Poczuj puls literatury

Data: 2010-12-04 15:58:19 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Poczuj puls literatury

 

Pod hasłem "Konkret" rozpoczął się w regionie łódzkim IV Festiwal Puls Literatury. W programie imprezy znajdą się spotkania z pisarzami i poetami, dyskusje, koncerty, wystawy i konkursy poetyckie

Po raz drugi z rzędu Festiwal odbywać się będzie nie tylko w Łodzi, ale także w innych miejscowościach województwa łódzkiego: w Skierniewicach, Brzezinach i Tomaszowie Mazowieckiem - poinformował PAP jeden z organizatorów Marcin Bałczewski.

W ramach Festiwalu zaplanowano spotkania z twórcami m.in. Andrzejem Stasiukiem, Andrzejem Sosnowskim, Renate Schmidgall, Adamem Wiedemannem, Bożeną Umińską-Keff, Agnieszką Taborską, Darkiem Foksem i Piotrem Matywieckim. Odbędą się finały ogólnopolskich konkursów: im. Jacka Bierezina, im. Witolda Sułkowskiego oraz im. Andrzeja Babaryki.

 

Koncerty, slam, film i muzyka

W programie znajdzie się także slam poetycki, konkurs jednego wiersza, a także wystawy i pokazy filmowe. Nie zabraknie wydarzeń muzycznych; koncertować będą zespoły: Świetliki, Fonovel, Mikrowafle, Bielas i Marynarze.

Festiwal zainaugurowało czwartkowe spotkaniem z Darkiem Foksem, Konradem Ciokiem i Emilem Jastrzębskim w skierniewickim klubie Art De Grand. Zaplanowano także Turniej Jednego Wiersza, w którym startować może każdy chętny oraz koncert zespołu Agnellus.

W piątek impreza zawita do Muzeum Regionalnego w Brzezinach, gdzie odbędzie się Finał II Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryki. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja tomu wierszy tego poety, pochodzącego z ziemi brzezińskiej. W sobotę - na zakończenie regionalnej część Festiwalu - w Tomaszowie Mazowieckim zaprezentują się poeci: Piotr Gajda, Krzysztof Kleszcz i Tomasz Bąk. Odbędzie się także spotkanie z poetą Piotrem Matywieckim, autorem książki "Twarz Tuwima". Imprezę uświetni występ Zespołu Objawów Muzycznych Philomelos.

 

Z Kraju rad i nie tylko

Do Łodzi impreza przenosi się w niedzielę. W Muzeum Kinematografii zaplanowano panel dyskusyjny na temat adaptacji literackich w filmach radzieckich, a przez cały grudzień Festiwalowi Puls Literatury towarzyszyć będą pokazy filmowe pod hasłem "Z Kraju Rad. Ekranizacje klasyki literatury" w kinie Kinematograf.

Dzień później w Śródmiejskim Forum Kultury - Domu Literatury otwarte zostaną trzy wystawy inaugurujące oficjalnie łódzką część imprezy m.in. "35 lat pracy translatorskiej Sławy Lisieckiej" czy "30 lat Wydawnictwa Correspondance des Arts z kolekcji Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi". Tego samego dnia Teatr Lalki i Aktora Pinokio zaprasza na sztukę Bruno Schulza "Historia występnej wyobraźni".

W kolejnych dniach w ramach imprezy zaplanowano także m.in. panele dyskusyjne nt. zaangażowania literatury oraz poezji konkretnej. W Teatrze Nowym zostanie otwarta wystawa fotografii Elżbiety Lempp.

 

Konkurs na Prozę Poetycką

10 grudnia w Śródmiejskim Forum Kultury - Domu Literatury odbędzie się zakończenie V Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego a dzień później nastąpi finał imprezy dla poetyckich debiutantów - XVI Ogólnopolskiego Konkursy Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Tego dnia odbędzie się także koncert poety Andrzeja Sosnowskiego z udziałem The Chain Smokers. Festiwal zakończy w niedzielę, 12 grudnia spotkanie z cyklu "Przeczytane w tłumaczeniu" oraz koncert zespołu Bielas i Marynarze.

Nazwa festiwalu nawiązuje do ukazującego się poza cenzurą w latach 1977-1981 czasopisma "Puls", którego współzałożycielem, a także redaktorem naczelnym był poeta Jacek Bierezin (1947-1993), patron konkursu dla poetyckich debiutantów.

Wstęp na większość imprez jest bezpłatny. Organizatorami Festiwalu są: Poleski Ośrodek Sztuki, łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Śródmiejskie Forum Kultury - Dom Literatury, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka oraz Muzeum Kinematografii.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje