Noc Muzeów - już w ten weekend!

Data: 2008-05-16 22:19:25 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Noc Muzeów - już w ten weekend!

 Ponad 120 galerii i muzeów otwartych będzie w stolicy z soboty na niedzielę - w tegoroczną Noc Muzeów; swoje drzwi dla zwiedzających otworzą także muzea m.in. w Krakowie, Zakopanem, Trójmieście, Słupsku, Sandomierzu, Łodzi i Kazimierzu Dolnym.
        Krakowska Noc Muzeów odbędzie się wcześniej niż w innych ośrodkach w Polsce - już z piątku na sobotę.Biletem wstępu będzie specjalnie wybity żeton, kosztujący symboliczną złotówkę. Jedną z nowych atrakcji krakowskiej Nocy Muzeów będzie spacer murami obronnymi Krakowa od Baszty Pasamoników przez Bramę Floriańską i Basztę Stolarską, w towarzystwie rycerzy, dam dworu i mieszczan w dawnych strojach.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem po raz pierwszy w tym roku będzie uczestniczyć w Nocy Muzeów. W gmachu głównym Muzeum będzie można obejrzeć najstarsze góralskie ubrania oraz pamiątki po Sabale.

Ponad 120 otwartych muzeów i galerii, koncerty, warsztaty i happeningi zaplanowano podczas Nocy Muzeów w Warszawie. Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizuje rowerową grę miejską śladami "Przewodnika po Warszawie" z 1938 roku i przegląd filmów przedwojennych w plenerze na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego. W Muzeum Przemysłu będzie można uczestniczyć w wypalaniu w gazowym piecu glinianego modelu polskiego motocykla Sokół 600 w skali 1:1. Po raz pierwszy warszawskie Filtry otworzą nocą swoje podwoje dla zwiedzających. Oprócz sali muzealnej będzie można m.in. zobaczyć malowniczy filtr powolny i Wieżę Ciśnień, a na koniec spróbować próbki przefiltrowanej wody.

Zwiedzanie Zespołu Przedbramia, czyli popularnej gdańskiej Katowni, połączone z przedstawieniami inspirowanymi dramatami Szekspira, całonocna impreza dla dzieci w Ratuszu Głównego miasta czy zwiedzanie ORP Błyskawica w Gdyni, to niektóre elementy Nocy Muzeów w Trójmieście.

Również śląskie placówki kulturalne starają się przyciągnąć widzów. Muzeum Śląskie w Katowicach oferuje możliwość zwiedzania z przewodnikiem i w szczególnej iluminacji, terenu, gdzie powstanie przyszła siedziba muzeum, a jeszcze do niedawna działała kopalnia "Katowice". W obecnej siedzibie będzie można natomiast zobaczyć na żywo, jak powstaje porcelana i samemu zrobić naczynie, by zabrać je później do domu.

Otwarcie muzealnego skarbca i prezentację arcydzieł złotnictwa z własnej kolekcji zaplanowano w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawione zostaną eksponaty dotąd niepokazywane publiczności. Część z nich to najnowsze nabytki muzeum; najcenniejszym jest oprawa Biblii wydrukowanej w Norymberdze (z 1692 r.).

W Łodzi po raz pierwszy będzie można oglądać zbiory: Muzeum Farmacji, Muzeum Komunikacji Miejskiej oraz Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne zaprasza natomiast na specjalną wystawę lalek z nagrodzonego Oscarem filmu animowanego "Piotruś i wilk" zrealizowanego w łódzkim Semaforze.

Ciekawie zapowiada się propozycja Muzeum im. Jacka Malczewskiego, mieszczącego się w Radomiu przy Rynku, które przygotowuje imprezę wspólnie z Radomskim Stowarzyszeniem Romów "Roma Waśt" (Pomocna Dłoń). Podczas gdy zwiedzający oglądać będą we wnętrzach muzeum m.in. bogatą kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego, na rynku odbywać się będą występy zespołów romskich, warsztaty kotlarstwa, pokaz strojów cygańskich, degustacja kuchni romskiej. Nie zabraknie też wróżb oraz nauki cygańskich tańców.

W Noc Muzeów atrakcje w swoich oddziałach przygotowało Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). W Muzeum Przyrodniczym przygotowano prezentację o zwierzętach prowadzących nocny tryb życia, a w Muzeum Sztuki Złotniczej zaplanowano spotkanie z projektantami współczesnych form złotniczych.

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na kameralny koncert muzyczny, po którym można będzie zwiedzać - do północy - ekspozycje zabytkowych wnętrz dawnego pałacu biskupów krakowskich z XVII i XVIII wieku.

Z kolei Muzeum Okręgowe w Sandomierzu (Świętokrzyskie) udostępni m.in. zabytki archeologiczne ziemi sandomierskiej oraz pamiątki poświęcone Jarosławowi Iwaszkiewiczowi.

Mieszkańcy Białegostoku, którzy chcą wziąć udział w zajęciach ze składania papieru w technice origami, powinni odwiedzić Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

W olsztyńskim muzeum publiczność będzie mogła obejrzeć wystawę fotografii, plakatów, obrazów i dokumentów poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Do zwiedzania zaprasza też Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie k. Zielonej Góry; może ono poszczycić się drugą co do wielkości w Polsce kolekcją eksponatów militarnych - od samolotów poprzez białą broń i mundury.

W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (Pomorskie) główną atrakcją Nocy Muzeów ma być duch Witkacego, który będzie krążył po całym Zamku Książąt Pomorskich i Młynie Zamkowym.

Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie) nastawiło się na prezentowanie historii miasta. Na frontowej ścianie muzeum będzie wyświetlana multimedialna prezentacja "Koszalin do średniowiecza do współczesności".

Pokazy starć zbrojnych słowiańskich wojów, wikingów oraz piechoty japońskiej, na przestrzeni dziejów - od II do XVI wieku to niektóre z atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Nie zabraknie też koncertów muzycznych, m.in. Grzegorza Turnaua.

Noc Muzeów organizowana jest w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Tradycyjnie Noc Muzeów, we wszystkich zaangażowanych w projekt miastach, odbywa się tego samego dnia.

Źródło: czytelnia.onet.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje