Nie kupuj kota w worku

Data: 2010-10-19 11:26:39 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Nie kupuj kota w worku

“Kupię rękę” Agnieszki Szygendy to powieść porażająca. To książka, która zawiera materiał na kilka zupełnie odrębnych historii. To opowieść kontrowersyjna, ale też ogromnie trafnie opisująca rzeczywistość. To proza w najlepszym wydaniu, z elementami groteski, tragikomedii czy nawet – makabry - pisze w recenzji książki Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl

 

Szygenda zadaje pytanie: co decyduje o tym, kim jesteśmy? Stopień zamożności? Wykształcenie? Wygląd zewnętrzny? Nasze pochodzenie? To, w jakim towarzystwie się obracamy? Właśnie – pisarka pokazuje, jak drobnostka potrafi sprawić, że otoczenie nagle się od nas odwróci. Że doznamy bolesnego odrzucenia pośród tych, którzy – jak się wydaje – są nam bliscy. Kulturoznawcy czy grono psychologów znalazłoby tu pewnie sporo materiału do refleksji nad ciałem i jego rolą w kształtowaniu naszej tożsamości. Mnie jednak zainteresowało zupełnie co innego.


Pisarka kreśli bowiem niepokojący obraz pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków i dwudziestoparolatków. Ludzi, którzy – mimo szczerych chęci – nie odnajdują się w życiu. Niektórzy robią kariery, niektórzy bardzo wiele potrafią poświęcić, by się uczyć, inni gorąco pragną założenia rodziny, szczęścia jednak raczej nie udaje im się znaleźć. Jeden z bohaterów, gdy odkupi swe winy i odkryje, że zło przezeń uczynione doprowadziło jednak do paru rzeczy dobrych, odnajdzie spokój. Odkryje, co tak naprawdę jest ważne i jak zapewnić szczęście własnemu dziecku. Ale czy sam będzie szczęśliwy? Szygenda zostawia swoich bohaterów często wpół drogi, ale wielkich nadziei na happy end po ukończeniu lektury nie mamy. Za dużo goryczy, zbyt wiele trudnych chwil za nami.

Autorka swoich bohaterów kreuje wspaniale. To postaci pełnokrwiste, bardzo wiarygodne, takie, z którymi łatwo się identyfikować, choć niektóre z nich wydać się nam mogą nieco obrzydliwe. To wyraziste charaktery, ludzie obdarzeni – lub obarczeni – sporym bagażem doświadczeń i przeżyć. Spędzając wraz z nimi kilka chwil z ich życia, poznajemy ich dokładnie. I Tomek, Iga, Olgierd czy członkowie ich rodzin stają się nam ogromnie bliscy.


KLIKNIJ, by przeczytać całą recenzję tej książki!

 

KLIKNIJ, by kupić tę książkę w naszej księgarni internetowej!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje