Oto najlepsze książki historyczne 2014 i nagrodzeni internauci

Data: 2015-01-15 09:40:08 | Ten artykuł przeczytasz w 10 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki historyczne 2014 i nagrodzeni internauci

Najlepsze książki ubiegłego roku wybrane głosami jury to: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” (Iskry), Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata (Poznańskie) i Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa (PWN). Z kolei internauci biorący udział w naszym plebiscycie wyłonili tytuły: Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej (Znak), Wojny Wikingów i Słowian. Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku (Erica) i Parabellum (#1). Prędkość ucieczki (Erica). Gratulujemy!



Poznaj zestawienie najlepszych powieści obyczajowych 2014 roku!

 

Przeczytaj również zestawienie najlepszych kryminałów 2014 roku!

 

Dowiedz się, jakie były najlepsze książki dla dzieci, wydane w 2014 roku!

 

Poznaj najlepsze książki non-fiction, wydane w 2014 roku! 

 

Znamy najpiękniej wydane książki 2014 roku!

 

Zagłosuj w naszym plebiscycie "Najlepsze książki roku 2014" i wygraj zestaw 10 książek!

 

Plebiscyt "Historia zebrana" organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano kilkanaście tys. głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

 

 

genialniW rolach głównych

 

W tej kategorii rywalizują publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

 

Głosami jury nagrodę otrzymała książka Genialni. Lwowska szkoła matematyczna Mariusza Urbanka, wydana przez Iskry. - Książki Mariusza Urbanka można już polecać w ciemno i Genialni... również nie powinni zawieść nikogo, kto po nich sięgnie. Czytelnik otrzymuje rzetelną, a jednocześnie wartką, okraszoną humorem opowieść, od której nie sposób się oderwać. Znakomitym pomysłem jest uzupełnienie publikacji obszernym wywiadem z matematykiem i badaczem historii nauki Romanem Dudą, który pozwala laikowi lepiej zrozumieć, na czym polegał fenomen lwowskiej szkoły matematycznej. – uzasadnił werdykt jury Roman Sidorski, redaktor portalu Histmag.org.

 

cesarzowaInternauci zagłosowali zaś w tej kategorii na publikację Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej Ewy Stachniak, wydaną przez Znak Między Słowami. - To prywatne studium psychologiczne postaci carycy napisane przystępnym językiem. Piękna proza, wciągająca akcja, czyta się bardziej jak kobieca powieść (bo przecież to tylko inspiracja życiem carycy) niż standardowa biografia, co dla mnie jest ogromnym atutem. Kobieta Wielka okazuje się być kobietą zwykłą, o zwykłych problemach. Konstrukcja bazująca na wspomnieniach w chwilach ostatecznych jest nietypowa i lekko wiejąca grozą.. ale przez to ciekawa i idealnie pasująca do fabuły. Dużo alkowy, dużo polityki, dużo wiadomości kulturalnych - gratka dla miłośniczek lekkiego przekazu historycznego. – uzasadnia swój wybór Maria Ciechomska, internautka biorąca udział w głosowaniu.

 

 

poganskiOkiem badacza

 

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu. To właśnie takie tytuły rywalizowały o uznanie jurorów i czytelników w kategorii "Okiem badacza".

 

Najwyższe uznanie internautów zdobyła książka Artura Szrejtera Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku, opublikowana przez Instytut Wydawniczy Erica. - Naukowe w treści, popularnonaukowe w formie – niewielu badaczy w Polsce próbuje pisać o przeszłości właśnie w ten sposób, w większości uznając za ujmę dostosowanie narracji do odbiorcy lub przeciwnie, skupiając się tylko na tym, by było lekko i przyjemnie, a niekoniecznie rzetelnie. Artur Szrejter swoimi książkami o średniowiecznych Słowianach pokazuje, czym tak naprawdę powinna być dobra popularyzacja. Oby więcej było takich prac! – zachwyca się zwycięską publikacją Agnieszka Leszkowicz, koordynatorka działu recenzji portalu „Histmag.org”.

 

xixZ kolei wybór jury padł na książkę Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata Jurgena Osterhammela (Poznańskie). – Praca monumentalna, a ujęcie tematu bynajmniej nie podręcznikowe – i też nieprzeznaczone jednak dla osób, które wiedzy podręcznikowej nie posiadają. Książka niezwykle pobudza intelektualnie, a możliwość jej lektury sama w sobie jest motywacją do zgłębienia historii XIX wieku. Oby i inne epoki doczekały się tego rodzaju syntez! - komentuje Agnieszka Leszkowicz.

 

 

Historia niebanalna

 

To kategoria, obejmująca książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

 

modaW tej kategorii jury bez cienia wahania wyróżniło książkę Krzysztofa Trojanowskiego Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa (Wydawnictwo Naukowe PWN). – Książka robi ogromne wrażenie natychmiast po wzięciu jej do ręki – jej szata graficzna to prawdziwy majstersztyk! Przyznam jednak, że bogate wydawnictwo albumowe i dodatkowo z pozoru dość lekki temat nie zapowiadały tak rzetelnego opracowania. Miło się było przekonać, że autor naprawdę potrafi pokazać, jak procesy historyczne wpływają na modę – i co moda mówi nam o historii. – opowiada Agnieszka Leszkowicz.

 

parabellumZ kolei internauci wyróżnili książkę Parabellum (#1). Prędkość ucieczki Remigiusza Mroza (Wydawnictwo Erica). – Czytelnik zanurza się w rwący potok wydarzeń, by obserwować poczynania garstki żołnierzy cudem ocalałych z ataku Luftwaffe, razem z nimi wyrusza w głąb ojczyzny, by po chwili... dołączyć do trójki uciekinierów, ratujących się ucieczką na zachód. Wojnę widzimy nie tylko z perspektywy małej grupki polskich żołnierzy, czy uciekających Warszawiaków, ale obserwujemy także jej wydarzenia oczami młodego kapitana Wehrmachtu. Wciągające wątki, szybki bieg wydarzeń i bezpośredni język sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem – uzasadniała swój wybór Małgorzata Orzech, internautka biorąca udział w plebiscycie.

 

Kolejna edycja plebiscytu, która pozwoli wyłonić najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2015 roku, wystartuje na wiosnę.

 

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Warszawskich Targów Książki.

 

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

 

Nagrody dla Internautów

 

W ramach plebiscytu "Historia zebrana" nagradzani są także internauci głosujący na najlepsze książki historyczne, autorzy najciekawszych uzasadnień dokonanego wyboru i ci, którzy zachęcili do głosowania największą liczbę osób. 

 

Za nadesłanie uzasadnienia dokonanego wyboru w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną II półrocza 2014 nagrody otrzymają Małgorzata Piotrowicz, Anna Kulawiak i Edyta Dżydżora. Za uzasadnienie wyboru w edycji rocznej wyróżniono Małgorzatę Orzech, Luizę Migdał i Marię Ciechomską.

 

Za zachęcanie do głosowania w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną II półrocza 2014 zestaw 6 książek otrzymuje posiadaczka adresu mailowego amelka31012006[at]interia.pl, 5 - dorsz_21[at]wp.pl, 4 - justa3108[at]wp.pl, 3 - grmarciniak[at]o2.pl, 2 - wwwiolka, a jedną - mmatuszewska15[at]wp.pl.  

 

Z kolei w edycji rocznej za zachęcanie do głosowania zestaw 6 książek otrzymuje posiadaczka adresu mailowego malgorzata.p[at]vp.pl, 5 - dorsz_21[at]wp.pl, 4 - marcin0514[at]wp.pl, 3 - dariusz.wierzanski[at]gmail.com, 2 - luizkam[at]gmail.com, a jedną - l.matczynski[at]interia.pl.

 

Za głosowanie w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną II półrocza 2014 nagrodzeni zostali: Łukasz Łada, Marek Święcki i Karolina Szajer. W edycji rocznej nagrody za głosowanie otrzymają Natalia Gawlik, Halina Wojsz i Marek Pękalski. Serdecznie gratulujemy, laureatów prosimy o przesłanie danych adresowych na pr@wwpol.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje