W sobotę 3 września o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się finał – organizowanego już po raz piąty – ogólnopolskiego Narodowego Czytania – tym razem poświęconego Quo Vadis Henryka Sienkiewicza. Akcję z udziałem wybitnych aktorów i twórców zainauguruje Para Prezydencka, która objęła Honorowy Patronat nad wydarzeniem. Specjalne audycje związane z akcją przygotowały wszystkie Programy Polskiego Radia, które jest partnerem medialnym wydarzenia.
Radiowa "Jedynka"
Od poniedziałku 29 sierpnia w ramach audycji „Lato z Radiem” emitowane będą 2-minutowe rozmowy z aktorami biorącymi udział w Narodowym Czytaniu. W czwartek 1 września w „Magazynie Bardzo Filmowym” do rozmowy nt. Quo Vadis zapraszają Joanna Sławińska i Andrzej Kołodyński. W piątek 2 września w „Ekspresie Jedynki” relacja z przygotowań w Ogrodzie Saskim. W „Magazynie kulturalno-naukowym Eureka” Magdalena Mikołajczuk i Katarzyna Kobylecka zaproszą do rozmowy o życiu codziennym w czasach Quo Vadis, a także o fascynacji Sienkiewicza kulturą i filozofią antyku oraz o historii powstania utworu i jego przesłaniu.
W sobotę 3 września w „Sygnałach Dnia” zaprezentowana zostanie wypowiedź Prezydenta RP Andrzeja Dudy o korzyściach płynących z czytania, nie tylko Quo Vadis. Ponadto na antenie pojawi się rozmowa z organizatorami Narodowego Czytania – nie tylko w Ogrodzie Saskim, ale w całej Polsce. W „Czterech Porach Roku” rozmowa o Quo Vadis – fabuła prawda i fikcja oraz o życiu codziennym w Rzymie – co jedli, co pili, w co się ubierali, jak spędzali czas wolny mieszkańcy antycznego Rzymu. Ponadto przez cały dzień (od 10.00 do 22.00) relacje z Ogrodu Saskiego z przygotowań i czytania – fragmenty ze sceny, rozmowy z aktorami i widzami, a także relacje z kraju. Przez cały dzień (od 6.00 do 22.00) na antenie pojawią się fragmenty Quo Vadis w reżyserii Janusza Kukuły czytane przez dziennikarzy i współpracowników Jedynki.
Radiowa "Dwójka"
W tygodniu poprzedzającym Narodowe Czytanie w pasmach „Poranek Dwójki” (godz. 6.00) i „Wybieram Dwójkę” (godz. 16.00) Program 2 zaprasza do wysłuchania specjalnych materiałów autorstwa Moniki Zając i Aldony Łaniewskiej-Wołłk o przygotowaniach do akcji w miastach, gdzie odbędzie się wydarzenie. Krótkie fragmenty powieści Sienkiewicza na antenie Dwójki czytać będą specjalni goście.
W piątek 2 września o godz. 15.00 Beata Stylińska zaprasza na „Kwadrans bez muzyki” poświęcony oratorium Feliksa Nowowiejskiego Quo Vadis. Tego samego dnia o godz. 22.30 w audycji z cyklu „W stronę Sienkiewicza” o Rzymie Sienkiewicza z profesorem Jerzym Miziołkiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego porozmawia Dorota Gacek.
W dniu Narodowego Czytania 3 września relacje z imprez w całym kraju przedstawią Monika Zając i Aldona Łaniewska-Wołłk. Materiały z wydarzenia w Ogrodzie Saskim przygotuje Paweł Siwek.
Radiowa "Trójka"
W tygodniu od 29 sierpnia do 3 września w porannym „Zapraszamy do Trójki” (godz. 6.00-9.00) można usłyszeć kluczowe fragmenty Quo Vadis w opracowaniu Barbary Marcinik z udziałem młodych aktorów – laureatów i finalistów konkursu Talenty Trójki.
30 sierpnia w popołudniowym „Zapraszamy do Trójki” (godz. 16.00-19.00) Program 3 przypomni „Maraton z Panem Tadeuszem” – pionierski projekt wspólnego czytania poematu Mickiewicza w Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego z 1998 roku. A w czwartek 1 września Katarzyna Borowiecka w „ABC popkultury” (godz. 9.50) opowie o ekranizacjach Quo Vadis.
Ponadto w sobotę 3 września w „Zapraszamy do Trójki” (godz. 6.00-9.00) felieton z wybranym literaturoznawcą o Henryku Sienkiewiczu i jego Quo Vadis, a w „Radiowym Domu Kultury” (godz. 12.00-14.00) relacja z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim z udziałem pary prezydenckiej. O wydarzeniu Trójka będzie mówić w tym dniu również w serwisach informacyjnych.
Radiowa Czwórka
3 września w Wiadomościach Czwórki pojawią się relacje reporterskie z różnych miast Polski o przebiegu akcji. Audycja „Zaklinacze czasu” (godz. 14.00-15.00) przeniesie słuchaczy do Rzymu czasów Nerona. Czwórka zaprasza również na specjalne wydanie „Hotspotu” (godz. 16.00-18.00) o miejscach mniej lub bardziej znanych związanych z Henrykiem Sienkiewiczem. Przez cały dzień emitowany będzie także cykl materiałów dźwiękowych wyjaśniających znaczenie najsłynniejszych sentencji łacińskich.
Polskie Radio dla zagranicy
3 września Redakcja Niemiecka Polskiego Radia dla Zagranicy zaprasza na rozmowę o wielkim promotorze polskiej literatury i jej wybitnym tłumaczu na język niemiecki Karlu Dedeciusie. Wspominać go będzie Sława Lisiecka – polska tłumaczka literatury niemieckojęzycznej.
Sekcja Ukraińska przedstawi słuchaczom ideę i cel Narodowego Czytania, a także opowie o samym dziele, które zostało tegoroczną lekturą akcji oraz o jej autorze.
Redakcja Polska przedstawi Narodowe Czytanie jako ważny element wielkiej polskiej spuścizny literackiej, przypomni dorobek literacki naszego noblisty oraz zrelacjonuje przebieg akcji Narodowego Czytania (rozmowy z uczestnikami wydarzenia i jego obserwatorami). Ponadto zaprezentuje fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza.
W każdej audycji Sekcji Białoruskiej pojawi się 10-minutowy fragment Quo Vadis po białorusku w przekładzie Piotra Tatarynowicza.
Sekcja Rosyjska przygotuje kilka materiałów na temat akcji i Quo Vadis jako dzieła literackiego o światowym znaczeniu. Gośćmi audycji będą m.in. Tomasz Burek, krytyk literacki, który przygotował adaptację tego dzieła dla Narodowego Czytania.
Redakcja Angielska szykuje adaptację radiową 39. rozdziału Quo Vadis.
Polskie Radio 24.
W dniu Narodowego Czytania Polskie Radio 24 będzie na swojej antenie szeroko informować o wydarzeniach we wszystkich magazynach i serwisach informacyjnych. Ponadto, w publicystycznych pasmach dziennych w godz. 10.00-18.00 będzie można usłyszeć komentarze zaproszonych do studia gości.
PolskieRadio.pl
Portal PolskieRadio.pl uruchamia serwis specjalny http://narodoweczytanie.polskieradio.pl, w którym przez cały dzień oglądać można będzie transmisję wideo z warszawskiego Ogrodu Saskiego. W serwisie znaleźć można będzie także relacje reporterskie, audycje literackie z anten Polskiego Radia oraz radiowe wersje „Quo Vadis” w różnych interpretacjach. Wszystko to okraszone informacjami historycznymi, zdjęciami i materiałami wideo.