Dzieci z Wielkiej Brytanii po raz kolejny wybrały słowo roku. Zdecydowały one, że rok 2021 można określić słowem „niepokój”.
- Dzieci z Wielkiej Brytanii wybrały „niepokój” jako słowo roku
- Słowo wybrane przez dorosłych to „szczepić”
- Więcej informacji ze świata książki i filmu można znaleźć na łamach serwisu Granice.pl
Oxford English Dictionary co roku organizuje plebiscyt na słowo roku. W edycji z 2021 roku słowem tym okazał się czasownik „szczepić”. Dużo ciekawsza odpowiedź padła jednak ze strony dzieci.
„Niepokój” słowem roku według brytyjskich dzieci
W ciągu ostatnich dwóch lat pandemii język diametralnie się zmienił. Pojawiły się słowa, które wcześniej nie istniały w naszym słowniku. Mowa wzbogaciła się o słowa typu: „lockdown”, „koronawirus”, „gorączka covidowa” i inne związane z trwającą epidemią.
Czytaj także: "Lockdown" słowem roku 2020
Nie dziwi więc, że w plebiscytach wybierających słowo roku zwyciężały te związane właśnie z pandemią COVID-19. Tak wydarzyło się także w Wielkiej Brytanii, w której to mieszkańcy jako najpopularniejsze słowo 2021 roku wybrali „szczepić”.
Czytaj także: Szczepionka angielskim słowem roku
Nieco innego wyboru dokonali najmłodsi mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa. Ponad 8000 dzieci zdecydowało, że najpopularniejszym słowem w roku 2021 był „niepokój”.
„Niepokój” towarzyszył dzieciom w 2021 roku
Dzieci wybrały właśnie ten rzeczownik do określenia swojego samopoczucia i stanu zdrowia w ostatnim roku. Właściwie nikogo nie szokuje ten wybór, bo niepokój towarzyszył wszystkim, czy starszym, czy młodszym w ciągu ostatniego roku.
Czytaj także: Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku. To śpiulkolot
Towarzystwo Dobrego Dzieciństwa wyniki plebiscytu podsumowało stwierdzeniem, że tylko rozmowy i odpowiedni język mogą ponownie stworzyć dzieciom atmosferę spokoju i bezpieczeństwa. Podkreślono jednak, że dużym sukcesem jest sam fakt, że dzieci są w stanie określać swoje emocje.
Polskie słowo roku 2021
Warto przypomnieć, że w Polsce także wybiera się słowo roku. 5 stycznia ogłoszono, że rok 2021 był zdominowany głównie przez słowa „szczepienie” i „granica”. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.