a także redaktorem naczelnym był poeta Jacek Bierezin (1947-1993), patron konkursu dla poetyckich debiutantów.
Wstęp na większość imprez jest bezpłatny. Organizatorami Festiwalu są: Poleski Ośrodek Sztuki, łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Śródmiejskie Forum Kultury - Dom Literatury, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka oraz Muzeum Kinematografii.