Paszporty Polityki - literackie nominacje

Data: 2011-12-21 13:29:54 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Paszporty Polityki - literackie nominacje

Tygodnik "Polityka" ogłosił nominacje do Paszportów POLITYKI za rok 2011 w kategorii Literatura.


W tym roku w literaturze dużo się działo, natomiast niewiele pojawiło się debiutów. Miejmy nadzieję, że mniejsza liczba książek młodych autorów to skutek zmian w planach wydawniczych, a nie objaw jakiejś tendencji. Mówiło się za to sporo o laureatach Paszportów sprzed kilku lat (...). Trójka nominowana w tym roku to autorzy, którzy już zostali dostrzeżeni i docenieni. (...) Ich wszystkie trzy książki, choć tak różne, są ciekawą próbą zrozumienia współczesności, odarcia jej ze złudzeń: Miłoszewski próbuje rozprawić się ze stereotypami, Kopyt pokazuje, jak wygląda świat konsumpcji, a Łoziński odkrywa bagaż przeszłości rodzinnej. - pisze Justyna Sobolewska, dziennikarka tygodnika "Polityka"



W tym roku nominacje otrzymali:


Mikołaj Łoziński



Urodził się w 1980 r. w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. Pisarz i fotografik. Ukończył socjologię w Paryżu. Był tłumaczem telewizji francusko-niemieckiej, robił zdjęcia dla "Przekroju" i "Rzeczpospolitej". Zarabiał jako malarz pokojowy i asystent niewidomej psychoterapeutki. Debiutował powieścią "Reisefieber" (Znak 2006), za którą otrzymał w 2007 r. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jest zdobywcą II nagrody literackiej w Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury (2006), był też stypendystą programu Instytutu Książki i Stowarzyszenia Willa Decjusza dla pisarzy i tłumaczy Homines Urbani (jesień 2007). Opublikował również "Bajki dla Idy" (Znak 2008). We wrześniu 2011 r. jego "Książka" (Wydawnictwo Literackie) została Krakowską Książką Miesiąca.

Szczepan Kopyt



Urodził się w 1983 r. we Wrocławiu, mieszka w Poznaniu. Poeta i muzyk (m.in. basista w zespole Yazzbot Mazut). W 2004 r. został laureatem X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Wydał tomy wierszy: "[yass]" (Tygiel Kultury 2005), "możesz czuć się bezpiecznie" (WBPiCAK 2006) oraz "sale sale sale" (WBPiCAK 2009), za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Wraz z zespołem Yazzbot Mazut wydał płyty "W pustyni i w puszczy" (2008) i "Mazut Mazut" (2010). Tomik i płytę "Buch" (WBPiCAK 2011) z wierszami Szczepana Kopyta i muzyką Szczepana Kopyta oraz Piotra Kowalskiego jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych uznało za Książkę Lata.



Zygmunt Miłoszewski



Urodził się w 1976 r. w Warszawie, gdzie nadal mieszka. Prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Pracę w mediach rozpoczął od pisania sprawozdań z sal sądowych do "Super Expressu". Debiutował w 2004 r. na łamach POLITYKI opowiadaniem "Historia portfela", potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy "Domofon" (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci "Góry Żmijowe" (W.A.B. 2006). Jego powieść kryminalną "Uwikłanie" (W.A.B. 2007) uhonorowano Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Powieść "Ziarno prawdy" jest kontynuacją "Uwikłania".



Oni nominowali:



Anna Nasiłowska, Instytut Badań Literackich PAN,
Inga Iwasiów, Uniwersytet Szczeciński,
Przemysław Czapliński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,
Robert Ostaszewski, Portal kryminalny, "Dekada Literacka",
Piotr Kofta, "Wprost",
Dariusz Nowacki, Uniwersytet Śląski,
Marta Mizuro, "Odra", "Zwierciadło",
Marek Zaleski, Instytut Badań Literackich PAN,
Paweł Dunin-Wąsowicz, "Lampa",
Grzegorz Jankowicz, "Tygodnik Powszechny".



W poprzednich wydaniach tygodnika przedstawieni zostali kandydaci z pozostałych dziedzin: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna. Nazwiska laureatów poznamy podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, 17 stycznia 2012 r. Gala będzie transmitowana przez TVP2.

 

Za: Instytut Książki

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje