Narodowe Czytanie w Polskim Radiu

Data: 2016-08-30 10:11:42 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Narodowe Czytanie w Polskim Radiu

W sobotę 3 września o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się finał – organizowanego już po raz piąty – ogólnopolskiego Narodowego Czytania – tym razem poświęconego Quo Vadis Henryka Sienkiewicza. Akcję z udziałem wybitnych aktorów i twórców zainauguruje Para Prezydencka, która objęła Honorowy Patronat nad wydarzeniem. Specjalne audycje związane z akcją przygotowały wszystkie Programy Polskiego Radia, które jest partnerem medialnym wydarzenia. 

 

Radiowa "Jedynka"

 

Od poniedziałku 29 sierpnia w ramach audycji „Lato z Radiem” emitowane będą 2-minutowe rozmowy z aktorami biorącymi udział w Narodowym Czytaniu. W czwartek 1 września w „Magazynie Bardzo Filmowym” do rozmowy nt. Quo Vadis zapraszają Joanna Sławińska i Andrzej Kołodyński. W piątek 2 września w „Ekspresie Jedynki” relacja z przygotowań w Ogrodzie Saskim. W „Magazynie kulturalno-naukowym Eureka” Magdalena Mikołajczuk i Katarzyna Kobylecka zaproszą do rozmowy o życiu codziennym w czasach Quo Vadis, a także o fascynacji Sienkiewicza kulturą i filozofią antyku oraz o historii powstania utworu i jego przesłaniu.

 

W sobotę 3 września w „Sygnałach Dnia” zaprezentowana zostanie wypowiedź Prezydenta RP Andrzeja Dudy o korzyściach płynących z czytania, nie tylko Quo Vadis. Ponadto na antenie pojawi się rozmowa z organizatorami Narodowego Czytania – nie tylko w Ogrodzie Saskim, ale w całej Polsce. W „Czterech Porach Roku” rozmowa o Quo Vadis – fabuła prawda i fikcja oraz o życiu codziennym w Rzymie – co jedli, co pili, w co się ubierali, jak spędzali czas wolny mieszkańcy antycznego Rzymu. Ponadto przez cały dzień (od 10.00 do 22.00) relacje z Ogrodu Saskiego z przygotowań i czytania – fragmenty ze sceny, rozmowy z aktorami i widzami, a także relacje z kraju. Przez cały dzień (od 6.00 do 22.00) na antenie pojawią się fragmenty Quo Vadis w reżyserii Janusza Kukuły czytane przez dziennikarzy i współpracowników Jedynki.

 

Radiowa "Dwójka" 

 

W tygodniu poprzedzającym Narodowe Czytanie w pasmach „Poranek Dwójki” (godz. 6.00) i „Wybieram Dwójkę” (godz. 16.00) Program 2 zaprasza do wysłuchania specjalnych materiałów autorstwa Moniki Zając i Aldony Łaniewskiej-Wołłk o przygotowaniach do akcji w miastach, gdzie odbędzie się wydarzenie. Krótkie fragmenty powieści Sienkiewicza na antenie Dwójki czytać będą specjalni goście.

 

W piątek 2 września o godz. 15.00 Beata Stylińska zaprasza na „Kwadrans bez muzyki” poświęcony oratorium Feliksa Nowowiejskiego Quo Vadis. Tego samego dnia o godz. 22.30 w audycji z cyklu „W stronę Sienkiewicza” o Rzymie Sienkiewicza z profesorem Jerzym Miziołkiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego porozmawia Dorota Gacek.

 

W dniu Narodowego Czytania 3 września relacje z imprez w całym kraju przedstawią Monika Zając i Aldona Łaniewska-Wołłk. Materiały z wydarzenia w Ogrodzie Saskim przygotuje Paweł Siwek.

 

Radiowa "Trójka"

 

W tygodniu od 29 sierpnia do 3 września w porannym „Zapraszamy do Trójki” (godz. 6.00-9.00) można usłyszeć kluczowe fragmenty Quo Vadis w opracowaniu Barbary Marcinik z udziałem młodych aktorów – laureatów i finalistów konkursu Talenty Trójki.

 

30 sierpnia w popołudniowym „Zapraszamy do Trójki” (godz. 16.00-19.00) Program 3 przypomni „Maraton z Panem Tadeuszem” – pionierski projekt wspólnego czytania poematu Mickiewicza w Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego z 1998 roku. A w czwartek 1 września Katarzyna Borowiecka w „ABC popkultury” (godz. 9.50) opowie o ekranizacjach Quo Vadis.

 

Ponadto w sobotę 3 września w „Zapraszamy do Trójki” (godz. 6.00-9.00) felieton z wybranym literaturoznawcą o Henryku Sienkiewiczu i jego Quo Vadis, a w „Radiowym Domu Kultury” (godz. 12.00-14.00) relacja z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim z udziałem pary prezydenckiej. O wydarzeniu Trójka będzie mówić w tym dniu również w serwisach informacyjnych.

 

Radiowa Czwórka

 

3 września w Wiadomościach Czwórki pojawią się relacje reporterskie z różnych miast Polski o przebiegu akcji. Audycja „Zaklinacze czasu” (godz. 14.00-15.00) przeniesie słuchaczy do Rzymu czasów Nerona. Czwórka zaprasza również na specjalne wydanie „Hotspotu” (godz. 16.00-18.00) o miejscach mniej lub bardziej znanych związanych z Henrykiem Sienkiewiczem. Przez cały dzień emitowany będzie także cykl materiałów dźwiękowych wyjaśniających znaczenie najsłynniejszych sentencji łacińskich.

 

Polskie Radio dla zagranicy

 

3 września Redakcja Niemiecka Polskiego Radia dla Zagranicy zaprasza na rozmowę o wielkim promotorze polskiej literatury i jej wybitnym tłumaczu na język niemiecki Karlu Dedeciusie. Wspominać go będzie Sława Lisiecka – polska tłumaczka literatury niemieckojęzycznej.

 

Sekcja Ukraińska przedstawi słuchaczom ideę i cel Narodowego Czytania, a także opowie o samym dziele, które zostało tegoroczną lekturą akcji oraz o jej autorze.

 

Redakcja Polska przedstawi Narodowe Czytanie jako ważny element wielkiej polskiej spuścizny literackiej, przypomni dorobek literacki naszego noblisty oraz zrelacjonuje przebieg akcji Narodowego Czytania (rozmowy z uczestnikami wydarzenia i jego obserwatorami). Ponadto zaprezentuje fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza.

 

W każdej audycji Sekcji Białoruskiej pojawi się 10-minutowy fragment Quo Vadis po białorusku w przekładzie Piotra Tatarynowicza.

 

Sekcja Rosyjska przygotuje kilka materiałów na temat akcji i Quo Vadis jako dzieła literackiego o światowym znaczeniu. Gośćmi audycji będą m.in. Tomasz Burek, krytyk literacki, który przygotował  adaptację tego dzieła dla Narodowego Czytania.

 

Redakcja Angielska szykuje adaptację radiową 39. rozdziału Quo Vadis.

 

Polskie Radio 24.

 

W dniu Narodowego Czytania Polskie Radio 24 będzie na swojej antenie szeroko informować o wydarzeniach we wszystkich magazynach i serwisach informacyjnych. Ponadto, w publicystycznych pasmach dziennych w godz. 10.00-18.00 będzie można usłyszeć komentarze zaproszonych do studia gości.

 

PolskieRadio.pl

 

Portal PolskieRadio.pl uruchamia serwis specjalny http://narodoweczytanie.polskieradio.pl, w którym przez cały dzień oglądać można będzie transmisję wideo z warszawskiego Ogrodu Saskiego. W serwisie znaleźć można będzie także relacje reporterskie, audycje literackie z anten Polskiego Radia oraz radiowe wersje „Quo Vadis” w różnych interpretacjach. Wszystko to okraszone informacjami historycznymi, zdjęciami i materiałami wideo.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje