Czy książka historyczna jest w kryzysie? Zainteresowanie literaturą w internecie pokazuje, że sytuacja nie jest tak zła. W niedzielę 13 maja redakcje portalów Histmag.org i Granice.pl wręczyły wydawcom nagrody Historii Zebranej za najlepsze książki historyczne 2011 roku. W głosowaniu internetowym na stronie http://historiazebrana.pl oddano ponad 20 tys. głosów, wyróżnienia przyznało też złożone ze specjalistów jury.
W czasie konferencji prasowej, która odbyła się w Sali Mickiewicza Pałacu Kultury i Nauki wydawcom nagrodzonych pozycji wręczono okolicznościowe statuetki. – Chcieliśmy pokazać czytelnikom książki naprawdę warte uwagi. Wokół plebiscytu skupiło się grono miłośników literatury historycznej, którzy wzięli udział w głosowaniu online. Nie można zamykać się w wąskim kręgu specjalistów zajmujących się przeszłością, należy wychodzić z najciekawszymi propozycjami wydawniczymi do potencjalnych czytelników – mówi Michał Świgoń, założyciel portalu historycznego Histmag.org.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach: W rolach głównych (biografie i wspomnienia), Okiem badacza (monografie naukowe) oraz Historia niebanalna (książki popularnonaukowe, pozostające na styku literatury i nauki). – W skład naszego jury weszli profesjonaliści zajmujący się historią. Jednym z jurorów był dr hab. Jarosław Kłaczków, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, a także doświadczeni naukowcy, recenzenci i dziennikarze zajmujący się popularyzacją wiedzy o przeszłości – tłumaczy Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl.
Wśród nagrodzonych publikacji znalazły się: Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty Andrzeja Friszkego (Krytyka Polityczna), Niedźwiedź Wojtek Aileen Orr (Replika), Kreta. Podbój i opór Antony'ego Beevora (Znak), Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP Janusza Sibory (PISM), Imperia i barbarzyńcy Petera Heathera (Rebis) oraz Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji Marka Karpińskiego (Iskry).
W ceremonii wręczenia nagród wzięli udział reprezentanci wydawnictw nagrodzonych w plebiscycie. – Środowiska historyczne w sieci są bezlitosne w krytyce. Cieszy więc fakt, że książka Beevora została przez nie doceniona - zauważył red. Maciej Gablankowski, reprezentujący Wydawnictwo ZNAK. Antoni Szperlich z Iskier przytoczył motto wydanej przez jego oficynę książki Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji, nagrodzonej w kategorii "Historia Niebanalna": - Iwanie Nikołajewiczu, czy wiecie, kiedy u nas dobrze będzie?" A kiedy? - ja na to. "Kiedy k***y z zagranicy do nas zaczną przyjeżdżać. To w ekonomii znak nieomylny. Nie żadne tam Marksy ani Friedmany, to wszystko plewy. Ale kiedy k***y zagraniczne do Rosji zaczną się zlatywać, to będzie znaczyło, że ekonomia na nogi stanęła. One wiedzą najlepiej... – cytował. Z kolei dyr. Rafał Parczewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przypomniał o tym, że nagrodzona w plebiscycie książka Protokół dyplomatyczny... znalazła się też w gronie pozycji poleconych do lektury premierowi Donaldowi Tuskowi przez internautów. – Mam nadzieję, że pan premier już ją przeczytał – żartował.
Jednocześnie rozpoczęła się tegoroczna edycja Historii Zebranej. Wystartowało już głosowanie internautów na najlepszą książkę historyczną I półrocza tego roku. Lekturę zgłoszonych do plebiscytu pozycji rozpoczęli już członkowie jury. Pełną listę biorących udział w plebiscycie publikacji znaleźć można na stronie http://historiazebrana.pl. Jesienią rozpocznie się kolejny etap, a zwycięzcy obydwu części zmierzą się w walce o tytuł najlepszej książki historycznej 2012 r.