Oto najlepsze książki na jesień!

Data: 2014-10-22 22:00:43 | Ten artykuł przeczytasz w 26 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na jesień!

Kilkadziesiąt książek zgłoszonych przez polskich wydawców rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie "Najlepsza książka na jesień 2014". W głosowaniu internautów oddano ponad 25 tysięcy głosów. Które książki czytać będziemy w długie, jesienne wieczory? 

 

- Plebiscyt "Najlepsza książka na jesień" to kolejna odsłona cyklu konkursów, organizowanych co kwartał przez redakcję serwisu Granice.pl - wszystko o literaturze - mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny. - 12 konkursowych kategorii pozwala na wskazanie najbardziej interesujących premier wydawniczych tej jesieni. Dokonuje go grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz - równolegle - czytelnicy, głosując za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanajesien.pl.

 

 

Tegoroczni zwycięzcy 

 

skrzydla

Najważniejszą spośród nagród - nagrodę główną jury - otrzymała powieść Czarne skrzydła (Wydawnictwo Literackie) - nowa książka autorki światowego hitu Sekretne życie pszczół. - Rozmach fabularny, dogłębnie zarysowane postacie, udana próba odtworzenia sytuacji niewolników, którzy ukazani są jako myślący ludzie, przechowujący w pamięci i obrzędach swoje tradycje, urzekające opisy, a przede wszystkim sympatia, jaką odczuwamy wobec głównych bohaterek, czynią książkę wyjątkową. I naprawdę wartą sfilmowania, choć ekranizacja mogłaby wywołać prawdziwy skandal - tak politycznie niepoprawną książką są Czarne skrzydła - podkreśla dr Katarzyna Krzan. 

 

jedwabnikCzytelnicy głosujący w tegorocznej edycji plebiscytu za najlepszą uznali powieść Jedwabnik Roberta Galbraitha (Wydawnictwo Dolnośląskie). Pod takim pseudonimem swe kryminały wydaje Jeanne K. Rowling, a Jedwabnik to kontynuacja bestsellerowego Wołania kukułki. - Intryga spleciona jest tu w sposób bardzo misterny, całość skonstruowana – sprawnie, a napięcie budowane w sposób godny mistrzów gatunku - recenzuje tę powieść Sławomir Krempa. - To właśnie do klasyki – Chandlera, Christie – ponownie odwołuje się Galbraith. Choćby za sprawą kreacji głównego bohatera. Strike to detektyw w starym stylu – twardziel, który opiera się raczej na przesłuchaniu i logicznym myśleniu niż na wynikach pracy techników kryminalistycznych. W tym wypadku klasyczne środki sprawdzają się po prostu doskonale. 

 

 

dziennikNajlepsza proza

 

Tradycyjnie oprócz nagród głównych przyznano także wyróżnienia w poszczególnych kategoriach, wskazujące najbardziej interesujące premiery gatunkowe. Najbardziej prestiżowe są zawsze nagrody w kategoriach prozy polskiej. Jurorzy docenili ostatnią książkę zmarłego w tym roku Marka Nowakowskiego - Dziennik podróży w przeszłość(Wydawnictwo Iskry). - Ostatnia książka Marka Nowakowskiego to prawdziwie przejmujący, biorąc pod uwagę smutną okoliczność odejścia pisarza, autoportret artysty z czasów młodości. Wybitny prozaik wraca w niej pamięcią do czasu burzy i naporu, do swoich młodzieńczych zmagań ze skomplikowaną rzeczywistością powojenną oraz trudną do uzasadnienia potrzebą pisania - twierdzi Beata Bednarz.

 

koty

Decyzją internautów najlepszą polską powieścią z zakresu literatury pięknej została książka Nie lubię kotów Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). - Doskonała kompozycja tekstu oraz pełna kontrola autorki nad wydarzeniami i postaciami zaowocowała niezwykłą powieścią, w której każdy z bohaterów ma swój udział, każdy z nich dostał szansę na przedstawienie swojej historii, swojego punktu widzenia. Otwarte zakończenie pozwala nam snuć własną historię, a może nawet oczekiwać kontynuacji. Ja w każdym razie czekam na kolejną książkę autorki, równie udaną, równie precyzyjną i prawdziwą, równie piękną, emocjonalną i... równie smutną w swej wymowie.

 

 

Powieści obyczajowe, romanse

sepia

 

W z gruntu kobiecej kategorii powieści obyczajowych nagrodzono powieści pełne emocji. Takie jak wyróżnione przez jurorów Wspomnienia w kolorze sepii Anny J. Szepielak (Nasza Księgarnia). - Anna J. Szepielak dotyka serc czytelników i porusza ważną kwestię związaną z naszą tożsamością i dziedzictwem, którym powinny być rodzinne historie - wymienia zalety książki Justyna Gul. - Dzięki prowadzonym poszukiwaniom nie tylko Joanna odkrywa w sobie żyłkę detektywa, ale i nas wciąga układanie opowieści o przeszłości z informacji umieszczonych na dokumentach oraz z pożółkłych zdjęć. Dzięki takiemu zabiegowi autorka zyskała pretekst, by równolegle snuć opowieść o dawnych czasach, o Galicji, o walkach mających na celu ustanowienie nowych granic, o strasznej wojnie, która pochłonęła zbyt wiele istnień i sprawiła, że sąsiad wydawał sąsiada. To właśnie przeszłość jest w powieści dominująca - co nie znaczy, że książka na tym traci. 

 

Najwięcej głosów czytelników przypadło powieści Pocolinszukiwany Colin Firth Mii March (Wydawnictwo Świat Książki). - Dla miłośniczek tego rodzaju literatury z pewnością będzie to przemiła lektura - ocenia czytelniczka Betsy. - To opowieść spokojna, pełna radości i życiowych rozterek. Prócz ciekawej historii z przesympatycznymi bohaterkami, możemy tu również znaleźć wątki poboczne, które dopełniają historię znakomicie. Dlatego z pewnością książka ta przypadnie do gustu każdemu, kto uwielbia powieści obyczajowej. Fani Colina Firtha powinni czuć się szczególnie zaintrygowani. Czy polecam? Z ogromną chęcią. Oby więcej podobnych historii!

 

Wkobietaśród romansów recenzenci uznali za najlepszą Kobietę z pazurem Anny Kleiber (Wydawnictwo Bis). To dowcipny romans z wątkiem kryminalnym. Justyna, świeżo po trzydziestce, jest samotna i nie potrafi w nikim się zakochać. Staje się samotna jeszcze bardziej, gdy jej ojciec wyprowadza się do kobiety, z którą właśnie się związał. W dodatku Justyna traci pracę. Na szczęście wkrótce znajduje zatrudnienie w nieco dziwnym biurze matrymonialnym, które otworzył jej szkolny kolega. Tymczasem w okolicy dochodzi do tajemniczego morderstwa, którego ofiarą jest znajomy mieszkającej po sąsiedzku pani Eugenii. Donosząc Justynie o tym, pani Eugenia prosi ją jednocześnie, by zaopiekowała się młodym księdzem, który przyjechał do swego wuja, innego sąsiada, na dłuższy urlop zdrowotny. Justyna ma opory, tym bardziej że ksiądz wygląda jak obiekt jest snów, przystaje jednak na tę propozycję, by wprowadzić w błąd niechcianego adoratora...  

 

Czytelnicy natomiast najczęściej głosowali na romans Gdy koaniolychają anioły (Wydawnictwo Cień Kształtu). Debiutancka powieść Dariusza Kunickiego, osadzona w magicznej trójmiejskiej atmosferze, pozwala Czytelnikom śledzić losy bohaterów niezwykłej historii miłosnej. Adrianna, 23-letnia studentka filozofii, marzy o tym, by ukochany mężczyzna pozostał jej wierny na całe życie. Za namową kobiety poznanej na portalu o czarach przyjeżdża do Gdańska na spotkanie z tajemniczym Gabrielem, autorem książki uczącej rzucania miłosnych uroków. Mężczyzna okazuje się być jednym z najwyższych kapłanów czarnej magii, który zdradza Adriannie tajemnicę wszechświata i nieśmiertelności. Z pomocą wiedźmy Agaty dziewczyna poznaje sekrety czarnej magii oraz fascynujące fakty na temat swojej przeszłości. Aby dowiedzieć się, kim była w poprzednim wcieleniu, wyrusza w gwiezdną podróż do wymarłego kręgu. Nie wie jeszcze, że to wydarzenie odmieni jej życie i będzie miało wpływ na losy całej ludzkości...

 

 

zlapKryminały - nie tylko dla mężczyzn

 

Mężczyźni - ale z pewnością nie tylko oni - poszukają mocniejszych doznań podczas lektury powieści kryminalnych. Takich, jak nagrodzona przez jurorów książka Lisy Gardner Złap mnie (Wydawnictwo Sonia Draga). To powieść kryminalna z prawdziwego zdarzenia, przemyślana, świetnie skonstruowana i nieźle napisana. Lisa Gardner dotarła do tego, co najważniejsze w kryminale. To nie powieść obyczajowa z elementami sensacyjnymi, ale propozycja dla prawdziwych miłośników gatunku.

 

Internauci docenili w tej kategorii wielokrotnie już nagradzaną Zzaginionaaginioną dziewczynę Gillian Flynn (Wydawnictwo Burda Książki) - powieść napisaną z prawdziwą werwą i ogniem, angażującą czytelnika i wciągającą go w skomplikowaną grę psychologiczną. Prawda jest plastyczna, trzeba tylko wybrać odpowiedniego eksperta – pisze autorka, a my nieustannie typujemy winnych, chwytamy się nowych tropów i skojarzeń, które okazują się ślepymi zaułkami. Prywatne śledztwo prowadzone przez Nicka i jego siostrę ujawnia szokujące fakty z życia Amy, my zaś próbujemy odkryć, po czyjej stronie leży prawda. Ten thriller zaskakuje, wstrząsa naszym spokojnym, poukładanym światem i na długo pozostaje w pamięci. Prowokuje również do analizy własnego postępowania oraz zachowań otoczenia. Pozostaje tylko zadać pytanie: "A czy Ty naprawdę znasz swoją żonę / swojego męża?"

 

 

barcelonaPodróże literackie

 

Książki podróżnicze są szansą na odwiedzenie światów, które pozostawały dla nas dotąd nieodkryte. Do jednego z nich zabiera czytelników Katarzyna Wolnik-Wera, autorka nagrodzonego przez jurorów Przystanku Barcelona. - Barcelona jest kobietą, cygańską czarodziejką z piosenki Pereta. Uwodzi i rzuca czar, nie przestaje zaskakiwać. Książka o Barcelonie, w której nie ma szczegółowego opisu Sagrada Família? Czas poznać nowoczesną, ekologicznie zrównoważoną architekturę, odwiedzić muzeum szynki iberyjskiej lub sklep Johana Cruyffa. Posłuchajcie raz energetycznej katalońskiej rumby, a zapomnicie o dramatycznym flamenco. Przejdźcie uliczkami Starego Miasta, a zobaczycie zachwycającą sztukę uliczną. Czy wiedzieliście, że Barcelonę można podziwiać z ponad dwudziestu punktów widokowych, a pamiątek i miejsca na obiad najlepiej szukać z dala od La Rambli? Barcelona czaruje i rozkochuje, ale daje się poznać tylko tym, którzy zejdą z turystycznego szlaku i przyjrzą się jej krytycznym okiem - mówi Katarzyna Wolnik-Wera.

 

Kocham Tosktoskaniaanię - wyznaje Giulia Scarpaleggia, a czytelnicy uwierzyli jej i nagrodzili właśnie jej książkę. - Krok po kroku poznajemy Toskanię od strony kulinarnej. Ale nie jest to zwyczajny przewodnik, zabierający nas do kurortów i kolejnych wykwintnych restauracji - podkreśla Katarzyna Krzan. - To raczej opowieść o toskańskiej wsi. Można tu zjeść prawdziwy toskański chleb ze smalcem, zachwycić się różnymi sposobami przygotowania bobu i zjeść najzwyklejszy omlet z aromatycznymi przyprawami i składnikami wprost z ogródka. Co w tym niezwykłego? Ano to, że potrawy wykonała i sfotografowała osobiście autorka, a są tak proste do wykonania, że to aż zadziwiające. Co więcej: wykonane są z produktów prostych: pomidorów, suchego chleba, oliwy czy jaj.

 

 

spieprzyloPodróże w przeszłość 

 

Okazją do innych podróży - podróży w przeszłość - jest lektura książek nagrodzonych w kategoriach perły z lamusa oraz biografie, wspomnienia. Pośród pereł z lamusa jurorzy nagrodzili powieść Richarda Fariny Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej (Officyna). - Fariña przywołuje tu lata 60. ubiegłego wieku tak precyzyjnie, dowcipnie i przejmująco jak F. Scott Fitzgerald ukazał epokę jazzu. Bohater, Gnossus Pappadopoulis, podąża poprzez psychodeliczny krajobraz, napotyka kłamstwo, naukę, wiarę, erotykę i od czasu do czasu prawdę. Pisarz nakreślił obraz wybuchowej dekady i ukazał istotę tamtego pokolenia. Niezapomniane postaci, żargon i obraz przełomowych, inspirujących wydarzeń. Książka to genialna, momentami bardzo wzruszająca - twierdzi Agnieszka Chmielewska-Mulka.

 

stylCzytelnicy głosowali najczęściej na publikację nieco lżejszą - Księgę stylu Coco Chanel (Wydawnictwo Literackie). To publikacja, w której znajdziemy wiele porad dotyczących tego, jak przekuć własne umiejętności i osobowość oraz wykorzystać charakter, by stać się kimś wyjątkowym - podkreśla Magdalena Galiczek-Krempa. -By stać się osobą, którą już przy pierwszym spotkaniu i przy jakże ważnym pierwszym wrażeniu określi się jako „elegancką”. Jak nie od razu flakon z Chanel No. 5 wypuszczono na rynek, tak proces dojrzewania do elegancji będzie trochę trwał. Kiedy jednak się zakończy, na dobre zmieni nasze życie. Książka Karen Karbo to także inspirująca opowieść o kobiecie-legendzie, kobiecie-ikonie, kobiecie, która swoją niezachwianą pewnością siebie, asertywnością i bezkompromisowością podbiła serca innych kobiet, której aforyzmy utrwaliły się w światowej kulturze i która na zawsze zmieniła świat mody, udowadniając, że można być piękną w prostej sukience z białym kołnierzykiem. 

 

Pmuzyośród wybitnych biografii najwyżej ocenioną przez krytyków okazała się publikacja Moniki Śliwińskiej Muzy Młodej Polski (Iskry). Trzy siostry: Maria, Zofia i Eliza Pareńskie. Trzy muzy Stanisława Wyspiańskiego. Maryna i Zosia, pod własnymi imionami, zostały sportretowane przez niego w Weselu, a prapremiera dramatu w marcu 1901 roku przerodziła się w wielki skandal towarzyski w Krakowie. Wesele dało Wyspiańskiemu nieoficjalny przydomek czwartego wieszcza, a siostrom Pareńskim literacką nieśmiertelność. Maria, Maryna, wielka miłość i muza Witolda Wojtkiewicza, portretowana także przez Wyspiańskiego, została żoną Jana Raczyńskiego, zapomnianego dzisiaj pediatry, który jako pierwszy wykazał doświadczalnie związek krzywicy z niedoborem światła słonecznego. Z trzecim mężem, Janem Grekiem, i szwagrem, Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, zginęła w egzekucji profesorów lwowskich w pierwszych dniach niemieckiej inwazji na ZSRR. Zofia, Fusia, Boyowa, została żoną Tadeusza Żeleńskiego. Jej portret z synem autorstwa Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z najpiękniejszych pasteli z serii Macierzyństwo. Przyjaźniła się z mężem, choć obydwoje szukali miłości poza małżeństwem. „Dobra, rozumna i miła towarzyszka pracy” – napisał o niej Boy. Eliza, Lizka, najmłodsza z sióstr, najmniej znana, choć najczęściej portretowana, była żoną młodopolskiego poety Edwarda Leszczyńskiego. W swoim krótkim życiu zmagała się z problemami emocjonalnymi, uzależnieniem od alkoholu i opiatów. Popełniła samobójstwo, mając trzydzieści pięć lat.

 

hendrixNieco nietypową biografię nagrodzili czytelnicy, którzy najczęściej głosowali na książkę Jimi Hendrix. Sam o sobie (Burda Książki). Napisano o nim wiele. Wypowiadali się znawcy, fani, a także krytycy, zgodnie i niezgodnie z prawdą. Tymczasem Jimi pozostawił własną relację o sobie, ukrytą, niczym w chińskiej łamigłówce, pośród licznych wywiadów, tekstów piosenek, wierszy, zapisków, a nawet scenicznych zagajeń. Książka ta stanowi zbiór tych wszystkich cząstek, opracowany w formie narracyjnej. W ten sposób powstał tekst, który można nazwać pamiętnikiem - osobistym, dowcipnym i poetyckim w wyrazie. Na jego kartach Jimi Hendrix po raz pierwszy opowiada sam o sobie tak, jak tylko on to potrafił.

 

Hfrauleinistoria niebagatelną rolę odgrywała w przypadku książek rywalizujących w kolejnej kategorii - z historią w tle. Tu najwyższą ocenę ze strony jurorów otrzymała powieść Fraulein Angielka Margaret Leroy (Oficyna Gola). Wiedeń, 1937. Kiedy siedemnastoletnia Stella Whittaker dostaje propozycję, by studiować w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Wiedniu, jest to spełnienie jej marzeń; staje się ono możliwe dzięki dawnym znajomym rodziny, Rainerowi i Marthe Krause, którzy oferują jej pokój we własnym mieszkaniu. Piękno i elegancja miasta z jego wspaniałą architekturą uwodzą Stellę. Ale nie tylko to - atmosfera Wiednia otwiera ją na nieznane dotąd emocje. Przypadkowe spotkanie w galerii sztuki z młodym żydowskim lekarzem Harrim Reznikiem zmienia jej życie diametralnie. Stella poznaje miłość. Niestety, jej uczucie rodzi się w czasie, gdy na Europę pada mroczny cień wojny. Stella szybko przekonuje się, że i ludzie, i miasto, które zaczęła nazywać swoim domem, nie są tak przyjazne, jak sądziła. W tym przerażającym nowym świecie nikt nie jest bezpieczny.

 

galopHistoria była inspiracją dla Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, autorki wyróżnionej przez czytelników w kategorii "z historią w tle" publikacji Galop '44 (Egmont). - Opierając się na autentycznych relacjach, na opowieściach powstańców utrwalonych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zebranych samodzielnie, Monika Kowaleczko-Szumowska stworzyła zasługującą na uwagę, wartościową powieść - uważa Karolina Mucha. - Wiarygodność współczesnych zdarzeń nie ma tu większego znaczenia, podobnie jak sam motyw podróży w czasie. Wprawdzie przedostawanie się w przeszłość poprzez muzealny kanał to pomysł naprawdę ciekawy (zwłaszcza, że może stanowić zachętę do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego), ale w tym wypadku ma on co najwyżej drugorzędne znaczenie. Prawdziwymi bohaterami historii są powstanie oraz ci, którzy podjęli w nim walkę.

 

 

zycieBlisko rzeczywistości

 

Blisko rzeczywistości pozostają również książki rywalizujące w kategorii "w świetle faktów". Takie, jak nagrodzona przez jurorów publikacja Izy Michalewicz Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei (Wydawnictwo Zwierciadło). - Depresje, samobójstwa, konsekwencje emigracji zawodowej, bezwzględność inwestorów gotowych na walkę na śmierć i życie z opornymi mieszkańcami, terror SB, niekompetencja organów ścigania – z każdym z tych problemów związane są opowieści zwyczajnych obywateli, którzy przegrywają w walce z systemem, biurokratyczną machiną czy chęcią zysku. Na kartach książki utrwalone zostały losy matek dzieci z zespołem Downa czy Aspergera, kobiet tracących swoje dzieci, które nie są w stanie zapewnić im godnych warunków do życia. Jest również historia niezwykłego człowieka, profesora Malca, lekarza z powołania, który sprzeciwił się absurdom obecnym w polskiej służbie zdrowia i… obecnie leczy poza granicami naszego kraju. Publikacja ta to krzyk bólu, to wołanie o opamiętanie. To dowód na to, że jest jeszcze w społeczeństwie ktoś, 

wozilam

kto nie udaje głuchego, kogo serce nie jest sercem z kamienia. Iza Michalewicz udowadnia, jak wielką siłę ma reportaż i pokazuje, co oznacza termin "dobre dziennikarstwo" - docenia pracę autorki Justyna Gul. 

 

Czytelnicy w tej kategorii wybrali książkę nieco lżejszą. Autorką publikacji Woziłam arabskie księżniczki (Znak) jest Amelia Jayne Larson, kobieta pracująca jako szofer (szoferka nie brzmi zbyt dobrze). Nie byłoby o czym pisać, gdyby nie fakt, że niejako z nieba spada jej poważne zlecenie wożenia saudyjskiej rodziny królewskiej... A raczej kobiet należących do tejże rodziny. I to kobiety są tutaj właśnie kluczem. Bowiem największą wartością książki są jej "feministyczne" wątki. Dowiemy się wiele o kobietach Wschodu i Zachodu. O różnicach i podobieństwach między nimi. O tym, że ich rola w żadnej kulturze nie jest łatwa, a tak zwana "solidarność jajników" istnieje naprawdę.

 

 

pamiecPoradniki na jesień

 

Jeśli jesień, to także praca nad sobą. Okazją do tego stanie się z pewnością nagrodzona przez czytelników książka Ewy Woydyłło Dobra pamięć, zła pamięć (Wydawnictwo Literackie). - Jaka jest nasza pamięć? Co ją kształtuje? Czy możemy ją zmieniać, a jeśli tak, to w jaki sposób? Po co nam zmiana własnej pamięci? Na czym może ona polegać i jak ją osiągnąć? O tym wszystkim pisze - a może raczej rozmyśla - Ewa Woydyłło, doktor psychologii i terapeuta uzależnień. Nie jest to kolejny klasyczny poradnik, zwięzły, uporządkowany, przewidywalny. Nie jest to też praca naukowa czy popularnonaukowa o pamięci. To raczej zbiór medytacji o roli pamięci w naszym życiu, o możliwościach takiego jej kształtowania, by poprawić jakość życia, usunąć z niego przeszkody, które tkwią w nas samych, w naszej własnej pamięci. Zbiór ważny i ogromnie interesujący - ocenia Damian Kopeć. 

 

czujeCzuję się świetnie, bo jem w zgodzie z naturą - twierdzi nagrodzona przez jurorów Jordina Casademunt. Jej książka jest nie tylko bogata w informacje, ale również starannie wydana, na dobrej jakości papierze. Układ graficzny tekstu, zdjęć, ilustracji sprzyja efektywnej lekturze, zwracaniu uwagi na to, co ważne. Elementy graficzne sprzyjają łatwiejszemu przyswajaniu treści i po prostu przyjemności brania tej książki do ręki. Otrzymujemy pozycję nie tylko zawierającą przydatne, ciekawe treści, ale i ułatwiającą ich praktyczne wykorzystanie. Z pewnością warto po nią sięgnąć.

 

 

migdalyPropozycje dla młodych czytelników

 

To już ostatnie tytuły nagrodzone w plebiscycie "Najlepsza książka na jesień". W przypadku publikacji dla młodzieży jurorzy i czytelnicy byli wyjąkowo zgodni, nagradzając Niebieskie migdały - kolejną odsłonę miętowej serii Ewy Nowak (Egmont). 

 

mikolajekJeśli chodzi o książki dla najmłodszych, rozbieżności były większe. Jurorzy chętnie powrócili do książeczki otwierających bestsellerowy cykl o Mikołajku - do Mikołajka właśnie (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Czy trzeba go przedstawiać czytelnikom? Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz... To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku! Przez lata książki ukazywały się w niezmienionej szacie graficznej - ten charakterystyczny kwadratowy format rozpoznawał każdy fan serii. Na pięćdziesiątą rocznicę pierwszego polskiego wydania przygotowaliśmy zupełnie nową edycję cyklu. Nieco większy format i nowe okładki kryją jednak te same przezabawne historie, które ciągle zdobywają nowych czytelników w różnym wieku, zachwycając kolejne pokolenia.

 

Czytelnicy natomiasweronikat wybrali Wierszyki dla Weroniki, czyli jak to pies zapowiadał pogodę Barbary Szczepańskiej "Judyty" (Oficyna Wydawnicza Impuls). Książeczka ta spotka się z żywym zainteresowaniem dziecka w wieku przedszkolnym. Nie pogardzą nią również uczniowie młodszych klas szkolnych, bowiem zadziwieni zostaną trafnością porównań z sytuacjami, z jakimi spotykają się każdego dnia. W lekturze zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, borykają się z trudnymi problemami codzienności, ulegają manipulacjom, próbują pokonać podstępne zło i opowiadają się za dobrem. W lekturze jest na czym skupić uwagę: szczerzy zęby w uśmiechu koń, który kawały opowiada, bo rozśmieszyć chce sąsiada. Jest też świerszcz, który woli za kaloryferem zostać starym kawalerem. Jest uparty kotek, co siedzi na czubku wysmukłej topoli, wypręża pierś dumnie, choć trochę się boi. Są i inne pomysłowe zwierzęta: odwiedzająca klinikę piękności pewna siebie krowa, biorąca udział w wyborach miss zwierzęcego świata koza, śniący o rajdzie niedźwiedź, kura marząca o lataniu i z rozmysłem chodzący wzdłuż leśnej drogi lis wegetarianin. Przechadzają się też po filmowym planie dwie zawzięcie sprzeczające się łanie. Jest muzykalny jeż i wilk rockman. Zadziwia swymi umiejętnościami sowa internetowa oraz świnka z dyplomem za śpiewanie. Kogo jeszcze można spotkać na kartach książeczki, czytelnik musi przekonać się sam.

 

Nagrodzone w plebiscycie "Najlepsza książka na jesień" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkanajesien.pl Tam też można znaleźć więcej informacji o poszczególnych książkach. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje