W czwartek do księgarń trafi książka "Prawdziwe życie bohatera" - najnowsza biografia Rafała Wojaczka pióra Bogusława Kierca, pisarza, dramaturga, jednego z najbliższych przyjaciół tragicznie zmarłego poety.
Książka Bogusława Kierca przybliża dzieje rodziny Wojaczków, dzieciństwo przyszłego poety, wczesną młodość w Mikołowie i krótkie studia na wydziale filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kierc opisuje wydarzenia, których był świadkiem - okres artystycznego spełnienia Wojaczka, sławy i licznych miłości, a także pogłębiającego się załamania. Autor przedstawia też reakcje czytelników na twórczość poety (nierzadko pełne oburzenia), jego kłopoty z prawem - udokumentowane w protokołach milicyjnych i aktach prokuratorskich - i w końcu okoliczności śmierci.
Rafał Wojaczek urodził się 6 grudnia 1945 roku w Mikołowie. Tam też chodził do szkoły podstawowej i liceum. W 1960 r., kiedy jego konflikty z nauczycielami stały się trudne do zniesienia, przeniósł się do szkoły w Katowicach-Ligocie.
Po pierwszym (niezaliczonym przez łacinę) semestrze na wydziale filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjechał w 1964 r. do Wrocławia i przez kilka miesięcy pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania jako "dyspozytor samochodowy". W maju 1965 r., cierpiąc z powodu silnych stanów lękowych, leczył się we Wrocławskiej Klinice Psychiatrycznej.
Debiutanckie wiersze Wojaczka zebrane są w tomiku "Sezon" (1969). Potem ukazały się: "Sanatorium" (1969), "Inna bajka"(1970).
Rafał Wojaczek popełnił samobójstwo w nocy z 10 na 11 maja 1971 r. Po jego śmierci opublikowano jeszcze "Nie skończoną krucjatę" (1972), "Którego nie było" (1972) i "Resztę krwi" (1999). Bogusław Kierc doprowadził do wydania "Utworów zebranych" Wojaczka w 1976 r.
Książkę "Rafał Wojaczek. Prawdziwy portret bohatera" wydało W.A.B.
Źródło: www.czytelnia.onet.pl