O KSIĄŻCE:
Co może wywrócić życie do góry nogami? Rozbita filiżanka, puzzle na dziewięć tysięcy elementów, ścianka działowa z gips kartonu? Dionizy Fiotroń, bohater najnowszej powieści Izabeli Sowy, przekonuje się na własnej skórze, że drobiazgi mogą raz na zawsze odmienić codzienność. Izabela Sowa, autorka topowej literatury dla kobiet, powraca słodko-gorzką powieścią, w której nie ma łatwych rozwiązań tak jak nie ma oczywistych odpowiedzi na podstawowe pytania.
Dionizy Fiotroń wiedzie wygodne i uporządkowane życie do momentu, gdy zaczyna podejrzewać żonę o romans. Nie mając konkretnych dowodów w ręku, za to niezmąconą pewność, że coś się zmieniło, decyduje się na prywatne śledztwo. Nietypowe sprawy wymagają niekonwencjonalnych rozwiązań. W ten oto sposób Fiotroń trafia na trop tajemniczej Brzytwy, która obiecuje pomoc w rozwiązaniu sprawy w zamian za ... jeden tydzień jego życia! Czy metody ostrej i bezkompromisowej Brzytwy dadzą pożądane rezultaty? Na ile prób wystawiony zostanie racjonalizm i spokój Dionizego Fiotronia?
Te i dziesiątki innych pytań pojawiają się w głowie czytelnika, który towarzyszy Fiotroniowi na torze przeszkód, jakim staje się próba rozwikłania tajemniczego zachowania jego żony. Okazuje się, że Brzytwa nie należy do detektywów w typie Sherlocka Holmesa, a jej działania daleko odbiegają od tradycyjnych metod zbierania dowodów. Wspólnie spędzony tydzień rzuca nowe światło na wiele niepozornych spraw, stając się dla Fiotronia przebudzeniem z bardzo aktywnego letargu.
Zajmująca fabuła, pełna błyskotliwego humoru i celnych obserwacji jest dla autorki punktem wyjścia do głębszej refleksji, podanej w sposób subtelny i lekki. „Ścianka działowa” to nie tylko zajmująco opowiedziana historia pewnego małżeńskiego śledztwa, ale również swoisty drogowskaz pełni życia. Fiotroń – przedstawiciel rodzącej się klasy średniej, perfekcyjnie zarządzający własnym czasem, którego grafik łączy karierę zawodową z kursami rozwoju duszy i wewnętrznej detoksykacji – żyje realizując kolejne zadania. Zapomina gdzieś po drodze, że kiedyś obiecał sobie nie rozmienić życia na drobne.
Wartością powieści jest styl wyróżniający się ciepłem, ironią i przenikliwością. Izabela Sowa jest pisarką wielowymiarową, dającą czytelnikom jednocześnie doskonałą rozrywkę i ważne przemyślenia, skłaniające do zadumy.
O IZABELI SOWIE:
Jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, której rozgłos przyniosła bestsellerowa seria „owocowa”. Wydane w niej kolejno: „Smak świeżych malin” (2002), „Cierpkość wiśni” (2002), „Herbatniki z jagodami” (2003) oraz „Zielone jabłuszko” (2004) zapewniły autorce czołowe miejsce w rankingach najpoczytniejszych pisarek w Polsce. Kolejne powieści „10 minut od centrum” (2006) i „Świat szeroko zamknięty” (2007) ugruntowały status Izabeli Sowy jako topowej autorki literatury środka.
W swoich powieściach przedstawia zwyczajne życie ludzi, borykających się z problemami swego czasu zanurzonego we współczesnym świecie. Ceniona za styl, zmysł obserwacyjny i pogodę ducha, tworzy jedyną w swoim rodzaju prozę obyczajową, której znakiem rozpoznawalnym są wiarygodność, poczucie humoru, bezpretensjonalność i odwaga w głoszeniu niewygodnych poglądów.
OD AUTORKI O SOBIE:
Psycholożka, wegetarianka, pochodzi ze Stalowej Woli. Mieszka w Krakowie z trzema facetami (Wiesiek, Krzysiek i Stefan). Lubi camp i japońską estetykę, najlepiej wymieszane razem. Kolekcjonuje rozczarowania towarzyszące wycieczkom last-minute. Ma alergie na myśliwych oraz pseudo elegantki obwieszające się martwymi zwierzętami. Nie lubi sportów zespołowych, gra wyłącznie w samotnika. I klatek, nawet złotych. Hobby: zbieranie worków i butelek z akwenów wodnych.
REKLAMA