Nowy Kanon to seria przygotowana we współpracy z „The New York Review of Books”
Czym jest kanon literacki? Ta kategoria – naszym zdaniem – wymaga obecnie pewnych przewartościowań.
W serii NOWY KANON ukażą się utwory pisarzy na świecie cenionych, a u nas niepublikowanych. Mało znane dzieła bardzo znanych autorów. Książki od dawna niewznawiane. Nie zabraknie prozy kobiecej, klasyki kryminału, wybitnych pozycji z literatury faktu.
Chcemy poszerzyć obowiązujący kanon literacki, spojrzeć na niego z nowej, współczesnej perspektywy. Niech znajdzie się w nim nie tylko to, co każdy musi przeczytać. Niech będą tu także lektury nieobowiązkowe. Okazja do poszukiwań i odnajdowania skarbów.
Czerpiemy z doświadczeń redakcji „The New York Review of Books”, która od 1999 roku prowadzi podobną serię. Jak dotąd ukazało się w niej ponad 200 tytułów. Wybierając autorów do naszego NOWEGO KANONU opieramy się na selekcji tego prestiżowego amerykańskiego wydawnictwa.
W roku 2009 w serii NOWY KANON ukażą się cztery tytuły: Wasilij Grossman: Życie i los , Colette Czyste, nieczyste, Honoré de Balzac: Nieznane arcydzieło, Eileen Chang: Czerwona róża, biała róża.
Każdy z tytułów w serii opatrzony zostanie przedmową polskiego lub zagranicznego eksperta, przybliżającą postać autora i znaczenie prezentowanego dzieła.
Czy nowy kanon jest potrzebny? Jak dobrać dzieła, które dorównają przyjętemu kanonowi i które będziemy darzyć takim samym podziwem? Czy stary kanon jeszcze nas przekonuje? Jakie pytania możemy mu zadać? Jakie odpowiedzi otrzymamy? Nowy kanon już się pojawił.
Można go rozwinąć, wpłynąć na jego kształt.
Szanowni Państwo, zapraszamy do dyskusji!
Prosimy o opinie, pytania, argumenty: forum Dyskusyjnych Klubów Książki:
http://www.instytutksiazki.pl/forum/viewforum.php? f=30? f=30