We wtorek Dalajlama przybył do Warszawy i o godzinie 10:00 w auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił wykład o wartości edukacji i odpowiedzialności powszechnej. Przed wykładem spotkał się z rektor UW oraz przedstawicielami uczelni.
Napięty program wizyty
Po południu przywódca duchowy Tybetańczyków zwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego oraz otworzył gabinet Tradycyjnej Tybetańskiej Ziołowej Kliniki swojego przyjaciela, dr Tenzina Jangczuba.
W środę rano w Sali Koncertowe Zamku Królewskiego Dalajlama otrzymał honorowe obywatelstwo Warszawy. O przyznaniu mu tego wyróżnienia radni zdecydowali 28 maja.
MSZ protestuje,
Zastanawiano się również nad nadaniem nazwy Ronda Wolnego Tybetu skrzyżowaniu ulicy Kasprzaka i Alei Prymasa Tysiąclecia, jednak negatywne stanowisko zajęło w tej kwestii MSZ. Radek Sikorski zaproponował przewodniczącej Rady Warszawy - Ewie Malinowskiej-Grupińskiej, by w Warszawie zamiast tego pojawiła się ulica Tybetańska, bo to nie zagroziłoby pojawieniem się zarzutów, że nie przestrzegamy oficjalnie deklarowanego stanowiska o poszanowaniu suwerenności oraz integralności terytorialnej państw trzecich.
Obywatele mają głos
Jednak zwolennicy wolnego Tybetu nie próżnowali. Tydzień temu na wspomnianym już skrzyżowaniu powstało wielkie graffiti złożone z odbitych szablonów z napisem Wolny Tybet oraz portretu Dalajlamy. W ten sposób Warszawa wzbogaciła się - mimo decyzji oficjeli - o... Rondo Wolnego Tybetu.
Przeczytaj recenzje książek:
J.Ś. Dalajlama: "Wszechświat w atomie. Gdy nauka spotyka się z duchowością"
Thomas Laird: "Opowieść o Tybecie". Rozmowy z Dalajlamą