NOWY "SKANDALISTA WOJACZEK"

Data: 2006-04-24 06:58:50 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Autor X
udostępnij Tweet
News - NOWY Już jest!

Siedem lat temu ukazała się bulwersująca książka Stanisława Srokowskiego "Skandalista Wojaczek". Narobiła szumu wśród wojaczkologów. Jedni boczyli się na nią, inni byli nią zachwyceni, a jeszcze inni odsądzali autora od czci i wiary. Srokowski musiał nawet z powodu tego dzieła stanąć przed sądem. Tak co niektórych zdenerwował.

I oto dla miłośników Wojaczka zaskakująca wiadomość. Na rynek wchodzi nowa książka biograficzna napisana przez Srokowskiego, ale jakże inna. Zmieniła się całkowicie jej  struktura,  poetyka i skala problemów. Z tamtej został tylko tytuł(też częściowo w zmodyfikowany) i lata dziecinne. Dostajemy do rąk jakże pogłębionego i na wskroś oryginalnego Wojaczka. Znacznie ciekawszego, bardziej wszechstronnego i jeszcze bardziej bulwersującego. W wielu przypadkach absolutnie zaskakującego.  

Przypomnijmy tym czytelnikom, którzy po raz pierwszy słyszą to nazwisko, że w połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku pojawił się we Wrocławiu nikomu nieznany młody poeta, który swoim debiutem wstrząsnął polską sceną literacką. Zachwiał system miar i wag. Spowodował wiele skandali i naraził się wielu czynnikom. Wyskakiwał przez okna, pisał wiersze na plecach swoich kobiet, ciął sobie żyły, nacinał twarz i nieustannie  prowokował otoczenie. A przede wszystkim gorszył tradycyjnych czytelników  nową, odważną, wręcz heretycką  metaforyką i obscenicznością. Wyrąbywał nową ścieżkę w polskiej Literaturze.

Srokowski spojrzał na niego z innej perspektywy. Znalazł motywy jego gorszących zachowań. Dał oryginalną i zaskakującą wykładnię etyczną jego drogi życiowej, a także obnażył kulisy śmierci.  

Znalazł nowe dokumenty i nowych świadków.

Książka Srokowskiego może okazać się książką wręcz sensacyjną.  

Po raz pierwszy ujawnia bunt poety w więzieniu, a także zachowania konfidentów wobec Wojaczka i  środowiska literackiego, jak również zachowania wrocławskich pisarzy wobec bezpieki. Poznajemy też, co poeta czytał i o czym z przyjaciółmi rozmawiał. Jaki był dla swoich kobiet i jaką rolę odegrała w jego życiu miłość. A także jak dziewczyny Wojaczka były o niego zazdrosne. Dowiemy się też, kto wspierał Wojaczka, a kto tylko udawał, że go wspiera.  

A ci, co nie znają atmosfery  niepokornego  Wrocławia z drugiej połowy XX wieku, poznają wielkie gwiazdy tamtego teatru, literatury, kina, plastyki i muzyki, a przede wszystkim klimat rodzenia się światowej sztuki awangardowej i jej rozliczne meandry.

Absolutną nowością okazuje się rozdział o tym, jak duch Wojaczka ingeruje w życie wojaczkologów. I dlaczego pewien znany poeta boi się o Wojaczku opowiadać.  

Radzimy wcześniej zamówić u zaprzyjaźnionego księgarza egzemplarz, ponieważ nakład jest ograniczony, a książka szybko zniknie. Już jest w hurtowniach. Trafia do księgarń, i  do witryn internetowych. Z pewnością będzie to wydarzenie literackie, wzbudzi emocje i ostrą dyskusję. Polecam.

A oto strona internetowa autora:

http://free.art.pl/srokowski

 

Alicja Burzan

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje