O-Twórz Lublin

Data: 2011-07-25 10:39:39 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - O-Twórz Lublin

 

28 lipca rozpoczyna się wystawa, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia uczestników Akcji "Miejsce" w ramach projektu O-Twórz Lublin. Wystawa potrwa do końca sierpnia.


Jest to pierwsza odsłona tego projektu – organizatorzy wybrali 44 spośród 100 zdjęć, a wszystko po to, żeby pokazać jak ciekawy jest Lublin

Warto zaznajomić się z ideą projektu:

"O-Twórz Lublin! to interaktywny projekt fotograficzny, który opiera się na zasadzie flashmobu, ale jest czymś o wiele więcej niż tylko chwilowym działaniem w przestrzeni publicznej.


Wraz z dwoma fotografami: Marcinem Sudzińskim i Marcinem „Muchą” Moszyńskim, powzięliśmy ambitny plan permanentnego otwarcia miasta. Fotografia otworkowa, bo od niej wszystko się zaczęło, to jedna z najbardziej archaicznych metod utrwalania obrazu, a jednocześnie wciąż popularne narzędzie fotografii. Na świecie istnieją związki miłośników tzw. Otworka, odbywają się poważne zjazdy i festiwale fotografów otworkowych. Prostota tego narzędzia kontrastuje z niewyobrażalnymi efektami wizualnymi. Otworka można zrobić ze wszystkiego, z pudełka czy z puszki po napoju. Znamy również takich „wariatów”, którzy budują aparaty otworkowe z ciężarówek, czy całych budynków.

Za pomocą otworka można pokazać istotę fotografii, magię obrazu powstającego na kliszy. W dobie digitalizacji, ludzie z młodego pokolenia, mają coraz rzadziej kontakt z fotografią analogową. Cyfrowy obraz upowszechnił fotografię, ale zabrał jej wyjątkowość, jaką posiadała jeszcze 20 lat temu, a także spłaszczył obraz, który utrwalamy na cyfrowej matrycy.


Dlatego projekt O-Twórz Lublin! to nie tylko pomysł na wspólną zabawę, ale proces edukacyjny. I nie chodzi tu jedynie o nabycie kompetencji fotograficznych, ale o wspólne działania w przestrzeni publicznej, która staje się bliższa, bardziej swoja, bo oswojona przez identyfikację własnych miejsc, własnych obrazów. To także możliwość spojrzenia na otaczającą nas przestrzeń życiową z nowej perspektywy i do propagowania ręcznej wytwórczości.


Bo aparat zaprojektowany przez Marcina Moszyńskiego, najpierw trzeba własnoręcznie złożyć. Następnie postępując zgodnie z instrukcjami fotografów wykonać o ustalonej godzinie zdjęcie.


W szablonie aparatu, wcześniej umieściliśmy materiał światłoczuły, na którym zarejestruje się obraz. Następnie, fotografowie Marcin Moszyński i Marcin Sudziński wywołają obrazy, a my zaprezentujemy je podczas wystawy w przestrzeni Lublina oraz na bieżąco na naszej stronie www.openlublin.eu.


Na pierwszą akcję zapraszamy już 12 czerwca na Plac Łokietka, przed lubelskim ratuszem. W czerwcowe południe będziemy fotografować Lublin z perspektywy naszych ulubionych miejsc, tych miejsc, które dla fotografujących są najważniejsze, z którymi czują się emocjonalnie związani. Będziemy zachęcać uczestników, by udali się na swoje dzielnice i za pomocą aparatu otworkowego przybliżyli je centrum. Ta data kryje w sobie jeszcze jedno znaczenie, w niedzielne południe, spotkamy się w atmosferze oczekiwania na werdykt ekspertów, którzy właśnie w tych dniach przyjadą zobaczyć Lublin. Naszym projektem, chcemy więc otworzyć również Lublin dla tych nietypowych gości i pokazać wspólnie z mieszkańcami, że Lublin to Miasto w Dialogu.


Na kolejną akcję fotograficzną zapraszamy w sierpniu, a to z okazji 100 rocznicy urodzin Stefana Kiełszni – fotografa, dokumentalisty, któremu zawdzięczamy dokładne obrazy przedwojennego Lublina. Ten projekt zrealizujemy wspólnie z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN. Postaramy się podążać śladami Kiełszni i sfotografować kadr po kadrze dzisiejszy Lublin, a dokładnie ul. Kowalską.


O-Twórz Lublin!, to projekt, który ze swojej natury nie może się skończyć, więc zapraszamy do wspólnego fotografowania i tworzenia obrazu Lublina na kolejnych akcjach.


Naszą ambicją jest z otworka uczynić znak rozpoznawczy naszego miasta – Lublina. No i oczywiście zarazić i fotografią i Lublinem, coraz to nowe osoby".

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje