26 października trafiła do księgarń publikacja Prita Buttara Pole walki Prusy. Szturm na niemiecki front wschodni 1944 – 1945.
We wrześniu 1944 roku Armia Czerwona wkroczyła do Prus. Niemiecka armia stawiała zacięty opór radzieckim wojskom, prezentując wszystkie swoje walory w defensywie. Do walki na śmierć i życie, toczonej w obronie ziem uznawanych za militarne serce Rzeszy, rzucono setki tysięcy żołnierzy i bezbronnych cywilów. Były to nie tylko walki lądowe, ale także największa w historii morska ewakuacja i mające wówczas miejsce trzy z pięciu najtragiczniejszych katastrof morskich. Obie zmagające się potęgi miały świadomość, że wynik tego starcia wpłynie na rezultat wojny i ukształtuje przyszłość Europy.
Strasznych miesięcy od przybycia Armii Czerwonej na niemiecką ziemię do ostatecznego upadku reżimu Hitlera nie da się porównać z niczym innym w czasie drugiej wojny światowej. Chęć wzięcia odwetu przez Armię Czerwoną za straszliwy los, jaki naziści zgotowali ich narodowi, zrodziła w efekcie konflikt cechujący się bezlitosnym okrucieństwem, w którym zginęły miliony ludzi.
Od wielkich bitew, które znaczyły radziecki podbój Prus Wschodnich i Zachodnich, po ostateczną kapitulację u ujścia Wisły i na Helu, książka ta opowiada z mrożącymi krew w żyłach szczegółami rozpaczliwą walkę zarówno żołnierzy, jak i cywilów. Te brutalne kampanie zostały żywo przywołane dzięki wcześniej nieznanym świadectwom i przenikliwej analizie strategicznej, zebranym przez autora w ciągu siedmiu lat drobiazgowych badań.
Prit Buttar studiował medycynę w Oksfordzie i Londynie, a następnie wstąpił do brytyjskiej armii, gdzie był lekarzem. Obecnie zasiada w Brytyjskim Stowarzyszeniu Medycznym, regularnie pisuje do prasy medycznej, pojawia się w radiu i telewizji. Pole walki Prusy to jego pierwsza książka historyczna. Pomysł jej napisania zrodził się po przypadkowej rozmowie ze starszą pacjentką, której niemiecki akcent zwrócił uwagę autora. Opowiedziała swoją dramatyczną historię – dorastanie we Friedrichstein w Prusach Wschodnich, służbę jako sanitariuszka i ucieczkę przed Armią Czerwoną. Na stronie www.buttar.org.uk można znaleźć dodatkowe materiały, mapy, wspomnienia dotyczące walk w Prusach, które nie zostały umieszczone w książce.
Nowość od wydawnictwa Rebis - "Pole walki Prusy"
Data: 2011-11-25 09:56:22 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min.
REKLAMA