Nirau House – nietypowy dom dla moli książkowch 

Data: 2020-06-29 09:09:14 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zaprojektować dom, by jednocześnie spełniał on najważniejsze potrzeby wszystkich mieszkańców, a z drugiej strony – oddawał ich pasje? Tego zadana podjęło się studio architektoniczne Paul Cemoux, które stworzyło nietypowy Nirau House. 

Obrazek w treści Nirau House – nietypowy dom dla moli książkowch  [jpg]
Fot. Paul Cremoux Studio 

Nirau House to nietypowy dom jednorodzinny, który powstał na podstawie zmian i przebudowy wcześniejszych projektów parceli. Projektanci z biura architektonicznego Paul Cremoux oraz Casa Nirau stworzyli dom, który jednocześnie miał być ergonomiczny, oszczędny i praktyczny, ale także – pozwalający na rozwój pasji i zainteresowań domowników. 

Do przebudowy jednorodzinnego domu doszło w Meksyku. Najpierw projektanci zdecydowali się na zmniejszenie powierzchni domu po to, by zwiększyć przestrzeń przydomowego ogrodu. Połączono część parterową, na którą składał się salon oraz kuchnia z jadalnią, tworząc jedną otwartą przestrzeń, wyposażoną w meble o jasnym kolorze. W ten sposób projektanci zapewnili mieszkańcom dość duże wykorzystanie naturalnego światła słonecznego. 

Nira House Fot. Paul Cremoux Studio 

Dla bibliofilów ciekawa jednak okazuje się zwłaszcza biblioteczka, która przykuwa wzrok w dolnej części domku. Wbudowany w ścianę regał okazuje się niemal jednym z najważniejszych mebli w salonie. Regał umieszczony został na całej ścianie, a także na filarze, oddzielającym otwartą przestrzeń dzienną od części kuchennej. Ściana z książkami dociera aż na najwyższe kondygnacje, w ten sposób łącząc otwartą strefę dzienną z sypialnią i prywatnymi pokojami na piętrze. 

Dzięki umieszczeniu schodów w pobliżu biblioteczki, wszyscy mieszkańcy mają natomiast dostęp do regałów. 

Nirau House stworzony został w Meksyku przy uwzględnieniu tamtejszego klimatu i pogody. Wśród innych pomysłów architektów znalazły się m.in. zbiorniki na wodę deszczową. Wpadająca na dach i taras woda zostaje odfiltrowana i trafia do ponownego użycia przez mieszkańców – jako woda pitna. 

Nirau HouseFot. Paul Cremoux Studio 

Za grupę architektów odpowiadał Paul Cremoux W. W pracę włączeni byli architekt Ricardo Camacho oraz inżynier José Antonio Lino Mina. Wykonawcą projektu była firma ARCO Arquitectura Contemporánea, z kolei ekologiczne rozwiązania stworzono przy współpracy z Green Building Studio. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje