Odkrywaj Polskę: najlepsze filmy podróżnicze

Data: 2022-11-02 13:48:47 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Polska to kraj pięknych krajobrazów, pysznego jedzenia, doskonałej architektury i przemiłych ludzi. Aby dobrze ją poznać, trzeba naprawdę dużo podróżować. Niektóre widoki są warte każdych pieniędzy, o czym z pewnością bardzo szybko się przekonasz. Podróże, zwłaszcza te dłuższe i dalsze, są kosztowne, a nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Czasami zwyczajnie nie mamy na to czasu. Powodów do odwlekania w czasie wyjazdów może być mnóstwo, ale istnieje też wiele sposobów na to, by odkrywać najpiękniejsze zakątki kraju bez wychodzenia z domu.

Oczywiście zwiedzając Polskę osobiście można zobaczyć o wiele więcej. Dla osób, które chciałyby przenieść się w inny zakątek Polski na dłużej, odpowiednim rozwiązaniem będzie wynajem długoterminowy. Aby zaoszczędzić na hotelach, warto zastanowić się nad wynajmem mieszkania na własność, na przykład za pośrednictwem portali, takich jak Rentola, gdzie dostępne są tysiące apartamentów w różnych miastach Polski. Można znaleźć tu idealne mieszkanie na każdą kieszeń.

Oglądanie zdjęć, vlogów, blogów, relacji znajomych i nieznajomych, przechadzanie się po ulicach obcych miast za pomocą opcji Street View to tylko część pomysłów na to, jak zwiedzać Polskę zostając we własnym domu. Istnieje też wiele filmów przygodowych z motywem podróży po Polsce. W tym tekście skoncentrujemy się właśnie na nich.

Obrazek w treści Odkrywaj Polskę: najlepsze filmy podróżnicze [jpg]

Reiseuhu.de, Unsplash.com 

Podróż za jeden uśmiech

Podróż za jeden uśmiech to polski serial przygodowy reżyserii Stanisława Jędryki. Serial składał się z siedmiu odcinków i był emitowany w 1972 roku. Jego głównymi bohaterami są dwaj kilkunastoletni kuzyni, którzy mają samodzielnie dojechać z Krakowa nad Morze Bałtyckie. Już na samym początku historii chłopcy gubią pieniądze, które miały zostać przeznaczone na bilety kolejowe.

Zamiast podróży pociągiem, główni bohaterzy podejmują decyzję, aby dostać się na miejsce autostopem. W międzyczasie spotyka ich wiele przygód. Poznają też ciekawych ludzi, którzy chętnie pomagają im trafić nad Bałtyk. W ostateczności udaje im się dotrzeć na Hel, gdzie czekają już ich zaniepokojone matki. Wspaniały klimat, popis umiejętności aktorskich i niebywała lekkość to najważniejsze cechy tej produkcji. W 1972 powstał na jej podstawie pełnometrażowy, równie kultowy film.

Klub włóczykijów

Film przygodowy z 2015 roku reżyserii Tomasza Szafrańskiego, na podstawie powieści z 1970 roku o tej samej nazwie, autorstwa Edmunda Niziurskiego. Fabuła filmu opowiada o grupie znajomych, która pod opieką wuja i korepetytorki wyrusza na poszukiwania ukrytego skarbu. Jego lokalizacja znana jest ze starych archiwów, które odkrywa w swoim domu stryj jednego z bohaterów. Ich plany starają się pokrzyżować dwa przestępcy, którzy całkiem przypadkiem znajdują się w tym samym miejscu i czasie.

Przy okazji oglądania filmu możemy zachwycać się przepięknymi miejscami w centralnej i południowej Polsce. Akcja toczy się w Warszawie, Pułtusku, w Górach Świętokrzyskich i na Kurpiach. Klub włóczykijów to film przygodowy, który spodoba się przede wszystkim dzieciom. Dynamiczna akcja i najlepsza polska obsada aktorska czynią ten film jednym z ciekawszych, jeśli chodzi o polskie współczesne kino familijne.

Wielka majówka

Wielka majówka to komedia obyczajowa reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Jej premiera odbyła się 23 października 1981 roku. Głównym bohaterem filmu jest Rysiek, nastolatek, który po raz kolejny ucieka z domu dziecka, do którego trafił po śmierci swojej matki. Pewnego dnia chłopak włamuje się do willi bogacza, skąd kradnie milion złotych. Nie wiedząc co zrobić ze zdobytą sumą trafia na Dworzec Centralny w Warszawie, gdzie poznaje Julka, strażaka, który uciekł ze swojej jednostki OSP. Nowo poznany przyjaciel szybko znajduje sposób na wydanie skradzionego miliona. W ciągu kilku dni wydają całą kwotę i stają przed sądem.

Poza pięknymi widokami Warszawy i okolic, Góry Kalwarii i miejscowości Jastrzębia Łąka możemy też podziwiać wspaniałą grę aktorską i nietypową fabułę filmu. Wszechobecne są wielkie apartamenty, luksusowe samochody i drogie garnitury. Dodatkowo można dostrzec tutaj morał mówiący, iż we współczesnym świecie, którym rządzi pieniądz, nie wszystko da się kupić.

Czarne stopy

Czarne stopy to film przygodowy dla dzieci reżyserii Waldemara Podgórskiego, nakręcony w 1986 roku. Grupa harcerzy wybiera się na wakacyjny obóz. Jednym z zastępów są „Czarne Stopy”, które w dniu wyjazdu pełnią nocną wartę. W obozie pojawiają się tajemnicze znaki, które, jak okazuje się później, pozostawione zostały przez byłego partyzanta. Film jest pełen akcji i trzymający w napięciu. Jest to historia prawdziwej przyjaźni i braterstwa. Głównymi bohaterami są dzieci, których gra aktorska jest urzekająca i przejmująca. Akcja rozgrywa się w niewielkiej miejscowości położonej w Górach Świętokrzyskich, co samo w sobie dodaje produkcji dużo uroku. Ten region Polski zdecydowanie warty jest odwiedzenia, o czym można przekonać się oglądając ten film.

Polskie filmy podróżnicze

Polskich filmów przygodowych nie jest niestety tak wiele. Szkoda, bo jest to kino familijne idealne i dla dzieci, i dla dorosłych. Wspomniane produkcje filmowe cechują się interesującą fabułą, dynamiczną akcją, a także przekazują ważne wartości życiowe, z których mogą uczyć się również najmłodsi. Ponadto można w nich podziwiać piękne zakątki rozmieszczone w różnych regionach Polski. Klasyczne dzieła polskiej kinematografii pomogą Ci odkryć Polskę i zakochać się w niej na nowo. Jeśli nie wiesz, co robić w długi jesienny wieczór, zdecydowanie polecamy Ci je jako świetny sposób na spędzenie czasu.


Sebastian Huber, Unsplash.com 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje