Nominacje do nagrody m.st. Warszawy

Data: 2011-09-13 10:57:02 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Nominacje do nagrody m.st. Warszawy

Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w czterech kategoriach: proza, poezja, książka dziecięca oraz edycja warszawska ogłoszono w poniedziałek. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz laureata tytułu Warszawski Twórca poznamy w październiku.



Z blisko 150 tytułów książek, zgłoszonych w tym roku do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy jury wybrało dwanaście pozycji. W kategorii prozatorskiej nominowano: "Książkę" Mikołaja Łozińskiego (Wydawnictwo Literackie), "Na grobli" Eustachego Rylskiego (Świat Książki) i "Serce do gry" Piotra Wojciechowskiego (Świat Książki), a w kategorii poetyckiej tomiki: "Poza tym światem" Jerzego Górzańskiego (Aula), "Ślad" Romana Śliwonika (Adam Marszałek) oraz "Zbite szklanki" Jarosława Mikołajewskiego (Wydawnictwo Literackie).


Wśród książek dla dzieci nominowano: "Asiunia" Joanny Papuzińskiej (wyd. Literatura i Muzeum Powstania Warszawskiego), "Co z ciebie wyrośnie" Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Dwie Siostry) i "Diabełek" Marii Ewy Letki (Bajka). W kategorii edycja warszawska o nagrodę konkurują: "Ostańce" Magdaleny Stopy i Jana Brykczyńskiego (Dom Spotkań z Historią), "Spojrzenie na warszawskie getto" Jacka Leociaka (Dom Spotkań z Historią) oraz "Warszawa fantastyczna" Pawła Dunina-Wąsowicza (Raster). Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymają po 20 tys. zł.



Najważniejszą i jednocześnie najcenniejszą, piątą kategorią Nagrody Literackiej m.st. Warszawy jest jednak tytuł Warszawskiego Twórcy. Zdobywca tego wyróżnienia, poza okolicznościowym medalem i dyplomem, otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. W poprzednich latach tytuł ten przypadł Tadeuszowi Konwickiemu, Józefowi Henowi i Markowi Nowakowskiemu. Kto w tym roku zostanie Warszawskim Twórcą okaże się podczas ceremonii wręczenia nagród, która planowana jest na połowę października.



Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś Leopold Staff (1938). Wśród laureatów tej nagrody są m.in. Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).



Choć w okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody literackie, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Zmieniło się to w roku 2008, kiedy po raz pierwszy przyznano Nagrodę Literacką Miasta stołecznego Warszawy w obecnej edycji.

 

(PAP)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje